Pasoš, Foto: Wavebreakmedia Ltd UC24 / Alamy / Alamy / Profimedia

šokirala se!

Krenula za BiH, ali zbog detalja u ličnoj karti koji mnogima promakne nije mogla dalje: "Paralizovalo me je"

Krenula na put, pa se šokirala kad je shvatila da s važećom ličnom kartom ne može u BiH

Objavljeno: 27.09.2024. 18:16h

Prilikom putovanja, veoma je važno znati koja dokumenta su vam potrebna, naročito kada prelazite granice različitih država. Za ulazak u mnoge zemlje dovoljna je važeća lična karta, dok je za druge neophodan pasoš. Takođe, mnoge države zahtevaju da vaši dokumenti važe određeni period nakon planiranog izlaska iz zemlje. Evo detalja na koje bi trebalo obratiti pažnju kako biste izbegli neprijatna iznenađenja.

Jutros se jedna Zagrepčanka našla u nezavidnoj situaciji dok je pokušavala obaviti online čekiranje za let s povratnom kartom za Bosnu i Hercegovinu. Ovaj podatak je važan i za državljane Srbije koji poseduju hrvatska dokumenta.

Kako je ispričala, sve je počelo kada joj se na ekranu pojavila poruka: "Putni dokumenti moraju važiti najmanje tri meseca duže od dana do kojeg ostajete.“ U šoku je gledala u reči na ekranu, ali poruka nije nestala. Na kraju je shvatila da će, zbog pasoša koji je istekao prošle godine i lične karte koja ističe krajem oktobra, ipak morati ostati u Zagrebu.

Aerodromfoto: Nemanja Nikolić

Greška je bila njena

Zagrepčanka je priznala da je greška njena, objašnjavajući kako su mnogi, ulaskom Hrvatske u EU, postali previše opušteni kada je u pitanju putovanje unutar Evrope. "Prelazak granice nije nešto čemu treba olako pristupati," zaključila je.

Pa, evo podsetnika za sve one koji se žele detaljnije informisati o obavezama prilikom putovanja. Za prelazak granice potrebni su ili lična karta ili pasoš. Samo sa ličnom kartom (pod uslovom da je izdata posle 1. januara 2003.), građani Hrvatske mogu putovati u sve države članice Evropske unije (EU), Albaniju, Andoru, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Gruziju (ako se putuje iz aerodroma na teritoriji Estonije, potreban je pasoš), Lihtenštajn, Moldaviju, Monako, Norvešku, San Marino, Severnu Makedoniju, Srbiju, Švajcarsku i Vatikan.

Pasošfoto: Mark Salter / Alamy / Profimedia

Od 1. oktobra 2021. hrvatski državljani prilikom ulaska u Ujedinjeno Kraljevstvo moraju imati važeći pasoš, dok će ulazak s važećom hrvatskom ličnom kartom u UK biti moguć samo za hrvatske državljane koji imaju digitalni imigracioni status (pre-settled status i settled status).

Francuska priznaje hrvatsku ličnu kartu kao važeću za putovanje u sledeće francuske prekomorske zemlje:

  • Guadeloupe
  • Francuska Gvajana
  • Martinique
  • Mayotte
  • Réunion
  • Nova Kaledonija
  • Francuska Polinezija
  • Sveti Bartolomej
  • Sveti Martin (ako se dolazi s holandskog dela ostrva ili se prelazi na njega, potreban je pasoš)
  • Sveti Petar i Mikelon
  • Wallis i Futuna.

Sa hrvatskom ličnom kartom možete putovati i na Kanarska ostrva (deo Španije), na Madeiru i Azore (Portugal) te u Gibraltar (prekomorsko područje Ujedinjenog Kraljevstva).

Lična karta mora važiti najmanje tri meseca

Ako ulazite u Bosnu i Hercegovinu, lična karta ili pasoš moraju važiti najmanje tri meseca. "Stranac može ući u BiH ako poseduje važeći pasoš ili drugi identifikacioni dokument koji može koristiti za ulazak u BiH, čije je važenje najmanje tri meseca duže od nameravanog datuma izlaska s teritorije BiH i izdat je u poslednjih 10 godina ili je izdat sa rokom važenja trajno. U opravdanim hitnim slučajevima, odnosno ako to zahtevaju razlozi sigurnosti BiH, humanitarni, ozbiljni profesionalni ili lični razlozi, rok važenja putne isprave može biti i kraći", stoji u objašnjenju na stranicama Granične policije BiH. Slično je i za ulazak u neke druge zemlje, poput Albanije.

Bonus video:

(Espreso / Večernji / Prenela: J.N.)