POGLEDAJTE!
Bračni par nasamario sve, osvojio najveću cifru u "Milioneru": Evo kako je razotkriven (VIDEO)
Jedan od producenata kviza je kasnije izjavio da je sumnjao u prevaru
Čarls Ingram postao je treći takmičar u istoriji britanske verzije kviza "Ko želi da postane milioner?" koji je uspeo tačno da odgovori na svih 15 pitanja, 2001. godine. Međutim, umesto da se kući vrati s milionskim čekom, njegovo učešće u kvizu završilo je optužbama za prevaru, suđenjem i zatvorskom kaznom. Ingram, njegova supruga i njihov prijatelj osumnjičeni su da su osmislili plan kako bi varali tokom kviza, što ih je na kraju skupo koštalo.
Kviz "Ko želi da postane milioner?" osmislio je Britanac Dejvid Brigs, a kviz je vrlo brzo postao jedan od najpopularnijih TV formata u svetu. Do sada je kviz dobio oko 120 verzija širom sveta, prilagođenih različitim pravilima, nagradama i lokalnim kulturama. Britanska verzija, kao original, bila je posebno cenjena zbog napetosti i visokih nagrada, pa su mnogi želeli da okušaju sreću.
Najveća prevara na kvizu
Čarls Ingram je sa suprugom i prijateljem skovao plan kako da pobedi kviz koristeći se prevarom. Prema optužbama za prevaru, supruga i prijatelj su mu slali signale kašljanjem iz publike, kako bi mu pomogli da odgovori na pitanja. Ova šema bila je slabo izvedena, a produkcijski tim je ubrzo posumnjao na neregularnosti u njegovom odgovaranju.
Jedan od sumnjivih trenutaka desio se na pitanju koje je glasilo: "Ko je izdao hit album Born to Do It 2000. godine?“ Ingram je isprva izabrao pogrešan odgovor, ali je nakon razmišljanja promenio mišljenje i odlučio se za tačan odgovor - Krejg Dejvid, iako je rekao da nikada nije čuo za njega. Na 14. pitanju, kada je trebalo da odgovori koji je grad projektovao baron Osman, Ingram je isprva bio siguran da je u pitanju Berlin, ali je bez jasnog razloga promenio odgovor na Pariz i bio u pravu.
Konačno, na poslednjem pitanju, gde se tražilo da imenuje broj čiji je zapis "jedan pa sto nula", Ingram je prvobitno izabrao pogrešan odgovor, ali se ponovo predomislio i označio tačan odgovor – "gugl“ (googol), broj po kome je i kompanija Google dobila ime.
Kazna umesto nagrade
Jedan od producenata kviza je kasnije izjavio da je sumnjao u prevaru jer je Ingram davao odgovore sa previše samopouzdanja i bez dovoljnog razmišljanja, što je neuobičajeno za ovako stresne situacije. Istraga je pokazala da je prevara stvarna, a bračni par Ingram je osuđen na 18 meseci zatvora zbog prevare i morao je da plati kaznu od 115.000 funti.
Ingrami nisu dobili nijedan peni od kviza, a skandal je izazvao veliku medijsku pažnju. Par se našao u problemu i nekoliko godina kasnije kada su pokušali da prevare osiguranje. Čarls Ingram, bivši britanski vojni oficir, otpušten je iz službe nakon skandala i kasnije se posvetio pisanju knjiga.
Bonus video: