banjski turizam
Noćenje u ove dve banje u Srbiji je bagatela: S razlogom su najpopularnije, evo kako se kreću cene smeštaja
Tokom prošle godine zabeleženo je 5,6 miliona noćenja stranih turista
Tokom prošle godine zabeležili smo 12,4 miliona noćenja u zemlji, od čega je 5,6 miliona turista došlo iz inostranstva. U proseku su najviše boravili tri dana, a zanimljiv podatak je i da isti broj noćenja, 2,8 miliona, beležimo na planinama i u banjama. Na sat i 44 minuta udaljenosti jedna od druge i sa razlikom od 300 dinara za najjeftinije noćenje, ove dve banje bile su najpopularnije među turistima.
Od 2,8 miliona noćenja, čak 24,4 posto je zabeleženo u Vrnjačkoj Banji koja je zauzela prvo mesto. Blago ispod nje nalazi se Sokobanja sa 23,3 odsto ostavljajući banju Vrdnik iza sebe sa značajnom razlikom (7,8 odsto).
Jedna smeštena u centralnoj, a druga u istočnoj Srbiji, na svega sat i 44 minuta udaljenosti jedna od druge, ozbiljno se približavaju planinskim centrima gde je tradicionalno Zlatibor najpopularniji.
Banjski turizam sve više dobija primat i da je Vrnjačka Banja čak popularnija od planinskih centara. Zašto je to tako, možete pročitati u našem tekstu.
Inače, najjeftinije noćenje u Sokobanji, na osnovu podataka sa popularnog sajta za rezervaciju, iznosi 1.800 dinara, dok je noćenje u Vrnjačkoj Banji jeftinije za 300 dinara.
Odakle su nam dolazili strani turisti?
Kao što smo već spomenuli, tokom prošle godine zabeleženo je 5,6 miliona noćenja stranih turista. Najviše njih je dolazilo iz Rusije (11,9%), Turske (9,3%), Bosne i Hercegovine (6,3%) dok su iz Nemačke i Kine i Hong Konga dolazili podjednako (5,1%).
Bonus video:
(Espreso/Telegraf Biznis/M.L.)