Jugoslavija, Foto: Printscreen/Youtube/ RUDAR 7

pažnja

Isplivala prava istina o Cecinom životu posle rata! Evo kako joj je umrla najveća ljubav, šokantno

Cecin život posle rata nije bio sjaj i glamur

Objavljeno: 08.11.2024. 08:29h > 09:13h

Stefanija Ceca Drobnjak bila je jedna od najlepših u Kraljevini Jugoslaviji.

Ona je 1930. proglašena i za bila je mis Kraljevine Jugoslavije, a predsednik žirija bio je pisac Branislav Nušić. On je pobednici i predao lentu. Iste večeri oko jedan sat iza ponoći, građane su probudile serenade koje su beogradski mladići pevali ispod Cecinog prozora. Kako pišu hroničari, "situaciju" su morali da reše žandarmi.

Tada misice nisu paradirale u kupaćim kostimima i glamuroznim haljinama sa skupim potpisima, već u – narodnim nošnjama. Skoro sve fotografije iz tog vremena prikazuju Cecu upravo u raskošnoj tradicionalnoj odeći, ukrašenoj niskama dukata i bogatim vezom.

Prva mis Jugoslavije rođena je 1912. godine u Beogradu, u koji se njena familija, poreklom iz Hercegovine, doselila u vreme kneza Miloša. Deda i otac bili su sreski načelnici, navodi Srbija danas. Ceca je stekla odlično obrazovanje, školovala se u Rimu, Trstu, Atini, Bernu. Govorila je italijanski, engleski, francuski i nemački, bavila se slikanjem, svirala klavir...

Ceca Drobnjakfoto: Printscreen

No, Stefanijin život posle rata nije bio samo sjaj i glamur. Supruga Romea Aduma, nekadašnjeg ratnog pilota, kasnije kapetana JAT-a, izgubila je 1952. godine u avionskoj nesreći kod Beča. Iako je Adum bio u milosti tadašnjih komunističkih vlasti, posle njegove smrti Stefanija se suočila sa konfiskacijom imovine. Zaplenjeno joj je više kuća i stanova.

Kako je govorila nekoliko jezika, zaposlili su je u jugoslovenskoj ambasadi u Nemačkoj, da bi potom radila kao prevodilac na raznim mestima. Kada je Tito umro, a ona otišla u penziju, vratila se u Beograd i nastanila u kući njene majke Cvete, inače unuke generala i državnog službenika Jovana Belimarkovića.

(Espreso/blic žena/prenela PV)