Foto: Eduardo Monteiro / Panthermedia / Profimedia

KAKVA STVAR

Stavila je občnu belu sveću u kupatilo i otišla da spava: Kad se probudila ujutru, zanemela je od šoka

Ono što treba da uradimo u ovim slučajevima je da otvorimo prozore odmah nakon tuširanja

Objavljeno: 02.11.2024. 16:38h

Uklanjanje buđi u kupatilu jedan je od najzamornijih i najsloženijih zadataka. Iako je to uobičajeno, pojava ovih gljivica na zidovima, pločicama, fugnama i drugim skrivenim mestima donosi i prateće probleme, ali za njih postoje rešenja, piše Real Simple.

Pre nego što shvatite kako da se rešite buđi u kupatilu, trebalo bi da razumete koji faktori doprinose njegovom izgledu kako biste sprečili njegovo vraćanje. Da biste izbegli naknadno širenje, možete uključiti rutinske mere koje mogu značajno uticati na higijenu.

Jedan od uzroka koji nas primorava da kasnije uklonimo buđ u kupatilu je često nakupljanje vlage. Ono što treba da uradimo u ovim slučajevima je da otvorimo prozore odmah nakon tuširanja. Ovo pomaže cirkulaciji vazduha i osušiće površine natopljene vodenom parom. Takođe morate da uklonite prašinu, jer ona pomaže u rastu buđi. Takođe, ne ostavljajte peškire presavijene i vlažne u kupatilu, uverite se da se potpuno osuše.

Ako uklonimo estetski aspekt koji ovi „stanari“ ostavljaju u našem kupatilu, dajući izrazit osećaj prljavštine, moramo shvatiti da se problemi mogu nastaviti, čak i na štetu našeg zdravlja. Buđ može biti štetna za vaše zdravlje i za sve koji žive sa vama u kući. Stalna izloženost ovim gljivicama može nam izazvati ozbiljne probleme kroz alergije, infekcije i druge tegobe, pa nije na odmet kontrolisati njihov rast kod kuće.

Rast buđi na različitim površinama kupatila pomenutim iznad može dovesti do njihovog propadanja. Zato je dobro da ih uklonite i očistite što je pre moguće, kako biste se sačuvali od problema u budućnosti. Fenomenalna mešavina za uklanjanje buđi sa zidova i ostalog u kupatilu zahteva tri dela sode bikarbone i jedan deo vodonik peroksida.

Nakon što se stave u činiju, ove sastojke je potrebno pomešati četkom i preći preko dela gde se formirala buđ. Na kraju tretmana jednostavno isperite tretirano područje i ostavite da se osuši ili koristite krpu od mikrovlakana.

Kao završni tretman, uzmite normalnu sveću iste boje kao što su fugne, obično belu. Počnite da trljate fugne vrhom sveće, jer kerozin sadržan u svećama istovremeno štiti i osvetljava. Na kraju postupka uklonite sve ostatke voska suvom krpom od mikrovlakana, ponovo isperite i osušite.

Kerozin stvara tanak vodootporni sloj. Ovaj tretman traje nekoliko dana, a za održavanje ove zaštite dovoljno je da se ponavlja najmanje jednom mesečno.

(Espreso/Krstarica/Jutarnji.hr/)