ZASTAREVANJE RAČUNA
Kada zastarevaju računi za komunalije? Evo za koje usluge važi prigovor zastarelosti (VIDEO)
Potrošači nisu u obavezi da čuvaju prispele račune i kopije uplatnica
Kada računi za komunalije dođu za naplatu, mnogi građani krenu da izdvajaju novac kako bi tu obavezu što pre ispunili i ne bi sa kašnjenjem imali kasnije drugih problema.
Ipak, dešava se naravno da se nekada novac mora izdvojiti za neke druge stvari, narodski rečeno ako nešto "iskrsne", pa se na komunalije "zaboravi".
Mnoge u tom slučaju zanima šta se dešava sa zastarelim računima i kako sa istima funkcioniše njihovo namirivanje, što pokušava da objasni jedan advokat na društvenoj mreži TikTok.
- Najpre je bitno reći šta se sve smatra komunalnim uslugama, a tu spadaju mobilna i fiksna telefonija, struja, odnošenje smeća, vodovod i kanalizacija, mobilni operateri itd. Zakonom o obligacionim odnosima je propisano da potraživanja komunalnih usluga zastarevaju u roku od godinu dana, a rok zastarelosti počinje teći od dana dospelosti računa za plaćanje - naveo je.
Dodaje da je u praksi čest slučaj da izvršitelji nabrojanih komunalnih usluga potražuju plaćanja čak i po zastarelim nalozima, u kom slučaju oštećeni građani mogu da ulože prigovor zastarelosti.
Postoje takođe i situacije kada dug ponovo može da postane važeći, primera radi ako neki mobilni operateri, odnosno njihovi pravni zastupnici, pokušavaju da obmanu dužnike iako je prošlo godinu dana.
Potrošači nisu u obavezi da čuvaju prispele račune i kopije uplatnica. Takođe, u slučaju spora to može da predstavlja ozbiljan problem, pa se savetuje svim potrošačima da ipak čuvaju sve pristigle račune tj. dokaze kako kasnije ne bi sebi stvarali veće probleme.
Bonus video: