NAJNOVIJA VEST!
Od januara važe novi uslovi za penziju: Starosna granica se pomera, ali to nije sve - ovo je lista svih pravila
Da bi osiguranik stekao pravo na starosnu penziju potrebno je da, ispuni zakonom propisane uslove
Svi oni koji planiraju da od Nove godine napuste radno mesto i odu u penziju moraju da znaju da za nepuna dva meseca počinju da važe nova pravila za penzionisanje. Propisi nalažu da će sve dame koje od 1. januara završavaju radnu karijeru moći u penziju samo pod uslovom da su napunile najmanje 63 godine i 10 meseci. Do kraja 2024. starosna granica je bila na 63 godine i osam meseci.
Da bi osiguranik stekao pravo na starosnu penziju potrebno je da, ispuni zakonom propisane uslove u pogledu godina života i staža osiguranja. Propisima koji su stupili na snagu 1. januara 2015. godine promenjeni su uslovi za ostvarivanje prava, a dva najvažnija koje moraju da imaju su:
− 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja − 45 godina staža osiguranja, bez obzira na godine života
Ova odredba (65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja) će se u potpunosti primenjivati tek od 2032. godine, jer je Zakonom propisan prelazni period u kome će se ti, izmenjeni, uslovi za osiguranika ženu, u pogledu navršenja potrebnih godina života uvoditi postupno. To će u praksi izgledati ovako:
- 2025. - 63 godine i deset meseci života
- 2026. - 64 godine života
- 2027. - 64 godine i dva meseca života
- 2028. - 64 godine i četiri meseca života
- 2029. - 64 godine i šest meseci života
- 2030. - 64 godine i osam meseci života
- 2031. - 64 godine i deset meseci života
- 2032. - 65 godina
Pravo na starosnu, odnosno prevremenu starosnu penziju se priznaje, u pravilu, po prestanku osiguranja od dana ispunjenja uslova, a najviše šest meseci unazad od dana podnošenja zahteva. Priznaje se samo staž za koji su plaćeni doprinosi, zato na vreme proverite svoj M-4 obrazac. Listing sa podacima o stažu i zaradama možete dobiti i u filijali uz ličnu kartu, besplatno.
Ukoliko ispunjavate minimum uslova za penziju, a nisu utvrđeni svi podaci od značaja za određivanje visine prava, dobićete privremeno rešenje o visini penzije, a po utvrđivanju nedostajućih podataka rešenje o konačnom iznosu penzije. Ako u roku od tri godine ne budu utvrđeni nedostajući podaci, iznos penzije utvrđen privremenim rešenjem postaje konačan, o čemu se donosi posebno rešenje.
Ako ste radili u inostranstvu, uključujući i bivše jugoslovenske republike, o pravu na penziju prema stažu osiguranja ostvarenom u inostranstvu odlučiće se po propisima zemlje u kojoj ste radili. Zakonski rok za donošenje rešenja je dva meseca.
Penziju možete primati na tekući račun, na račun ustanove u kojoj ste smešteni, na devizni račun (ako imate prebivalište van teritorije Republike Srbije) i preko ovlašćenog lica. Penzioner je dužan da prijavi Fondu promenu adrese i svaku drugu promenu koja je od uticaja na pravo.