Kim Džogn Un, Foto: Profimedia

TENZIJE NE JENJAVAJU

Stigla zvanična potvrda! Vest koja uliva strah u kosti odjeknula svetom poput bombe, ono što je sad uradio...

Ministarstvo za ujedinjenje Južne Koreje osudilo je izjavu Pjongjanga, rekavši da Sever radi "protiv ujedinjenja, antinacionalnim aktom".

Objavljeno: 17.10.2024. 11:51h

Severna Koreja je danas potvrdila da njen nedavno izmenjeni Ustav definiše Južnu Koreju kao "neprijateljsku državu", dva dana nakon što je digla u vazduh drumske i železničke veze koje su je nekada povezivale zemlju sa Južnom Korejom.

Ova situacija ukazuje na to da neprijateljstvo između Severne i Južne Koreje eskalira, povećavajući opasnost od mogućih sukoba u njihovim napetim graničnim oblastima, iako je malo verovatno da će Sever napasti Jug.

Zvanična novinska agencija Severne Koreje saopštila je da je njeno nedavno rušenje delova delova međukorejske putne i železničke veze "neizbežna i legitimna mera preduzeta u skladu sa zahtevima ustava Severne Koreje koji jasno definiše Južnu Koreju ​​kao neprijateljsku državu".

Ministarstvo za ujedinjenje Južne Koreje osudilo je izjavu Pjongjanga, rekavši da Sever radi "protiv ujedinjenja, antinacionalnim aktom".

Rečeno je da će južnokorejska vlada oštro odgovoriti na sve provokacije Severne Koreje i nepokolebljivo se zalagati za mirno ujedinjenje Koreje zasnovano na osnovnom principu slobode i demokratije.

Severnokorejski parlament zasedao je dva dana prošle nedelje kako bi izmenio delove ustava, ali državni mediji nisu dali mnogo detalja o sednici.

LiderKim Džong Un je ranije u parlamentu pozvao na ustavnu promenu kako bi se Južna Koreja odredila kao glavni neprijatelj zemlje.

Kimova naredba da se ustav prepravi iznenadila je mnoge strane stručnjake jer se smatralo da eliminiše ideju zajedničke državnosti između dve Koreje.

Kim Džong Un foto: Profimedia

Proteklih meseci, Severna Koreja je srušila spomenike koji simbolizuju zbližavanje sa Južnom Korejom i ukinula državne agencije koje se bave međukorejskim odnosima.

Neki stručnjaci kažu da Kim verovatno ima za cilj da se zaštiti od južnokorejskog kulturnog uticaja i da ojača dinastičku vladavinu svoje porodice.

Drugi navode da Kim želi zakonski prostor da upotrebi svoje nuklearno oružje protiv Južne Koreje tako što će je učiniti stranom neprijateljskom državom, a ne partnerom za potencijalno ujedinjenje koje deli osećaj nacionalne homogenosti.

"Severna Koreja je toliko zaostala za Južnom da bi svaka društvena razmena ili finansijska integracija mogla da izgleda kao put ka ujedinjenju putem apsorpcije", rekao je profesor međunarodnih studija na Evha Vomans univerzitetu u Seulu Lejf-Erik Izli.

Kim Džong Un foto: Profimedia

Netrpeljivost između dve države porasla je poslednjih dana, a Severna Koreja je optužila Južnu da je ovog meseca organizovala tri preleta letelica nad glavnim gradom Pjongjangom i obećala snažne vojne odgovore ako se slični incidenti ponove.

Južna Koreja je odbila da potvrdi da li je poslala dronove, ali je upozorila da će se Severna Koreja suočiti sa padom režima ako bezbednost građana Južne Koreje bude ugrožena.

Bonus video:

(Espreso/ Beta/ Prenela: T.M.)