Vuk Stefanović Karadžić, Foto: Profimedia, Espreso.rs

pogledajte i sami

Bira se nova najbolja srpska reč: Srbi će se držati za glavu kada vide šta se krije iza jednog značenja

Prošlogodišnje pobedničke reči su DUHOKLONUĆE (kao predlog zamene za tuđicu depresija), PROHUJAK

Objavljeno: 02.10.2024. 10:54h > 10:59h

Sigurno se sećate reči duhoklonuće koja je prošle godine izabrana za najbolju novusrpsku reč. Prijave za ovogodišnje takmičenje završene su sinoć, a dok čekamo pobednika BIZlife je pričao sa Jelenom Bratić, urednicom ovog takmičenja.

„Takmičenjem Najbolja nova srpska reč želimo da podstaknemo javnost na razmišljanje o srpskom jeziku i da pokrenemo razgovor na tu temu. Jezik nije tek puko sredstvo komunikacije. On je odraz naše materijalne i duhovne kulture i, kao sredstvo za izražavanje misli, jeste najvažnija spona između čoveka i sveta koji ga okružuje. Danas imamo mnoštvo novih zanimanja, predmeta i pojava koje su iskazane novim rečima, najčešće tuđicama, a koje mi s lakoćom usvajamo ne mareći mnogo za jezik. Smatramo da ne mora da bude tako i zbog toga organizujemo ovo takmičenje. Želimo da ljude motivišemo da razmišljaju o jeziku, njegovoj lepoti i izražajnim mogućnostima“, počinje ona priču za BIZLife.

Pravopisfoto: Profimedia

Prošlogodišnji pobednici

Prošlogodišnje pobedničke reči su DUHOKLONUĆE (kao predlog zamene za tuđicu depresija), PROHUJAK (umesto flešbek) i PRIKAČICA (umesto atačment).

„One su izazvale veliku pažnju naše javnosti, štaviše, mediji i društvene mreže su gotovo gorele od razgovora o nagrađenim rečima. Takmičenju je posvećeno mnoštvo članaka u dnevnim i nedeljnim novinama, televizijskih i radio emisija, pa i Jutjub snimaka. Naš cilj je time bio ostvaren i veoma smo ponosni na taj uspeh“, kaže naša sagovornica.

Za ovogodišnje takmičenje stiglo preko 400 predloga i interesantno je da se dve reči izdvajaju – učesnici su najčešće pokušavali da pronađu zamenu za anglicizme todler i bindžovanje.

Srpski jezikfoto: Profimedia

Znate li šta je Žutistojko?

„Stiglo nam je mnoštvo interesantnih predloga, međutim, možda bih kao najsmešniji predlog izdvojila prošlogodišnju reč ŽUTISTOJKO. Ona nam opisuje novu američku sortu suncokreta kojom su naše njive preplavljene. Takav suncokret se ne okreće za suncem (kao nekada), već mu je cvet nepomičan, usmeren uvek u istom pravcu. Naš učesnik je smatrao da nije pošteno da se takva biljka zove suncokret, već da treba da bude žutistojko – jer je žut i stoji u mestu“, objašnjava Jelena Bratić za BIZlife.

Žiri koji će birati ovogodišnje pobedničke reči sastavljen je od vrhunskih stručnjaka. Tu su umetnici, pisci, akademici i novinari. Oni će odlučivati o pobednicima takmičenja od 1. do 15. oktobra. Nakon toga će uslediti i nezavisno glasanje javnosti na stranicama Male biblioteke.

„Verujem da će ponovo biti uzbudljivo, kao što je bilo i prošle godine, s tim što smo ove godine obezbedili nagrade i za tri pobedničke reči koje će odabrati javnost svojim glasanjem na sajtu Mala biblioteka. Podsetila bih ovom prilikom i na naše glavne nagrade, a to su novčani iznosi od 600 evra (za prvo mesto), 400 evra (za drugo mesto) i 200 evra (za treće mesto)“, kaže sagovornica BIZlife.

Devojka čita knjigufoto: DAVID HERRAEZ / Alamy / Alamy / Profimedia

Reči prijavljene na takmičenje

Bespilotnik – dron Rasanica – Izlazak iz nekog stanja nejasnoće, neodređenosti, kao kad nam „pukne pred očima“, izbistri se suština nekog dešavanja. Reč je izgovorila šestogodišnjakinja kada je njena baka objašnjavala kako je tog jutra nešto shvatila. U toku njene priče ona je rekla: „Imala si rasanicu“

Mamigriz – umesto apetajzer

Verotragna (pridev) – označava žensku osobu koja traži svoj sebe, svoj smisao ili životni put kroz veru u sebe ili neku silu, pokretačku snagu itd.

Babinstvo – divno doba u životu žene kada se rodi unuče.

Knjigefoto: Profimedia

Spljeskavica – umesto smash burger

Prejek – predlog zamene za ”Hajp”. Reč želi da opiše delanje osobe koja zastupa određenu temu i plasira je kao najbolju, koju diže u nebesa stvarajući joj vrednost veću nego što je stvarna.​

Godinizacija – zamena za reč ejdžizam, diskriminaciju starijih ljudi.

Bonus video:

(Espreso/BIZLife/Gorica Mitrović/Prenela: N.J)