SLUČAJ KOJI JE UZDRMAO SVET
Ovo je tvorac kabine za samoubistvo: Filipa nazivaju i "doktor Smrt", kad čujete zbog čega... (FOTO)
Sarko je 3D-štampana kapsula čija svrha bi bila asistiranje u izvršavanju samubistva, a čiji je razvoj koštao preko milion dolara
Švajcarska kompanija koja stoji iza „kabine za samoubistvo“ saopštila je da je obustavila sve prijave za njeno korišćenje, iako je samo u toku prošlog meseca bilo preko 370 kandidata. Predsednik švajcarske kompanije "Poslednje prebivalište“ (The Last Resort) Florijan Vile trenutno se nalazi u pritvoru, a on je, uz još nekoliko ljudi, uhapšen neposredno nakon smrti žene 23. septembra, prve osobe koja je koristila ovaj uređaj, poznat kao "sarko". Ovo je potvdila i kompanija "Egzit Internašnal", partnerska kompanija koju je osnovao doktor Filip Ničke.
Kompanija je saopštila da je Vile bio jedina osoba koja je prisustvovala prvom korišćenju mašine, a on je smrt žene opisao kao "brzu, dostojanstvenu i mirnu". Njegove tvrdnje, međutim, ne mogu biti proverene.
Elizabet Baume Šnajder, ministarka zdravlja u Švajcarskoj, rekla je na sednici Vlade da neće legalizovati korišćenje kapsule istog dana kada je prvi put upotrebljena, prenosi CNN.
"Naši advokati misle da je korišćenje ’Sarka’ bilo legalno, zato što je tek nakon njenog korišćenja ministarka zdravlja pokrenula ovo pitanje. Tajming je bio čista slučajnost, a ne naša namera", saopštili su u nedelju iz kancelarije "Ekzit Internašnal“.
Šta je „kabina za samoubistvo“?
Sarko je 3D-štampana kapsula čija svrha bi bila asistiranje u izvršavanju samubistva, a čiji je razvoj koštao preko milion dolara. Iza nje stoji holanska kompanija „Egzit Internašnal“, a dizajnirana je tako da osoba koja sedi unutar kapsule pritisne dugme koje ispušta azot iz rezervoara, čime omogućava osobi da zaspi i umre od gušenja nekoliko minuta kasnije. Kapsula takođe uključuje i "stop dugme“ za hitne slučajeve i otvor za evakuaciju. Ceo proces bi trajao oko 10 minuta. Trenutno postoje dva prototipa kapsule "Sarko", a treća je u procesu izrade u Holandiji.
Čovek iza „kabine za samoubistvo“
Doktor Ničke, idejni tvorac "kabine smrti" i osnivač kompanije "Egzit Internašnal", je objasnio na svom sajtu kako ne planira da prodaje kapsulu, već da planira da postavi njene nacrte i svima dopusti da preuzmu dizajn potpuno besplatno. Međutim, naveo je i kako pravo na nacrte neće moći da dobije niko mlađi od pedeset godina, a da će pristup kapsuli biti ograničen nakon njenog štampanja.
Zbog svoje dugogodišnje borbe za pravo na smrt, doktora Filipa Ničkea nazivaju i "doktor Smrt", a on se čak i kandidovao za političku funkciju na platformi reforme eutanazije u Australiji, gde je i rođen.
Kada je severni deo Australije kratkotrajno legalizovao asistirano umiranje od 1996. do 1997., zakon je i dalje zahtevao da doktor da pristanak na proceduru, a on je 1996. godine postao i prvi lekar koji je dao dobrovoljnu "smrtnu injekciju“ , koristeći samo-dizajniranu mašinu koja je dopustila pacijentu Bob Dentu, obolelom od raka prostate, da sam pritisne dugme na laptopu i primi smrtonosne lekove.
Asistirano samoubistvo je legalno u Švajcarskoj, a proces zahteva prisustvo profesionalaca na polju medicine, koji prepisuju lekove za proceduru, ali rade psihološke testove.
"Najveći problem je problem kontrole. Na primer, kod parova koji su bili zajedno ceo život, a onda se jedan od njih razboleo. Ponekad drugi partner ne želi da nastavi da živi bez partnera. Samo želimo da demokratizujemo proces umiranja. Smatramo da je pravo svake racionalne osobe da se odrekne svog života, a ne samo ’privilegija’ koju mogu da imaju samo veoma bolesni,“ rekao je Ničke za Euronews 2021. godine.
U cilju uklanjanja spoljne intervencije tokom procesa asistiranog umiranja, plan je da "Sarko" koristi veštačku inteligenciju koja bi skenirala korisnike pre nego što bi im dopustila da koriste kapsulu.
„Želimo da razvijemo sistem skrininga koji bi procenio mentalnu sposobnost osobe. Naravno da postoji mnogo skepticizma, naročito od strane psihijatara, ali naša originalna konceptualna ideja koja bi omogućila osobi da koristi 'Sarko' kapsulu tek nakon što uradi neophodno testiranje“, rekao je doktor Ničke za SvisInfo 2021. godine.
Iako je ovo plan za budućnost kapsule, softver nije dovoljno razvijen kako bi se trenutno koristio.
"Nadamo se da ćemo u budućnosti moći da radimo dvostruko testiranje subjekata koristeći medicinski tim, ali i ekran AI softvera, kako bismo mogli utvrditi njegovu učinkovitost". ispričao je tada doktor Ničke.
Bonus video: