Sve što vam treba po uputstvu za preživljavanje koje dobijaju Skandinavci, Foto: Claudio BRESCIANI / AFP / Profimedia

što to rade?

Ovo je cela lista namirnica za slučaj rata: Skandinavci dali svojim građanima detaljno uputstvo za preživljavanje!

„Vi doprinosite našoj kolektivnoj spremnosti ako možete sami da izdržite najmanje nedelju dana“, napominje se u delu gde su „kućne potrepštine“, a onda data kompletna lista

Objavljeno: 19.11.2024. 12:56h > 12:58h

Skandinavske zemlje ovih dana rade na podizanju svesti građana o mogućim kriznim situacijama i ratnim scenarijima, a pogledajte listu namirnica preporučenih u švedskoj brošuri "U slučaju krize ili rata".

Skandinavci se pripremaju za ratno stanje – Finci su dobili internet uputstvo, Norvežani se upućuju na pripravnost za hitne situacije, a milioni Šveđana ovih dana dobijaju žute brošure na 32 strane sa detaljnim uputstvima kako da se pripreme za „slučaj krize ili rata“.

„Vi doprinosite našoj kolektivnoj spremnosti ako možete sami da izdržite najmanje nedelju dana“, napominje se u delu gde su „kućne potrepštine“, a onda data kompletna lista.

Voda

Potrebno vam je najmanje tri litre vode dnevno, uglavnom za piće i kuvanje. U slučaju nestašice vode za piće, vaša opština može obezbediti javne rezervoare za vodu. Međutim, ipak morate da imate neku vodu kod kuće za hitne slučajeve.

Obezbedite prostor za skladištenje – vodu treba da čuvate na tamnom i hladnom mestu. Jednom, dvaput godišnje proveravajte da li voda ima ukus ili miriše neobično jednom i zamenite kada je potrebno. Ako niste sigurni da li je voda bezbedna za piće, prokuvajte je. Pametan savet je i da čuvate vodu u plastičnim bocama u zamrzivaču. Boce se mogu koristiti kao pakovanja leda ako nestaje struja, a kada se led otopi možete da pijete vodu.

foto: Claudio BRESCIANI / AFP / Profimedia

Toplota

Unutrašnja temperatura vašeg doma će brzo pasti ako dođe do prekida struje tokom zime. Okupite se u jednoj prostoriji, ćebad stavite na prozore, a pod prekrijte tepihom. Trebalo bi da imate: toplu odeću za sve vremenske prilike, odeću od vune, debele čarape, kape, rukavice i šalove; prekrivače, prostirke za spavanje i vreće za spavanje; alternativne izvore toplote koji ne zahtevaju struju – na primer, grejač na gas ili parafin; sveće, lampice i gorivo za izvore toplote; šibice, upaljače i aparat za gašenje požara.

Komunikacija

Morate biti u mogućnosti da primate vesti i važne informacije od državnih organa. Takođe morate biti u mogućnosti da ostanete u kontaktu sa porodicom i prijateljima. Dobre je imati kod kuće: radio na baterije, solarne panele ili mehanizam za namotavanje; dodatne baterije; mobilni telefon i napunjenu eksternu bateriju; punjač za telefon za automobil; važni brojevi telefona zapisani na papiru.

Hrana

Potrebna vam je hrana koja je zasitna, bogata energijom i koja se može bezbedno čuvati na sobnoj temperaturi. Nabavite hranu koja se može brzo pripremiti, zahteva vrlo malo vode, ili se može odmah pojesti. Počnite da gradite vaše skladište za hitne slučajeve jednostavnom kupovinom jedne ili dve dodatne stavke kada obavljate redovnu kupovinu, savetuje se u uputstvu i daje spisak poželjnih namirnica.

Nekvarljive: žitarice, žitarice, testenine, pirinač, kus-kus, instant pire krompir, mleko u prahu, tortilje, hrskavi hleb, krekeri, so, i začini.

Konzerve: paradajz, povrće, voće i gotova jela.

Visok sadržaj proteina: sušeno ili konzervisano meso i riba, leblebije, pasulj, sočivo i sir u tubi.

Masnoće: jestivo ulje, pesto, sušeni paradajz u ulju, tapenada, puter od kikirikija, orasi i semenke.

Namirnice koje povećavaju energiju: voćni namazi, džem, čokolada, med, proteinske pločice i sušeno voće.

Pića: kafa, čaj, topla čokolada, sok ili mleko.

Hrana za decu: kaša, formula za bebe, ovsena kaša, hrana za bebe.

Valuta

Mogućnost plaćanja na različite načine povećava vašu spremnost za hitne slučajeve. Povremeno bi trebalo da koristite gotovinu. Dobro je imati: dovoljno gotovine za najmanje nedelju dana, druge opcije plaćanja – na primer, debitne ili kreditne kartice i digitalne usluge.

Toalet

Ako nema vode – na primer, zbog nestanka struje – vi nećete moći da ispraznite svoj toalet. Pripremite se za odlaganje otpada na druge načine i održavanje higijene. Dobro je držati kod kuće: toaletni papir, vlažne maramice, sredstvo za dezinfekciju ruku, pelene, menstrualni ulošci, plastične kese ili kese za smeće; kompostna legla ili piljevina; kanta sa poklopcem.

Ostalo

Dobro je držati kod kuće:

Peć za kampovanje, plinski gorionik, gorivo.

Kućna apoteka, komplet prve pomoći.

Baklja, far.

Otvarač za konzerve.

Gorivo u rezervoaru automobila ili puna baterija.

Bonus video:

(Espreso/Nova)