Kamala Haris i Donald Tramp, Foto: EPA/Erik S Lesser, EPA-EFE/Yuri Gripas / POOL

SVET NA NOGAMA

Kao bacanje novčića! Totalna ludnica nedelju dana uoči izbora u Americi - evo šta se sada dešava! Napeto je!

Uprkos nizu jedinstvenih i istorijskih prevrata na ovim američkim predsedničkim izborima, predizborne ankete pokazuju da demokratska potpredsednica i bivši republikanski predsednik uživaju podjednaku podršku uoči izbora 5. novembra

Objavljeno: 29.10.2024. 11:18h

Kamala Haris i Donald Tramp ulaze u poslednju sedmicu najdramatičnije i najpolarizovanije trke za Belu kuću u savremenoj istoriji.

Uprkos nizu jedinstvenih i istorijskih prevrata na ovim američkim predsedničkim izborima, predizborne ankete pokazuju da demokratska potpredsednica i bivši republikanski predsednik uživaju podjednaku podršku uoči izbora 5. novembra.

Dvoje suparnika u neizvesnoj trci će se usresrediti na sedam ključnih saveznih država, gde bi svega nekoliko hiljada birača moglo odlučiti ko će upravljati svetskom supersilom.

"Izgleda kao bacanje novčića", rekao je profesor politologije na univezitetu u Čikagu Džon Mark Hansen za AFP.

Duboko podeljenje Sjedinjene Američke Države će u oba slučaja ispisati istoriju: bilo biranjem prve predsednice ili osuđenog prestupnika.

Od radosti do fašista

Haris se najprije usresredila na poruke radosti i pozitive nakon što je neočekivano zamenila predsednika Džoa Bajdena na glasačkom listiću u julu, od tada se preusmerila na Trampa kao "fašistu" koji ugrožava demokratiju i ženska reproduktivna prava.

"Ovo je krucijalno razdoblje u istoriji", rekla je Kimberli Vitaker, pobornica Kamale Haris na njenom predizbornom skupu u Mičigenu.

Očekuje se da će Tramp odbaciti rezultate u slučaju da ponovo izgubi, što izazva strah od haosa i nasilja u već napetom i duboko polarizovanoj Americi.

Republikanac je intenzivirao svoju ekstremnu retoriku, a njegov desničarski bazen birača dodatno je mobilisan činjenicom da je Tramp tokom leta preživio dva pokušaja atentata. Tramp je opisivao migrante kao životinje te se obavezao da će osnovati kampove za masovnu deportaciju i pretio da će gušiti opoziciju u zemlji, nazivajući je "unutrašnjim neprijateljom".

"Verovatno ću glasati za Trampa", rekao je Dru Robi, 21-godišnji student javnog zdravstva iz Arizone. "Iskreno, bilo je bolje kada je on bio predsednik".

Kamala Haris i Donald Tramp foto: SAUL LOEB / AFP / Profimedia

Sedam država

U centru trke je sedam ključnih saveznih država, takozvanih "swing states": Arizona, Džordžija, Mičigan, Nevada, Severna Karolina, Viskonsin i Pensilvanija.

Najtesnija američka predsednička trka u nekoliko decenija ovisi o tome ko će pridobiti mali broj preostalih neodlučnih birača i ko će uveriti svoje pristalice da izađu na izbore.

Po anketama, očekuju se da će u izboru kandidata biti velike razlike u rodnim, dobnim i rasnim grupama birača.

Oba predizborna stožera će u završnim danima kampanje potrošiti milione dolara na oglašavanje, a oba takođe koriste podršku zvezda. Brus Springstin, Rihana, Eminem, kao i Barak i Mišel Obama su podržali Haris, a tehnološki tajkun Ilon Mask navija za Trampa.

Donald Tramp i Ilon Mask foto: Jim WATSON / AFP / Profimedia

No, Haris se možda suočava sa generalno gledano većim izazovom. Njena kampanja ima "bolji rad na terenu" i više novca, ali Tramp "verovatno i dalje ima koristi" od toga što elektorski sistem pogoduje republikancima, smatra David Karol, koji na univerzitetu Meriland predaje javnu upravu i politiku. "Veoma je napeto. Niko nema razloga biti samouveren", zaključuje.

Bonus video:

(Espreso/ Index/ Prenela: T.M.)