Aja Jung, Foto: Aja Jung

mnoge zanima

Ko je Aja Jung? Direktorka i uspešna žena koja pomera granice u našoj zemljim, ovo je njena priča

Posvetila se širenju umetnosti

Objavljeno: 18.11.2024. 15:58h > 16:01h

U poslednje vreme mnogo se govori o Aji Jung koja je postavljena za novu direktorku Baleta Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu.

Godina 2023. bila je važna za sve ljubitelje scenskog pokreta jer je Aja osnivala Beogradski festival igre.

Direktorka Beogradskog festivala igre i Nacionalne fondacije za igru, žena je koja se i te kako posvtila širenju umetnosti i igri, piše Blic.

foto: Aja Jung

Aja Jung mnogima je dobro poznata kao koreograf i baletska umetnica. Diplomirala je u Baletskoj školi Lujo Davičo. U Njujorku je dobila dvogodišnju stipendiju, a tokom usavršavanja bila je uključena u još nekoliko programa.

Kada se vratila u Evropu dobila je ulogu u mjuziklu „Starlajt Ekspres” u Nemačkoj.

foto: Marina Lopičić

Vrativši se u srpsku prestonicu, započela je samostalnu plesnu karijeru kroz četiri celovečernje produkcije: Ofelija u ogledalu, Ja, Meduza, Zelle i Priča o Džozefini Bejker

Poznato je da govori dva jezika, engleski i grčki.

Pored svih uspeha koje je postigla u karijeri, veoma je posvećena porodici i ima dve ćerke, piše Vikipedija.

foto: A.H./ATAImages

Podsetimo, Aja je jednom prilikom za medije govorila o svom imenu, ali i poreklu, te smo tada saznali mnoge stvari o njenoj porodici.

"Aja je moje pravo ime koje sam dobila po rođenju, čudno jeste, ima jevrejsko poreklo, retko je danas i u Izraelu, a Jung je porodično prezime koje sam vratila. Poreklo nam je iz Diseldorfa, moji preci bili su zlatari, juveliri, časovničari, trgovali su najfinijom robom, kristalima. Moj čukun-čukundeda zvao se Karl Jung, kao i čuveni švajcarski psihijatar. Došao je davno u Kragujevac, koji je tad bio trgovački centar. Kasnije je jednog sina poslao u Beograd, nažalost, a drugog u Ženevu. To je takođe jevrejski običaj da se deca pošalju na različite strane, pa ako jedan hramlje, da drugi može da ga povuče. U Ženevi još postoji ta radnja Jung, a kod nas je sve sravnjeno s ratom i komunizmom. Mnoge mlađe kuće su nesolidnije građene od ove, čak i kuća čuvenog arhitekte Brašovana preko puta ima pukotine od trusova prošlih i novijih vremena", govorila je umetnica piše Puls online.

Bonus video:

(Espreso/B.S.)