obezbedite na vreme
Temperatura pala, svi navalili da kupe ogrev: Stovarišta su puna - samo ovako ćete proći najjeftinije
Kod privatnih prodavaca, cene ogreva su nešto niže
Sa najavom pada temperatura, ponovo postaje aktuelna kupovina ogreva. Na stovarištima i prodajnim mestima, odnosno pijacama, poslednje nedelje zabeležena je veća potažnja drva, peleta i uglja. Takođe, zabeležen je i blagi rast cena ogrevnog materijala.
Prema ocenama stručnjaka iz Agencije za energetiku Srbije, svi oni koji se greju individualno ove zime finansijski će proći jeftinije.
Snabdevenost ogrevnim drvetom
Snabdevenost je dobra u svim gradovima u Srbiji, a najjeftiniji ogrev je na jugu zemlje, dok je na severu nešto skuplje. Naravno, paletirano, odnosno isečeno i umetreno drvo spremno za korišćenje skuplje je nego drvo koje prodaje neisečeno.
Šumska gazdinstva odnosno gazdinstva koja su u vlasništvu Javnog preduzeća Srbija šume, ogrevno drvo prodaju po ceni od 8.000 do 11.000 dinara za metar kubni. U zavisnosti da li su drva kupljena na rate, odnosno na odloženo plaćanje i da li je u kupovinu uračunat prevoz.
Kod privatnih prodavaca, cene ogreva su nešto niže i kreću se od 6.000 dinara pa do 8.000 u zavisnosti od vrste.
Prodavac drveta iz Rušnja u svom oglasu navodi da prodaje sve vrste drva za ogrev. On nudi cenu po dogovoru, a rekao je da su cene u proseku oko 7.000 dinara.
Takođe, istakao je da prodaje bukvu, grab, cer, hrast i bagrem.
– Cene su formirane u odnosu na kvalitet drveta, odnosno njegovu kalorijsku vrednost. Tako su hrast i bukva najskuplji, a najjeftiniji ogrev od bagrema – navodi u svom oglasu prodavac iz Rušnja.
Na stovarištu „Iverak“, cene drveta kreću se od 8.000 dinara do 10.000 dinara.
– Mi imam bukvu, prodajemo po ceni od 8.300 dinara po metru kubnom, u cepanicama, a ukoliko se kupci odluče za sečeno drvo, cena metra kubnog je za 500 dinara skuplja, dok se iscepana drva na našem stovarištu prodaju po ceni od 9.500 dinara po metru kubnom – kaže Saša Petrović, vlasnik stovarišta u Beogradu.
Oni nisu menjali cene od početka godine, pa je paleta drva kod njih 17.000 dinara, bez obzira da li se radi o bukvi ili hrastu.
Već spremna i paletirana drva za ogrev prodaju se po ceni od 17.500 dinara po metru kubnom, ali ima i onih prodavaca koja tako pripremljena drva prodaju i za 20.000 dinara metar kubni u Beogradu i okolini, dok se u manjim gradovima ogrevno drvo prodaje po ceni između 6.000 i 8.000 hiljada dinara za kubni metar .
Cena uglja
I cene uglja nisu znatno promenjene pa se tona, u zavisnosti od vrste, može pazariti na stovarištima od 18.000 do 30.000 dinara.
Na stovarištima je snabedevenost dobra i nude se ugalj Pljevlja. Banovići ugalj iz rudnika iz BIH nešto je skuplji, a najskuplji su Breza i Đurđevik, njihova cena je 27.000 dinara. Ugalj sa kopova „Kolubara“ košta oko 20.000 dinara. Takođe, na ceni je ugalj Resavica i za njega bi trebalo izdvojiti čak 30.000 dinara po toni. Njegova cena je i najviša, jer se tretira kao ugalj bez konkurencije koji je najbolji i najkvalitetniji ugalj sa ovih prostora.
Na stovarištu iz Ovče kažu da su cene slične kao i prošle godine. Oni se bave distribucijom uglja na čitavoj teritoriji Srbije, i u mestima gde nemaju distributivne centre oni organizuju prevoz uglja do kupaca.
Pelet cene
I pelet je jeftiniji u odnosu na prošlu godinu, ali i je i on zabeležio blago povećanje. Cena peleta je do 35.000 dinara za tonu u zavisnosti od grada ili stovarišta koje ga prodaje. Ponuda ove vrste ogreva takođe je dobra i ima ga u dovoljnim količinama, bez obzira na najavljenu zimu koja dolazi.
Saša Petrović kaže da se pelet, zbog cene koja se dugo nije menjala, jako dobro prodaje na njegovom stovarištu.
– Mi imamo pelet svih proizvođača, cene su u opadanju, a potražnja, koja je manja u odnosu na prethodne godine, malo je porasla sa padom temperature i najavom hladnijih dana – rekao je Petrović.
Zbog toplijih zima, iako dobra ponuda, kupovina je manja, vlasnici stovarišta i prodavci pretpostavljaju da se radi o tome da ili su ljudima ostale prošlogodišnje zalihe, ili se nadaju da uprkos najavama i ova zima bude nešto toplija nego što smo navikli.
Bonus video:
(Espreso/Kurir Biznis/Biz Portal/Prenela: N.J)