Foto: Bakina kuhinja

JEZIVO

Krompir može biti otrovan u ovim slučajevima, a Srbi ga takvog obožavaju: Čuveni doktor upozorio - može vas ubiti

Procene toksične doze solanina variraju

Objavljeno: 02.11.2024. 16:53h

Singapurski lekar dr Semjuel Čoudhuri izdao je važno upozorenje svim ljubiteljima krompira: stariji, proklijali ili zeleni krompir može da sadrži opasan toksin koji može biti fatalan. Dr. Čoudhuri, koji svoje savete deli sa više od 216.000 pratilaca na Instagramu, istakao je da krompir sa proklijalim i zelenim delovima sadrži solanin, supstancu koja izaziva loše varenje, halucinacije, pa čak i paralizu ili smrt u teškim slučajevima.

Prema njegovim rečima, solanin se najčešće nakuplja u zelenim delovima i klicama krompira koji su nedelju do dve bili izloženi svetlosti i vlazi. „Ovo nije običan krompir“, rekao je dr Čudhuri, napominjući da konzumiranje velikih količina proklijalog ili zelenog krompira može dovesti do dijareje, povraćanja, glavobolje, nepravilnog srčanog ritma, pa čak i smrti.

Dr. Čoudhuri je kao primer naveo slučaj Marije Harles iz Denvera u Koloradu, koja je doživela simptome trovanja solaninom nakon što je konzumirala pire krompir napravljen od starijeg krompira. Nakon što se usred noći probudila sa jakom glavoboljom i povraćanjem, završila je u Hitnoj pomoći, gde su lekari prepoznali simptome trovanja solaninom. „U jednom slučaju trovanje je izazvalo smrt dvoje ljudi iz sedmočlane porodice“, upozorio je dr Čudhuri i dodao: „Ako vidite proklijale ili zelene delove, najbolje je baciti krompir ili ga kompostirati“.

Koncentrisan je ispod kore

Krompir koji se ne skladišti u tamnim, suvim uslovima na kraju postaje zelen i proklija, objašnjava dr Čaudhuri. Naime, ako se krompir izloži toploti, svetlosti ili vlazi, počinju da mu rastu „očnjaci“, što podstiče povećanje nivoa solanina.

Procene toksične doze solanina variraju, ali Evropska agencija za bezbednost hrane navodi da se toksičnost javlja sa oko 1 mg solanina po kilogramu telesne težine. Kod lakšeg trovanja može pomoći uklanjanje proklijalih delova i ljuštenje krompira, jer je solanin najviše koncentrisan ispod kože.

Za dužu svežinu i sigurnost, preporučuje se čuvanje krompira na tamnom, malo hladnom mestu koje je toplije od frižidera, ali dovoljno suvo da spreči rast i promenu boje.

(Espreso/Krstarica/)