Foto: Tamara Trajković, Nebojša Mandić, Feruza Tashmetova Alamy Alamy Profimedia

PRELEPA, LEKOVITA MESTA

Došli ste sa odmora, a već ste umorni: Evo gde možete da odete za vikend, bajkovita mesta u Srbiji, RAJ NA ZEMLJI!

Prelepa mesta koje možete posetiti u Srbiji!

Objavljeno: 22.10.2024. 14:14h > 14:43h

Za samo jedan vikend možete posetiti veliki broj turističkih atrakcija u Srbiji. Ukoliko se u pitate “gde otići za vikend“, ostanite sa nama, jer sigurno ćete pronaći savršeno mesto za vas.

U nastavku možete pročitati...

Fruška gora

Uvac

Novi Sad

Sokobanja

Stara planina

Krupajsko vrelo

Golubac

Divčibare

Nacionalni park Tara

Palić

Đavolja varoš

Gamzigrad

Rtanj

Bukulja i Aranđelovac

Kanjon Kazanđal

Avala

Srebrno jezero

Perućac

Drvengrad

Etno selo Tiganjica

Fruška gora

Fruška gora se nalazi u Vojvodini i najveći deo planine pripada oblasti Sremu, dok jedan mali deo prelazi hrvatsku granicu. Smeštena je između dve reke. Na severnoj strani se nalazi Dunav, dok je sa juga graniči reka Sava. Ovde možete pronaći brojna mesta za izlet, a među njima su:

Nacionalni park Fruška gora

Pašnjaci i livade

Šume

Fruškogorska jezera, kojih je zaista mnogo

Izvori

Vodopadi

Ribnjaci, močvare i plaže

Manastiri

Crkve

Spomenici

Izletišta, vidikovci i dr.

Uvac

Uvac je postao jedan od najpoznatijih simbola turističke ponude Srbije. Krivudavi meandri reke nalaze se na svim slikama i turističkim opisima koji predstavljaju Srbiju. Ovde vas očekuju razne atrakcije kojima ćete biti oduševljeni.

foto: RINA

Pećinski sitem Uvca je jedna od veoma traženih atrakcija. Pećine su bogate stalaktitima i raznim pećinskim ukrasima, dok je jezero Uvac jedno od najpoznatijih i najčešće posećenih destinacija u našoj zemlji. Bilo da ste tu samo za vikend ili duže, preporučujemo vam da obižete sledeće destinacije:

Ušačka Pećina

Ledena Pećina

Uvačko jezero

Zlatarsko jezero

Radoinjsko jezero

Reka Uvac

Vidikovac Molitva

Slapovi Sopotnice

Novi Sad

Novi Sad kao jedan od najlepših gradova Srbije svakako nudi mnogo zanimljivih mesta i atrakcija koje će vas privući. Bilo da želite da vikend provedete u prirodi, obilazeći grad ili u izlasku, ovde ćete pronaći baš ono što tražite. U Novom Sadu vas čeka:

Petrovaradinska tvrđava

Crkva imena Marijinog

Gradska kuća u Novom Sadu

Vladičanski dvor

Uspenska crkva

Trg mladenaca

Dunavski park

Spomenik Jovanu Jovanoviću Zmaju

Muzej Grada Novog Sada

Muzej Vojvodine

Gradska plaža Štrand

Spomenik Svetozaru Miletiću

Muzej Savremene Umetnosti Vojvodine

Trg Slobode

Galerija Matice srpske

Atelje 61

Futoški park

Limanski park

Adrenalin park

Karađorđevo

Carska palata i dr.

Sokobanja

Sokobanja se nalazi u kotlini između Timočkog i Moravskog basena, na 400 metara nadmorske visine. I baš zato što je okružena sa svih strana planinama – Ozren, Rtanj, Devica, Bukovik, Sokobanja je proglašena prvom ekološkom opštinom u Srbiji, deklaracijom 1992. godine.

foto: Printscreen / Youtube / Lepote naše Srbije

Sokobanja je nedavno proslavila 180 godina organizovanog turizma, čime je postala mesto sa najdužom turističkom tradicijom. U nastavku za vas izdvajamo najznačajnije objekte i spomenike koje morate posetiti tokom boravka u banji.

Sokograd

Tursko kupatilo Hamam

Izletišta u Sokobanji

Lepterija

Borići

Popovica

Očno

Kalinovica

Izvor reke Moravice

Sesalačka pećina

Jezero na Ozrenu

Vodopad Ripaljka

Bovansko jezero

Akva park Podina

Stara planina

Stara planina je savršeno mesto u kom možete započeti neverovatnu planinsku avanturu. Iako su planine u Srbiji neverovatno lepa mesta, savršena za odmor tokom cele godine, Stara planina se posebno izdvaja. Ona vam nudi širok izbor za posetu, među kojima su:

foto: Marina Lopičić

Skijališta na Staroj planini

Planinarske ture po Staroj planini

Vodopadi Stare planine

Park prirode Stara planina

Prirodni rezervat Tri čuke

Planinarski dom

Krupajsko vrelo

Legenda kaže da se u Homoljskim planinama nalazi blago na dnu zlatne pećine za kojim meštani ovog kraja i danas neumorno tragaju. Krupajsko vrelo je mesto na kome nastaje Krupajska reka. Ona se kasnije uliva kod Krepoljina u reku Mlavu kao njena leva pritoka.

Zanimljivosti o Krupajskom vrelu:

Poreklo vode Krupajskog vrela nije poznato, jer ni jedan aktivni potok ne puni vodu Krupajskog vrela.

Još uvek nije tačno utvrđena dubina, istraživanja su pokazalo je da bi vrelo moglo biti duboko čak 123 metara.

Temperatura vode kreće se od 9 do 11 stepeni celzijusa.

Vrelo se nalazi na nadmorskoj visini od 220m.

Golubac

Grad Golubac smešten je na 130 km istočno od Beograda, na desnoj obali Dunava. O nastanku imena grada postoji više legendi sa sličnom sadržinom, a naravno sve one su vezane za čuvenu tvrđavu koja je do XIX veka bila glavno središte čitavog ovog kraja. Predstavljamo Vam nekoliko turističkih atrakcija Golupca (i preporučujemo da posetite ovaj gradić čim vam se ukaže prilika):

foto: RINA

Tvrđava Golubački grad

Dunav kao more

Netaknuta priroda Đerdapa

Manastir Tumane

Vikend naselje Vinci

Kanjon Brnjice

Divčibare

Divčibare su najpoznatije kao pravi mali raj za porodice sa decom. Predstavljaju malu oazu prirode na samo 100 kilometara od glavnog grada. Blagotvorna klima, bujna priroda i izvrsna hrana učinili su da ova visoravan na planini Maljen postane jedno od najposećenijih turističkih destinacija Srbije.

foto: Profimedia

Divčibare nije veliko naselje i nema mnogo stanovnika, ali ima veliko srce i dovoljno mesta da primi sve one koji požele da dođu na odmor. Ako imate dovoljno snage i spremnosti, kada dođete na Divčibare obavezno se popnite do Crnog vrha. Odande je pogled na čitav ovaj kraj fenomenalan, sigurno će vas potpuno ostaviti bez daha.

Potoci i rečice koje izviru sa Maljena pripadaju slivovima Kolubare i Zapadne Morave. Sliv Zapadne Morave čine Bela, Crna kamenica, Čalački potok, Ražanska i Rosićka reka, dok slivu Kolubare pripadaju Bukovska, Crna reka, Kozlica, Manastirica, Paklešnica i Krčmarska reka. Crna kamenica izvire ispod Golupca i protiče kroz Divčibare.

Divčibare su poznate i po brojnim manifestacijama koje se održavaju na ovom nesvakidašnjem predelu. Neke od njih su: Manifestacija lekovitim stazama valjevskih planina, Dani gljiva, divčibarski vašar…

Nacionalni park Tara

Nacionalni park Tara pokriva najveći deo masiva planine Tare, koja se nalazi na krajnjem zapadu Srbije na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom. On pruža mnogo, i veoma je popularan za sve one koji vole aktivan turizam. Šta obići na Tari je često pitanje koje dobijamo i navešćemo nekoliko lokaliteta i prirodnih lepota koje treba običi i videti. Evo nekoliko predloga:

Zaovinsko jezero

Vidikovac Sjenič

Tepih livada

Kućica na Drini

Jezero Perućac

Banjska stena

Palić

Palić je već decenijama jedna od omiljenih destinacija za opuštanje i odmor, kako onih iz gradova u okruženju, tako i gostiju iz čitave Srbije i okruženja. Obala Palićkog jezera je dugačka oko 17 kilometara i uređena je celom dužinom. Upravo zahvaljujući uređenim sadržajima, Palić je već godinama idealna destinacija za biciklizam, pešačke ture, lagani odmor sa porodicom, ali i za ribolov i posmatranje ptica. Dok ste na paliću možete obići:

Veliku terasu

Ženski štrand

Vodotoranj

Muzički paviljon

Vinarije

Zoološki vrt

Park prirode i jezero Ludaš

Đavolja varoš

Spomenik prirode „Đavolja Varoš“ nalazi se na jugu Srbije, 27 km jugoistočno od Kuršumlije, a 89 km jugozapadno od Niša. Od Beograda je udaljen 288 km. Ovaj prirodni spomenik čine dva, u svetu retka, prirodna fenomena: zemljane figure, kao specifični oblici reljefa koji u prostoru deluju vrlo atraktivno, i dva izvora jako kisele vode sa visokom mineralizacijom. Osim Đavolje varoši, unutar turističkog kompleksa nalaze se i:

Veliki broj etno krčmi

Veliki broj ribnjaka

Prolom banja – Banja koja je poznata ne samo kao lečilište, već i kao mesto za rehabilitaciju, rekreaciju, odmor i kongresni turizam.

