Dunav, Foto: Slađana Stojanović/Ilustracija

stigao poplavni talas

U ovom gradu u Srbiji pređena granica redovne odbrane od poplava: Vodostaj u porastu

Redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta

Objavljeno: 20.09.2024. 10:53h > 10:59h

Vodostaj Dunava je u većem porastu do Novog Sada, nizvodno u umerenom porastu sa tendencijom većeg porasta narednih dana. Evo kakva je situacija danas, kod jedne merne stanice, vodostaj je prešao granicu redovne odbrane.

Kao što se može videti na osnovu grafike, Republičkog hidrometeorološkog zavoda, danas je prelazak granice redovne odbrane zabeležen kod Bezdana, a sledeći grad visokog vodostaja jeste Apatin.

RHMZfoto: Printscreen RHMZ

Takođe, Republički hidrometeorološki zavod napominje:

  • Vodostaj Dunava je u većem porastu sa tendencijom porasta naredna četiri dana
  • Vodostaj Tise je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg porasta naredna četiri dana
  • Vodostaj Save je u umerenom porastu sa tendencijom porasta narednog dana, zatim opadanja
  • Vodostaj Velike Morave je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna dva dana
  • Vodostaji na Dunavu su u domenu visokih i srednje visokih, na Savi u domenu srednje visokih, na Tisi u domenu srednjih, a na Velikoj Moravi u domenu niskih vrednosti za ovo doba godine

Temperature vode na rekama u Srbiji kreću se:

  • Na Dunavu oko 13.9 °S,
  • Na Savi oko 17.8 °S,
  • Na Velikoj Moravi oko 18.2 °S,
  • Na Tisi oko 19.8 °S i na banatskim vodotocima oko 16.4 °S, što je oko prosečnih vrednosti temperatura vode za ovo doba godine

Podsetimo, redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta. Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.

Dunavfoto: Nenad Kostić

Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.). Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbranbenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima. U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolosanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje. Vanredno stanje proglašava nadležna ugrožena opština, a podrazumeva izgradnju lokalizacionih nasipa, evakuaciju stanovništva i dr.

U vreme trajanja odbrane od poplava Hidrološka služba Republičkog hidrometeorološkog zavoda uvodi vanredna hidrološka osmatranja, dodatno dostavljanje podataka, hidroloških i meteoroloških informacija i prognoza subjektima odbrane od poplava i javnosti.

Bonus video:

(Espreso/Telegraf.rs/M.L.)