Društvene mreže, Foto: Profimedia

IZAZOV 21. VEKA

Uvodi se zabrana korišćenja društvenih mreža deci do 16 godina! Evo ko će snositi teret u slučaju kršenja zakona

Zakon će biti predstavljen parlamentu na poslednjem zasedanju ove godine, koje počinje 18. novembra

Objavljeno: 07.11.2024. 12:30h

Australijska vlada saopštila je danas da će uvesti starosnu granicu od 16 godina za decu da smeju da koriste društvene mreže i da će internet platforme smatrati odgovornim za svako kršenje tih propisa.

Zakon će biti predstavljen parlamentu na poslednjem zasedanju ove godine, koje počinje 18. novembra. Starosna granica će stupiti na snagu 12 meseci nakon usvajanja zakona, rekao je premijer Entoni Albanez.

Platforme, uključujući Iks, TikTok, Instagram i Fejsbuk, trebalo bi da iskoriste tu godinu da razrade kako da efektivno sprovedu zabranu za korišćenje australijskoj deci mlađoj od 16 godina.

Platforme društvenih medija bi bile kažnjene zbog prekoračenja starosne granice, ali ne i maloletna deca i njihovi roditelji.

"Teret će biti na platformama društvenih medija da pokažu da preduzimaju korake da spreče pristup. Teret neće biti na roditeljima ili mladima", rekao je Albanez.

Antigona Dejvis, šef bezbednosti u kompaniji Meta, koja je vlasnik Fejsbuka i Instagrama, rekla je da će kompanija poštovati svako starosno ograničenje koje Vlada želi da uvede.

"Međutim, ono što nedostaje je dublja diskusija o tome kako primenjujemo zaštitu, inače rizikujemo da se osećamo bolje, kao da smo preduzeli akciju, ali tinejdžeri i roditelji se neće naći na boljem mestu", rekla je Dejvis u saopštenju.

Ona je dodala da bi jači alati u prodavnicama aplikacija i operativnim sistemima za roditelje da kontrolišu koje aplikacije njihova deca mogu da koriste bili "jednostavno i efikasno rešenje".

Facebook foto: EPA /SASCHA STEINBACH

Sa druge strane Digital Industri Group Inc. (DIGI), zagovornik digitalne industrije u Australiji, opisao je starosnu granicu kao "odgovor iz 20. veka na izazove 21. veka".

"Umesto da blokiramo pristup putem zabrana, moramo da preduzmemo uravnotežen pristup kako bismo kreirali prostore prilagođene uzrastu, izgradili digitalnu pismenost i zaštitili mlade od onlajn štete", rekla je izvršna direktorka DIGI Sunita Bose.

Više od 140 australijskih i međunarodnih stručnjaka u oblastima vezanim za tehnologiju i dobrobit dece potpisalo je prošlog meseca otvoreno pismo Albanezu protiveći se uvođenju starosne granice društvenim medijima kao "previše grubom instrumentu za efikasno rešavanje rizika".

TikTokfoto: EPA-EFE/ ROMAN PILIPEY

Džeki Halan, direktorka službe za mentalno zdravlje mladih ReachOut, usprotivila se zabrani. Ona je rekla da je 73 odsto mladih širom Australije koji su pristupili podršci za mentalno zdravlje to učinili putem društvenih medija.

Dečji psiholog Filip Tam rekao je da bi minimalna starost od 12 ili 13 godina bila korisnija.

Ranije ove godine, vlada je započela ispitivanje tehnologija za ograničavanje starosti. Australijski komesar za e-bezbednost, onlajn nadzornik koji će nadgledati usklađenost, koristiće rezultate tog ispitivanja da platformama pruži smernice o tome koje korake treba da preduzmu.

Bonus video:

(Espreso/ Agencije/ Prenela: T.M.)