Lukovska banja

Okna saskih rudnika iz XIII veka – Mogu se videti i sa leve i sa desne strane.

Crveno vrelo – Izvor mineralne vode

Crkva Svete Petke – Podignuta je na temeljima crkve iz XIII veka. Crkva je sagrađena od drveta.

Gamzigrad

Gamzigrad je arheološko nalazište smšteno u blizini grada Zaječara, u istočnoj Srbiji. Felix Romuliana je izvanredno arheološko nalazište, koje se prostire na površini od 6 , 5 hekatara. Ovde se nalaze ostaci kasnoantičke carske palate, utvrđene odbrambenih zidinama, sa malim šestougaonim kulama. Gamzigrad se od 2007. godine nalazi na UNESCO – voj listi svetske kulturne baštine.

Rtanj

Bilo da tragate za ostacima drevnih civilizacija, blagom koje se po predanju nalazi na ovim prostorima, vanzemaljcima za koje neki veruju da posećuju ovo mesto, energetskim poljima koja isceljuju ili samo za okrepljujućim odmorom koji puni životnom energijom, Rtanj je tu da vam pruži nezaboravan doživljaj. U toku posete možete obići:

Svetilište Vrelo

Vrh Šijak

Kapela Svetog Đorđa

Selo Vrmdža

Bogovinska pećina

Bukulja i Aranđelovac

Aranđelovac je poznat po tome što je u samom centru grada ušuškana banja. Cenjena je zbog lekovite mineralne vode za koju se znalo još u vreme kneza Miloša Obrenovića.

Sa svojih 696 m nadmorske visine, Bukulja bdi nad gradom. Naziv je dobila po gustoj bukovoj šumi koja dominira celim prostranstvom. Do vrha je naravno lakše doći automobilom, ali je pešačenje zato mnogo uzbudljivije, lepše i zdravije.

Pešačke staze kreću iz banjskog parka i lake su za sve uzraste i nivoe kondicije. U podnožju Bukulje ušukla su se dva jezera, nastala za potrebe vodosnabdevanja grada. Garaško je poznatije i posećenije, ali po lepoti ništa manje ne zaostaje ni Bukuljsko. Do oba jezera moguće je doći i automobilom i pešice. Smestite se u hlad drveta i uživajte u harmoniji koju emituju šuma, raspevane ptice i mirna površina vode.

Kanjon Kazanđal

Kazanđol je kanjon koji seče Vranjska reka u steni između planina Pljačkovice i Krstilovice, u njemu ima nekoliko velikoh virova (kazana), vodopada i na desetine slapova.

Teren je obeležen od strane izviđača i prilagođen je za izlete.Iako još uvek nisu prestigli popularnost Rosomačkih lonaca sa Stare planine, džinovski lonci, tj. kanjon Kazanđol takođe predstavlja jedinstvenu i neponovljivu moć prirode. Nalazi se na oko 3 km Vranja, pa je lako stići peške, obeleženom stazom.

Avala

Na vrhu Avale pozdraviće vas dve Sfinge, rad ruskog vajara Vladimira Zagorodnjuka ispred Hotela Avale. Hotel Avala podignut je 1928. godine na zahtav kralja Aleksandra za potrebe Ministarstva šumarstva i vodoprivrede Jugoslavije.

Šetnju nastavljate kružnom stazom koja vodi oko platoa na kome je podignut Spomenik Neznanom junaku. Ako volite mir, tišinu i miris četitinara, naša preporuka je da krenete delom staze koji sreće levo. Prema predanju, neke od primeraka čempresa koji se nalaze u ovom parku poklon su samog Adolfa Hitlera koji ih je poklonio Jugoslaviji u znak pomirenja pred sam Drugi svetski rat, a ako se odlučite za nastavak šetnje izlazite na deo puta koji pruža gotovo nesputan pogled na brežuljke i planine Šumadije.

