SASOMANGE
Ovaj grad u Srbiji probio se na popularnoj listi - ima povoljne cene stanova
Prosečan kvadrat u trećem po veličini srpskom gradu prošle godine koštao je 1.373 evra
Niš se ističe među najpovoljnijim evropskim gradovima po cenama stanova, sa prosečnom cenom od 1.373 evra po kvadratu. Međutim, podaci Deloitte-a i RGZ-a pokazuju da se cene nekretnina u gradu brzo povećavaju, što bi moglo promeniti njegov status.
Prosečan kvadrat u trećem po veličini srpskom gradu prošle godine koštao je 1.373 evra.
Prema Deloitte Properti Indek 2024, Pariz je 2023. godine bio najskuplji grad za kupovinu stana u Evropi, gde je kvadrat koštao u proseku 14.900 evra, dok nijedan od 69 evropskih gradova koje je analizirala ova svetska konsultantska kompanija nije prodao kvadrat metar u proseku košta manje od 1000 evra.
Međutim, postoje i gradovi u kojima se stanovi mogu naći po znatno pristupačnijim cenama – u analizi Deloitte-a, Niš je svrstan među evropske gradove sa najnižim prosečnim cenama, sa 1.373 evra po kvadratu prošle godine.
Trend rasta
Poslednji podaci RGZ-a, međutim, pokazuju da neće dugo zadržati titulu najpovoljnije, prenosi jedan medijski portal. Kada je reč o „vrhu tabele” Deloitteovog indeksa nekretnina, iza Pariza su Tel Aviv sa jednako vrtoglavih 13.886 evra po kvadratu i Minhen sa 10.900 evra, dok su cene u rasponu od 7.500 do 10.000 evra po kvadratu. zabeleženi su u samo tri evropska grada – bliže Londonu, Amsterdamu i Frankfurtu.
Pogledajte ponudu stanova u Nišu OVDE.
Niš još dugo neće biti povoljan
Jedan od razloga za ovakav zaključak, prema Deloitte-u, jeste to što je grad na Nišavi među onima sa najvećim godišnjim rastom prosečne cene.
S druge strane, Niš, zajedno sa Banjalukom i grčkim gradom Patrasom, rumunskim Brašovom i mađarskim Đerom, spada u gradove sa najpovoljnijom kvadraturom u Evropi. „Ni u jednom od 69 evropskih gradova obuhvaćenih analizom nije bilo transakcije sa cenom nižom od 1.000 evra po kvadratnom metru. Najmanje prosječne transakcije zabilježene su u Patri (1.203 evra/m2), Nišu (1.373 evra/m2), Brašovu (1.618 evra/m2), Đerbi (1.621 evra/m2) i Banjaluci (1.622 evra/m2)“, navodi se u saopštenju. je naglašeno u tom izveštaju kompanije Deloitte.
Niš možda neće dugo biti u društvu najpovoljnijih – a jedan od razloga za takav zaključak navodi Deloitte, budući da je jedan od najvećih gradova u Srbiji takođe svrstan među one sa najvećim godišnjim porastom prosečna cena kvadratnog metra u Evropi 2023.
„Najveći godišnji rast transakcionih cena zabeležen je u Marseju (+23,6 odsto), Alikanteu (+21,8 odsto), Nišu (+21,5 odsto, Srbija) i Novom Sadu (+20,9 odsto). Veoma visoke godišnje stope rasta, veće od 15 odsto, beleže i poljski Vroclav, mađarski Debrecin i grčki Solun. Novi Sad postaje sve zanimljiviji Inače, Republički geodetski zavod je u junu objavio podatke o kretanju cena nekretnina za prvi kvartal ove godine, koji pokazuju da su cene kvadrata u Nišu trenutno na istom nivou kao prošle godine, pa je prosečna cena za nove izgradnja je 1.475 evra, a za stare objekte 1.208 evra po kvadratu.
Osim toga, novogradnja u Nišu je za oko 100 evra skuplja po kvadratu u odnosu na poslednji kvartal prošle godine. Kada je u pitanju Novi Sad, u prvom kvartalu ove godine za novogradnju je plaćeno 1.935 evra, ili skoro 200 evra više nego u istom periodu prošle godine, dok su stari objekti „ostali” na gotovo istom nivou, odnosno 1.932 evra po kvadratnom metru.
Deloitte Properti Indek 2024 uporedio je cene transakcija po kvadratnom metru u ispitanim gradovima sa nacionalnim prosekom i otkrio da je najveći jaz u cenama u Francuskoj, gde je kvadratni metar u prestonici četiri puta skuplji od „nacionalnog proseka“.
Bonus video:
(Espreso/ Sasomange/ Blic)
.