svaka čast!
Ovo je Andrej koji je osvojio zlatne medalje iz fizike i hemije: Hteo da bude maneken, ali sudbina je htela drugo
Nasmejan i raspoložen, utiske srpskog tima sa ovog takmičenja preneo je jedan od osvajača medalja, Andrej Drobnjaković
Učenici Matematičke gimnazije u Beogradu po ko zna koji put obradovili su naciju vrativši se sa zlatnim medaljama oko vrata. Na Međunarodnoj olimpijadi u znanju, koja je pre dve nedelje održana u Antaliji, šest zlatnih medalja osvojili su Andrej Drobnjaković (fizika i hemija), Stefan Šebez (matematika), Vladimir Đurica (matematika i fizika) i Nina Šušić (matematika).
Nasmejan i raspoložen, utiske srpskog tima sa ovog takmičenja preneo je jedan od osvajača medalja, Andrej Drobnjaković (17), učenik trećeg razreda Matematičke gimnazije, koji je na početku razgovora pričao o organizaciji takmičenja i učesnicima.
- Na Međunarodnoj olimpijadi u znanju u Antaliji učestvovalo je oko 600 takmičara iz više zemalja, među kojima su i Turska, Rusija, Kazahstan, Kirgistan… Takmičari su imali prilike da pokažu znanje iz brojnih oblasti, kako iz prirodnih nauka (fizika, hemija, matematika, biologija), tako i društvenih (geografija, lingvistika, istorija). Ovaj uspeh nam je važan i još jedan u nizu za nas, članove tima, i predstavlja još jedan korak na našem putu kroz nauku - kaže Andrej.
Ovaj srednjoškolac gladan znanja i uspeha, sa intelektualnom zrelošću i ljubavi prema nauci, medalje osvaja u oblasti fizike i hemije, ovoga puta dve zlatne sa maksimalnim brojem poena. Na pitanje da li je bilo teško, kaže da jeste bilo zahtevno, "ali sam se uspešno suočio sa zadacima i ponovo sam stao na pobedničko postolje".
"Rezultati nisu slučajni"
Napominje da uspesi koje ostvaruju nisu slučajni, već su rezultat kontinuiranog višegodišnjeg rada i truda.
- Utabanim putem uspeha koji su ostvarili učenici iz naše domovine prethodnih godina, donoseći svetske i evropske medalje (veoma često i zlatne), korača i moja generacija osvajajući najsjajnija odličja na međunarodnim takmičenjima - objašnjava on i dodaje da je Matematička gimnazija prestižna škola koja omogućava talentovanim i radoznalim ljudima koji su zainteresovani za prirodne nauke i programiranje da se u tome istaknu i steknu ozbiljno znanje.
Kad je reč o pripremama za takmičenja, kaže da one traju tokom čitave godine, a najintenzivnije spremanje je nekoliko nedelja pred manifestaciju.
- Važna je dobra organizacija i da to bude prioritet, jer da biste bili najbolji, morate pobediti najbolje, a to podrazumeva potpunu posvećenost tome što radite.
Tokom razgovora dotičemo se teme kako je Srbija pozicionirana u svetu na osnovu uspeha mladih naučnika na takmičenjima, a Andrej sa ponosom kaže da smo u samom svetskom vrhu po osvojenim medaljama iz prirodnih nauka. Na pitanje sa kim najčešće naši đaci dele pobedničko postolje, odgovara:
- U pojedinim naučnim oblastima po rezultatima smo veoma blizu rezultata koje ostvaruju znatno mnogoljudnije države koje ulažu ogromna sredstva u obrazovanje, kao što su Kina, Rusija, Indija, Rumunija. Verujem i nadam se da ćemo u narednom periodu uz pomoć naših nastavnika i mentora, moje škole, a i države koja sve više pažnje posvećuje talentovanim učenicima, biti još uspešniji i da će naša država biti širom sveta cenjena i prepoznata, ne samo po sportskim uspesima Novaka Đokovića, Nikole Jokića, Angeline Topić, već i po znanju i uspesima svojih talentovanih učenika i naučnika.
"Svi su hteli da nas upoznaju"
A da su naši mladi naučnici na dobrom putu i da to ceni i prepoznaje svet, najbolje govori jedna interesantna situacija na upravo završenoj olimpijadi u Antaliji, kada su srednjoškolce iz Srbije nakon ogromnog uspeha želeli da upoznaju i ostali takmičari.
- Dok smo šetali hodnikom, takmičari iz drugih zemalja prepoznali su nas po imenu i prezimenu, iako se ranije nismo poznavali. Odali su nas pehari i medalje koje smo nosili oko vrata. Bio je to jako simpatičan trenutak, jer su nas mnogi okružili sa željom da nas upoznaju - sa osmehom priča Andrej.
Inače, ovaj srednjoškolac je osvajač mnogih nagrada i priznanja, a najnovija, koja će mu biti uručena 15. novembra u Nišu, jeste nagrada "Svetislav Milić - mladima od srca", koja se dodeljuje za izvanredne rezultate postignute u oblasti nauke i obrazovanja, kao i za dostojno predstavljanje Srbije na međunarodnoj sceni.
Na pitanje šta mu znače nagrade, osim što su i javno potvrda uspeha, i da li su na neki način obavezujuće, Andrej kaže:
- Jako sam ponosan i ispunjen kada se moji uspesi primećuju i nagrađuju. Ali uz nagrade dolazi i obaveza da budem njen dostojan nosilac i da svakog dana opravdavam izbor odbora koji mi je nagradu dodelio.
U ulozi manekena
Prošlog meseca Andrej se oprobao i u manekenskim vodama, tačnije prošetao je pistom na beogradskoj Nedelji mode. Kaže da mu je to iskustvo bilo nezaboravno.
- Publika me je pozdravila ovacijama koje su trajale tokom moje šetnje po modnoj pisti. Atmosfera je bila jako topla, kako na sceni, tako i u bekstejdžu, gde sam imao prilike da se upoznam sa mnogim manekenima, volonterima i dizajnerima. Rado sam prihvatio poziv, za koji zahvalnost dugujem Bošku Jakovljeviću, jer volim da istražujem nepoznato i ne plašim se novog.
Bonus video: