Dr Dragana Košević, Foto: Printscreen/Youtube/PRVA

OBRATITE PAŽNJU

Dr Košević otkrila šta se desi organizmu kad naglo skoči pritisak: Jedan simptom je najalarmantniji od svih

Kod žena, naglašava doktorka Košević, može doći i do promene krvnog pritiska tokom života, a kada posebno treba obratiti pažnju.

Objavljeno: 15.11.2024. 07:50h > 08:18h

Kardiolog, dr Dragana Košević sa Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" u podcastu "Zdravo sa Ivanom" otkrila je zašto dolazi do naglog skoka ili pada krvnog pritiska.

Doktorka je pojasnila da se hipertenzija najčešće nasleđuje, ali i da na razvoj ove bolesti utiču loše životne navike.

Kako pojašnjava doktorka, terapija za hipertenziju se uglavnom uzima trajno, osim u nekim specifičnim slučajevima, ali podseća da mnogi sami odlučuju da prekinu sa lekovima kada osete da im se pritisak stabilizovao.

- Ne mora da bude terapija do kraja života, ali najčešće jeste. To je vrlo individualan pristup, i savetujem da se bez lekara ne rade stvari na svoju ruku. Da se ne pozajmljuju lekovi što je vrlo čest slučaj među našim sugrađanima, jer njima, kako kažu, "završavaju posao". U stvari, napravi se velika greška i onda se izgubi dragoceno vreme kada neke stvari mogu da se poprave. Nažalost, tada, a kao posledica loše lečene hipertenzije, odnosno, nelečene, dolazi do slabljenja srčanog mišića - objasnila je na početku doktorka Košević.

Doktorka dalje objašnjava da veliki broj ljudi, i kada ima simptome visokog krvnog pritiska, ne preduzima ništa povodom toga, jer nema bolove, a što im kasnije, ukoliko dugo traje, može da dovede do srčane bolesti i ostalih komplikacija.

- Kada mišić oslabi, tada su i problemi veći. Ta bolest ima svoju evoluciju i pogoršanje i na kraju - ističe doktorka.

Iako je terapija u slučaju hipertenzije obavezna, doktorka naglašava kako je moguće i smanjiti je, te navodi koji su to slučajevi kada je takav scenario moguć.

- Ima dosta mladih pacijenata koji su nakon redukcije ishrane, kada su počeli da vežbaju, da mršave, da su dobili smanjenu terapiju ili je ista isključena. Svakako, to se dešava strogo uz dogovor sa kardiologom, što je bitno naglasiti, ali i lekara iz primarne zdravstvene zaštite, takođe - govori nam naša sagovornica.

Šta kada nizak pritisak naglo skoči?

Merenje pritiskafoto: Profimedia

Doktorka Košević ovom prilikom je objasnila i koji su to slučajevi kada nizak krvni pritisak može da postane ozbiljna opasnost, te šta raditi ukoliko niski pritisak naglo skoči.

- Ukoliko ne izgubite svest i ukoliko nema nekih drugih problema, nije po život opasno, ali ako se dešava često, može da bude veoma opasno, i da u tom trenutku dođe do pucanja krvnog suda. Ako je taj krvni sud u nosu, pa dobijete krvarenje, onda nije mnogo opasno, ali ako je u mozgu, to je onda već veliki problem. Svakako, stanja poput naglih skokova krvnog pritiska moraju da se ispituju. Mora da se ispita štitna žlezda, nadbubrežna žlezda, da se traži organski uzrok. Ukoliko se ne nađe, onda je to za lečenje - objašnjava doktorka i dodaje da postoji proces ispitivanja koji svaki pacijent treba da prođe.

Kod žena, naglašava doktorka Košević, može doći i do promene krvnog pritiska tokom života, a kada posebno treba obratiti pažnju.

- Hormosnki status kod žena se menja tokom perimenopauze i menopauze, a to znači da ako je neko imao nizak krvni pritisak, da može doći do promene, odnosno do skoka. Tada dolazi do značajnih hormonskih promena i retko koja žena nema hipertenziju. Javljaju se problemi poput glavobolje, žene se ne osećaju dobro, i one zahtevaju terapiju. To je hormonski uslovljeno - zaključila je doktorka Dragana Košević.

(Espreso/telegraf/Prenela PV)