Donald Tramp i Kamala Haris, Foto: AP Photo

morate znati

Kolika je stvarna moć predsednika Amerike? Ovo je prava istina!

Američki lider je prilično ograničen, ali mu u nekim oblastima ne mogu ništa

Objavljeno: 06.11.2024. 04:57h

Osnivači Sjedinjenih Američkih Država osmislili su politički sistem sa ciljem da ograniče preveliku koncentraciju moći u rukama predsednika, izbegavajući monarhijske tendencije.

Iako su ove zaštitne strukture ostale u funkciji više od dva veka, postavlja se pitanje koliko su zaista efikasne u sprečavanju autoritarnog ponašanja.

Trodelna struktura vlasti

Američka vlada funkcioniše kroz tri odvojene grane: zakonodavnu, izvršnu i sudsku.

Zakonodavna grana, sastavljena od Predstavničkog doma i Senata, zadužena je za donošenje zakona.

Kamala Haris i Donald Trampfoto: EPA ERIK S LESSER, EPA LON HORWEDEL

Sudska grana, predvođena Vrhovnim sudom, tumači zakone, dok izvršna grana, koju predvode predsednik, potpredsednik i kabinet, sprovodi zakonske odluke.

Moć predsednika: Ovlašćenja i ograničenja

Predsednik SAD ima značajnu ulogu kao šef države i vrhovni komandant vojske.

Ima pravo veta na zakone koje donosi Kongres, ali zakonodavna grana može da poništi veto dvotrećinskom većinom.

Predsednik takođe može da potpisuje međunarodne sporazume i izdaje izvršne naredbe, koje su pravno obavezujuće, ali ne smeju da krše postojeće zakone.

Iako izvršne naredbe predstavljaju način sprovođenja predsedničke politike, podložne su pravnim izazovima ukoliko krše Ustav.

Vanredna ovlašćenja i tenzije u predsedničkoj moći

Donaldu Trampu često se pripisuje testiranje granica predsedničke moći. Tokom kampanje je izjavio da bi, u hipotetičkom drugom mandatu, bio "diktator" samo prvog dana, kako bi preduzeo korake ka ojačavanju granice s Meksikom.

Tramp i Harisfoto: AP Photo Alex Brando

Iako je ovu izjavu dao u šaljivom tonu, Tramp je tokom svog prvog mandata pokazao spremnost da koristi vanredne ovlasti za političke ciljeve, uključujući preusmeravanje vojnih sredstava za izgradnju graničnog zida, uprkos protivljenju Kongresa.

Tajne procedure: "Američka knjiga sudnjeg dana"

Predsednički dokumenti o vanrednim akcijama (PEAD) sadrže pripremljene naredbe za slučaj vanrednih situacija.

Iako sadržaj PEAD-a nije dostupan javnosti ili Kongresu, postoje indicije da su članovi Trampovog osoblja namerno ograničili njegov pristup ovim dokumentima, strahujući od mogućnosti zloupotrebe.

Razvijanje granica predsedničkog imuniteta

Vrhovni sud SAD nedavno je presudio da predsednici mogu zahtevati određeni stepen imuniteta za radnje preduzete tokom mandata. Ipak, istraživanja pokazuju da je javnost podeljena po pitanju unilateralnog delovanja predsednika. Većina Amerikanaca i dalje veruje u važnost konsultacija sa Kongresom i sudovima, uprkos delimičnoj podršci za šira ovlašćenja kod određenih političkih grupa.

Bonus video:

(Espreso/24sedam/Vladimir Tanacković/Preneo: V.Š)