saveti
Stalno imate modrice, a nemate pojma odakle vam? Obratite pažnju na ovo, može biti opasno, doktor upozorava
Modrice nastaju kada se mali krvni sudovi ispod površine kože oštete
Da li vam se čini da brzo dobijate modrice čak i nakon blagih udaraca, dok drugi jedva da primete promenu na koži nakon sličnih incidenata?
Lako nastajanje modrica može da bude signal da vašem telu nedostaju hranljive materije koje jačaju krvne sudove i kožu. Iako su neke osobe prirodno sklonije modricama zbog genetike ili tipa kože, ishrana igra ključnu ulogu u brzini oporavka od manjih povreda, kaže dr Šrej Kumar Srivastav, lekar opšte medicine.
- Modrice nastaju kada se mali krvni sudovi ispod površine kože oštete, pa mala količina krvi curi u okolno tkivo. Kod onih koji lako dobijaju modrice, ovaj proces je pojačan, a koži je potrebno više vremena za oporavak. Lako nastajanje modrica može da ukazuje na nedostatak hranljivih materija, lošu cirkulaciju ili čak dehidrataciju - objašnjava doktor.
Hranljive materije koje pomažu u sprečavanju modrica
Vitamin C - Pomaže u stvaranju kolagena, koji podržava strukturu krvnih sudova i kože. Nedostatak ovog vitamina može da oslabi krvne sudove. Dobri izvori: citrusi, jagode, paprika, kivi i brokoli.
Vitamin K - Bitan za zgrušavanje krvi, pomaže da se brzo zaustavi krvarenje. Ljudi s niskim nivoom vitamina K skloniji su modricama. Dobri izvori: lisnato zeleno povrće kao što je kelj, spanać i blitva.
Bioflavonoidi - Biljni antioksidanti koji jačaju kapilare u kombinaciji s vitaminom C. Dobri izvori: citrusno voće, bobičasto voće, crni luk i zeleni čaj.
Gvožđe - Ključno je za stvaranje crvenih krvnih zrnaca i transport kiseonika. Nedostatak gvožđa može da izazove bledilo i poveća sklonost ka modricama. Dobri izvori: nemasno crveno meso, živinsko meso, riba, pasulj, spanać i obogaćene žitarice.
Cink - Važan za obnovu tkiva i zarastanje rana. Nedostatak cinka može da uspori oporavak kože. Dobri izvori: meso, školjke, mahunarke, semenke i orašasti plodovi.
Proteini - Potrebni su za jačanje i obnavljanje tkiva, uključujući kožu i krvne sudove. Nizak unos proteina može da dovede do krhkih krvnih sudova. Dobri izvori: jaja, piletina, riba, tofu, pasulj i grčki jogurt.
Kada posetiti lekara?
Ako primetite da se modrice često javljaju ili da su vrlo izražene, posavetujte se s lekarom, jer njihovo prekomerno stvaranje može da ukazuje na zdravstvene probleme poput poremećaja zgrušavanja krvi, oboljenja jetre ili nuspojava određenih lekova.
Bonus video:
(Espreso/ zdravlje.kurir.rs/Prenela:M.S.)