Penzioner i PIO fond, Foto: Beta / Dragan Gojić, Nenad Kostić

obratite pažnju

Kako se dobija inostrana penzija? Od jednog faktora sve zavisi, on je presudan

Sada su saopštili detalje oko inostrane penzije, šta je sve potrebno i kako se podnosi zahtev

Objavljeno: 18.11.2024. 11:54h

PIO fond je obavestio penzionere u Srbiji da do kraja 2024. godine mogu da podnesu zahtev za penziju po starim uslovima.

Objašnjena je procedura i pravila koja žene i muškarci moraju da ispune.

Sada su saopštili detalje oko inostrane penzije, šta je sve potrebno i kako se podnosi zahtev.

Penzioneri u šetnjifoto: Nebojša Mandić

Kada je reč o podnošenju zahteva, ukoliko je budući penzioner radio u Srbiji, a kada je stekao uslov za penziju živi u drugoj državi, on zahtev za penziju podnosi u penzijskom fondu te države koja će zahtevom o tome obavestiti srpski Fond PIO.

“Da bi dobili inostranu penziju ili za strance koji su u Srbiji ostvarili pravo na istu neophodno je da zahtev podnesu isključivo u državi u kojoj kao osiguranik imaju prebivalište“, objašnjavaju iz PIO Fonda.

Oni ističu da nije potrebno podnositi pojedinačne zahteve za ostvarivanje prava u Srbiji i u ostalim zemljama.

Zahtev podnet u jednoj državi smatra se zahtevom za penziju u svim državama u kojima osiguranik ima staž.

Trojica penzionera u šetnjifoto: Beta/Dragan Gojić

Izuzetak od ovog pravila je slučaj kada se podnosi državi sa kojom nije zaključen sporazum o socijalnom osiguranju.

Ako se to desi, osiguranik može pravo na penziju da ostvari neposrednim podnošenjem zahteva nosiocu osiguranja u toj državi.

Obaveza Fonda PIO je da pre svega utvrdi staž u Srbiji, pa ako je trajanje tog staža dovoljno za ostvarivanje penzije fond će doneti rešenje i utvrditi pravo na takozvanu samostalnu penziju.

Za ovakvu prinadležnost staž ostvaren u inostranstvu nije potrebno uračunavati, pa zato i nije neophodna prethodna potvrda od inostranog penzijskog fonda.

Po donošenju rešenja u sve države u kojima je ostvaren staž uputiće se obaveštenje o zahtevu, uz potvrdu staža iz Srbije, kao i obaveštenje o konačnom postupku.

Iz Fonda PIO naglašavaju da na osnovu dokumentacije inostrani penzijski fond sprovodi postupak prema propisima te države i na osnovu toga odlučuje o pravu na penziju.

PIO fondfoto: Beta / Dragan Gojić

To što su ispunjeni uslovi za prinadležnost u Srbiji ne znači da su ispunjeni i u inostranstvu. Moguće je i obrnuto, da se zbog povoljnijih uslova za penzionisanje ostvari inostrana, ali ne i domaća penzija.

U slučaju da budući penzioner dobije srpsku, ali ne i inostranu penziju, potrebno je da po ispunjenju uslova za inostranu prinadležnost ponovo podnese zahtev i to opet u državi u kojoj živi, bez obzira na to što je reč o penziji iz strane zemlje.

Kako su pojasnili iz Fonda PIO, načinom obračuna isključuje se mogućnost umanjivanja penzije iz inostranstva.

Sa svakom državom sa kojom Srbija ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, pitanje osiguranika se pojedinačno rešava.

Dvoje penzionerafoto: Beta / Dragan Gojić

Kada se ukupan staž kao uslov za penziju potvrdi, rešenje i visinu iznosa penzije donosi svaka zemlja posebno prema podacima o zaradama i stažu ostvarenom u toj zemlji.

“Ukoliko je reč o srazmernoj penziji sve države primenjuju sličan princip prilikom obračuna visine penzije.

U obračun se uzimaju isključivo zarade ostvarene u Srbiji. Zatim se visina čeka određuje kao da je sav uračunat staž navršen u Srbiji, a potom se od tako dobijenog iznosa obračunava srazmeran deo koji odgovara udelu srpskog staža u ukupnom trajanju. Tako se isključuje mogućnost da, na primer, niže zarade u Srbiji umanje neku drugu penziju”, pojašnjavaju iz Fonda.

Bonus video:

(Espreso/Penzionisani.rs/Vesna Pejčić/Prenela: N.J)