Posle obilaska ovog spomenika, možete posetiti drugi simbol Avale – TV toranj. Do njega vodi staza kroz šumu pored koje se nalaze mesta za piknik i posebno uređen prostor za paljenje roštilja. Tokom letnjih meseci, ovde se nalaze i tezge sa domaćim proizvodima iz raznih podavaliskih gazdinstava, te možete probati i kupiti neke od lokalnih specijaliteta.

Srebrno jezero

Srebrno jezero predstavlja jednu od turistički najpopularnijih destinacija u Srbiji. Ubrazan razvoj turističke ponude uticao je da ovaj prostor razvije mnogorbojne sadržaje i atrakcije, koji uspevaju da odgovore na zahteve turista različitih želja i mogućnosti. Srebrno jezero nudi uređene plaže i brižljivo održavanu vodenu površinu za kupanje, brojne kafiće u njihovoj blizini i sadržaje za decu. U toku posete videćete:

foto: Nebojša Mandić

Ramsku tvrđavu

Manastir Nimnik

Reku Pek

Lepenski Vir

Perućac

Perućac je selo u zapadnoj Srbiji, 13 km udaljeno od Bajine Bašte. Smešteno između planinske lepotice Tare i vijugave Drine, pravo je mesto za odmor, opuštanje i uživanje u prirodi, mirisima, i ukusima zapadne Srbije. U Perućac je najbolje doći na dva – tri dana, kako biste natenane upili svu njegovu lepotu.

Reka Drina i Drinska regata

Drinu su nekada zvali Zelenika, zbog izrazito zelene boje po kojoj je prepoznatljiva. Pored epiteta zelena, uz Drinu se vezuje i epitet kriva, zbog njenog krivudavog toka.

-Reka Vrelo je simbol Perućca i jedan od razloga zašto domaći, ali i strani turisti posećuju ovo mesto. Vrelo se smatra jednom od najkraćih reka u Evropi, i kažu da je duga tačno 365 m, pa je zbog toga zovu i Godina.

Mramorje

Mramorje je srednjovekovna nekropola stećaka – hrišćanskih nadgrobnih spomenika iz 14. i 15. veka. U Perućcu ih ima 88, a samo jedan ima ukras u obliku kruga, dok su ostali neukrašeni i bez natpisa. Svi spomenici su klesani od jednog komada krečnjačke stene i teški po tri tone.

Park sa stećcima u Perućcu otvoren je za posetioce svakoga dana.

Perućačko jezero

Perućačko jezero je veštačko jezero, nastalo pregrađivanjem toka Drine za potrebe hidroelektrane Bajina Bašta, puštene u rad 27. novembra 1966. godine.

U letnjim danima jezero je savršeno za kupanje, vožnju čamcima pecanje…Izgrađena je plaža za posetioce, a tu su i pontoni sa bazenima za decu, Posebno su fotogenične i atraktivne kućice na vodi koje možete iznajmiti

Drvengrad

Drvengrad predstavlja etno selo, koje je sagradio, naš proslavljeni filmski režiser, Emir Kusturica. Podignut je na brdu Mećavnik, svojevrsnom planinskom ostrvcetu iznad koga se pruža nekoliko većih brda.

Zbog mesta na kome je podignut, neki ovo etno selo zovu i Mećavnik. Mećavnik je ime dobio po velikim snežnim nanosima koji se ovde stvaraju tokom zimskog perioda.Drvengrad ima gradsku kapiju, 13 ulica, 2 trga, 2 sokaćeta, bioskop, crkvu, pijacu, sportski centar, restorane, teniske terene…. Rečju, poseduje sve ono što mora da ima jedan grad. Ulice i trgovi nose nazive poznatih ličnosti iz sveta književnosti, filma i sporta poput Ive Andrića, Federika Felinija, Aleksandra Tarkovskog, Maradone, Novaka Đokovića i drugo.

foto: Wikipedia/Ant83

Etno selo Tiganjica

U etno selu Tiganjica možete provesti sat, dan, nedelju..čitav život, natenane, a reči Zvonka Bogdana dobijaju pun smisao: „Život teče u laganom ritmu, tamburaši to najbolje prate, topot konja…“

U sklopu etno sela postoji bar, dva restorana, ergela konja, mali zoološki vrt, apartmani od kojih nam je jedan zaustavio dah zbog svog izgleda. Celo selo urađeno je od cigli, drveta i prirodnih materijala, sa dosta zelenila i vode, jedna skroz autentična atmosfera.

Ova oaza nalazi se na 10-ak kilometara od Zrenjanina i 60-ak kilometara od Beograda, na vratima Carske Bare, pa samim tim čini ovo mesto idealnim za odmor, opuštanje i uživanje u Banatu i svim njegovim čarima.

Bonus video:

(Espreso/Turizam.org)