istine i zablude o košavi
Košava stvara nervozu i agresiju? U narednom periodu će dominirati, udari u ovim delovima Srbije biće 100 km na čas
U Srbiji obično duva pred promenu vremena, i kako je jugoistočni vetar uglavnom je toplog karaktera, a može da bude i hladna, kao što se sada očekuje
Od četvrtka 17. oktobra u pojedinim delovima Srbije očekuje se da duva jak olujni vetar – košava, sa udarima od čak 100 kilometara na čas! Meteorolog Ivan Ristić je najavio njen početak u drugoj polovini dana i za „Blic“ kaže da se hladna - anticiklonalna košava očekuju u Podunavlju i Pomoravlju.
- Košava će od četvrtka duvati prvenstveno u Banatu i Pomoravlju. Hladna košava koja nam stiže preko Vlaške nizije je inače karakteristika jeseni 70-80-tih godina prošlog veka kada je u oktobru dolazilo do prodora hladne vazdušne mase. Naime, iz Vlaške nizije hladan vazduh krene prema nama u vidu košave. Očekuje se tri dana olujnog vetra, u Vršcu će dostizati najverovatnije i 100 km/h, u drugim košavskim područjima manje, a početak sledeće sedmice donosi njeno slabljenje – kaže Ristić.
Kako nastaje košava u Srbiji
Podsetimo, kako je „Blic“ ranije pisao, olujna i orkanska košava je često pominjana i u srpskim pesmama i za nju se vezuju razna narodna verovanja.
Šta je istina, a šta zabluda objasnili su meteorolozi i prema njihovim rečima „u pitanju je slapovit vetar koji duva na udare, što znači da nema konstantno jaku brzinu, već na mahove“.
Nastaje zbog različite raspodele u vazdušnom pritisku. Da bi duvala potreban je nizak vazdušni pritisak zapadnije od našeg područja, tačnije da se formira ciklon iznad centralnog i zapadnog Mediterana, a istovremeno da iznad istočne Evrope, pre svega iznad Rusije ili Ukrajine, ili oblasti Karpata, bude visok vazdušni pritisak, odnosno, centar anticiklona.
Istine i zablude o košavi
Najsnažnija je ujutru?
Istina je da najsnažnija ujutru, u jutarnjim satima! Spada u vetrove koji duvaju sa planine, ali je u isto vreme i vetar koji tokom dana menja intenzitet, i najsnažnije duva između pet i deset časova. Duva pri površini zemlje, ne većoj od 2.000 metara u visinu.
Uvek duva 3, 7 ili 21 dan?
Zabluda je da duva uvek 3, 7 ili 21 dan. Koliko će košava da traje zavisi od raspodele vazdušnog pritiska. Zabeležene su i košave koje su trajale samo jedan dan, ali postoje podaci i da je duvala oko mesec dana.
Košava može da traje i samo jedan dan, ali i mesec dana
U Srbiji obično duva pred promenu vremena, i kako je jugoistočni vetar uglavnom je toplog karaktera, a može da bude i hladna, kao što se sada očekuje. Često se javlja u zimskom periodu godine.
Najduže je duvala:
- ceo mesec u februaru 1972. godine i u oktobru 1953. godine
- 27 dana je duvala 1951. godine
- 23 i 24 dana je duvala tridesetih godina prošlog veka. 1934. i 1935. godine
Najjača je u Banatu?
Najjače duva u Banatu ili Beogradu?
Istina je da je najjača u Banatu! Košava ne duva u celoj Srbiji, samo u određenim delovima zemlje, i to, pre svega, u Banatu, zatim u Pomoravlju, Podunavlju, Braničevskom okrugu i u Beogradu.
Epicentar košava u Srbiji je jug Banata, ali je ona dosta jaka i u već navedenim područjima, a udaljavanjem od tih mesta njen uticaj slabi. Dok u tim delovima duva košava, u istom trenutku u Timočkom kraju i Negotinskoj krajini duva potpuno drugačiji vetar, jako slab, zapadni i severozapadni.
Najjači udari vetra zabeleženi su u:
- Vršcu januara 1987. godine - 173 km/h, a u novije vreme u februaru 2014. godine, kada su iznosili 170 km/h
- Beogradu je 17. oktobra 1976. godine imala udare od 35,9 metara u sekundi (130 km/sat)
Uvek donosi hladno vreme?
Zabluda je da uvek donosi hladnoću! Košava ima topli karakter, ali može da bude i hladnog karaktera i tada ima više istočniji pravac, a onda može da donese i drastičan pad temperature.
Da li će imati više jugoistični ili istočni pravac, a samim tim da li će doneti više porast temperature ili zahlađenje, zavisi, od raspodele pritiska. Ako je kišovito vreme biće toplija, a kada je suvo onda je hladna. Duva brzinom preko 5 metara u sekundi, ali su udari vetra mnogo jači, mogu dostignuti brzinu od 10, 15, 20 metara u sekundi, mogu biti olujni, a na jugu Banata su se događali i orkanski udari vetra i od 150 i više kilometara na čas.
Stvara nervozu i agresiju?
Istina je da ljude čini nervoznima i agresivnima? Prema bioprognozama, kada duva košava očekuje se da posledice osete osobe koje imaju osetljiv nervni sistem.
Njena prednost je što kada duva u hladnom delu godine čisti zagađeni vazduh, a mana joj je prevelika brzina i što stvara subjektivni osećaj zimi da je još hladnije.
Bonus video: