papreno
Kace će mnogima ostati prazne ove zime: Srbi šokirani cenama kupusa, velike suše dovele do rekordnih cifara
Građani šokirani visokim cenama za omiljeno povrće, zabrinuti za zimnicu
Da bismo za slave i novogodišnje praznike na trpezi imali podvarak, sarmu ili kiseli kupus, sad je vreme da punimo kace. Sudeći po ovogodišnjem prinosu i ceni, postoji opravdana bojazan da će nam kace ostati prazne, jer u Beogradu, cena zavisi od pijace, a može ići i do 200 dinara za kilogram. Uz malo traganja - naći će se i za 120 dinara, ali jeftinije od toga teško.
Ekipa Blica sprovela je ankete širom Srbije i videli kako građani gledaju na cene kupusa.
Anketa u Beogradu
“Nema veze što je poskupeo, bez kupusa nema zime.”
“Ostavljaću kao i prošle godine, oko 30 kilograma neću više.”
“Kupus je skup zato što je bila velika suša, u sezoni sazrevanja on je dosta stradao i zbog toga, ali ja mislim da je 120 dinara, 100 dinara može da bude, nije to skupo”
Malo severnije - tamo gde se uzgaja i naša najpoznatija sorta - futoški kupus, cene malo povoljnije, ali ipak drastično više nego prošle godine.
Anketa u Novom Sadu
“150 dinara za kilogram kupusa, 120-130 kg, nikom ne pada na pamet da kiseli pod tim cenama”
“Bez kupusa se ne može, jeste da je ove godine veća cena u odnosu na prošlu , ali mora, sarma je dobra i zdrava za zimske dane”
“Sve je najbolje na ovoj pijaci pa i kupus, kupiću gotov”
Biće da je najjeftinije na jugu zemlje - tamo cene idu do 120 - 130 dinara, što bi značilo da uz cenjkanje može da se prođe i jeftinije.
Anketa u Nišu
“Ne znam koliko je kupus, 100 dinara.”
“Nešto imamo svoje, nešto da dokupimo.”
“Skupo, jeftino, ako hoće čovek da jede i živi, mora da jede, kraj priče.”
“U odnosu na prethodne godine je dosta skuplje, duplo skuplje u odnosu na prošlu i pretprošlu godinu.”
“Kupuje se ali u malim količinama, 100-120 dinara je cena.”
Skup je kupus, jer su suše umanjile prinose za 50%, što je automatski podiglo cene. Uz to, kažu proizvođači, poskupela su zaštitna sredstva, energenti, a morali su da angažuju i stručnjake da ih u ovoj netipičnoj sezoni posavetuju.
„Jedan poljoprivredni proizvođač koji se bavi proizvodnjom kupusa, rasadu kupusa je morao da rasadi već između 20. juna ili 20. jula, a možete imati u vidu koliko su temperature bile visoke sa preko 40 stepeni, dakle on je morao svaki dan da zaliva zasad kupusa i to uglavnom tokom treće smene, kako ja volim da kažem, odnosno noću“, objašnjava agronomski stručnjak Goran Đaković.
Nije samo kod nas - skup je kupus i u Hrvatskoj. Tamo košta čak od 2,5 do 4 evra. Zato kada kupujte razmisliste i o sledećem:
„Setite se kad smo nekada kupovali plastične kace, pa su nam 100kg kupusa uz kacu poklanjali, e sad uz 100 kg kupusa, možda dobijete i plastičnu kacu", kaže Đaković.
Bonus video: