bela crkva
Vlasnik pumpe pretukao maloletnike zbog pljačke: Srbija u enigmi nakon napada, šta kaže zakon ako "kazniš lopova"?
Da li je opravdano ili ne, zavisi koga pitate
U skladu sa zakonima Srbije, pravdu nije dozvoljeno uzimati u svoje ruke već se eventualna povreda prava rešava preko državnih organa međutim nakon što se vlasnik pumpe kod Bele Crkve, obračunao sa dečacima koji su osumnjičeni za pljačku, javnost je burno reagovala
Vest da je vlasnik opljačkane pumpe kod Bele Crkve uzeo sprovođenje pravde u svoje ruke, posebno je uznemirila javnost, nakon što se pojavila vest da je maloletnike koji su to delo priznali, pretukao i terao da jedan drugog šišaju na ćelavo, dok je on to snimao telefonom. Da li je opravdano ili ne, zavisi koga pitate, pa se tako mogu čuti poruke da je preterao jer postoje institucije u zemlji koje su za to odgovorne do onih za koje je ovo logičan sled događaja.
Od “svaka čast za potez, šta je trebao da ih još pomiluje po glavicama jer su ga opljačkali” do “psihopata, zamisli kad bi svako za sebe sprovodio pravdu”, proteklih dana na ovu temu čili su se različiti komentari.
A, pitanje koji je stav ispravan, izazvao je posebne svađe na svim platformama.
Tri maloletnika stara 15, 14 i 12 godina opljačkala su benzinsku pumpu 25. avgusta u jednom selu kod Bele Crkve. Vlasnik pumpe ih je potom, navodno, tukao i maltretirao, a roditelji maloletnika su slučaj prijavili policiji. Otac jednog od njih, ogorčen je na sina jer je krao, ali još više na vlčasnika pumpe za kog tvrdi da nije smeo tako da se ponese.
"Znate li koliko koraka ima između 'da mu novac i zahvali se što ga pljačka' i 'polomi detetu nos, ubije ga od batina i javno ponižava i snima kao neki poremećeni serijski ubica iz američke serije' ili ste previše ograničeni da to sebi osvestite", pitao je jedan korisnik na društvenoj mreži X, odgovarajući na komentar "pa šta je trebalo, da ga pomazi po glavi jer ga je opljačkao?!"
Šta kaže zakon?
U skladu sa zakonima Republike Srbije, pravdu nije dozvoljeno uzimati u svoje ruke već se eventualna povreda prava rešava preko državnih organa.
"Držalac ima pravo na samopomoć protiv onoga ko ga neovlašćeno uznemirava u državini ili mu ju je oduzeo, pod uslovom da je opasnost neposredna, da je samopomoć nužna i da način njenog vršenja odgovara prilikama u kojima postoji opasnost, kaže član zakona o osnovama svojinskopravnih odnosa.
Samopomoć je dozvoljena samo u određenim okolnostima i jasno utvrđenim uslovima, kada je zaštita prava nužna i ako način na koji se to čini odgovara prilikama u kojima nastaje opasnost. Predstavlja vanredni oblik zaštite koju pravo načelno smatra nedozvoljenim ali ga poznaje i priznaje samo pod određenim uslovima.
Tzv. uzimanje pravde u svoje ruke je dopušteno onda kada neko lice ili lica koja preduzimaju samopomoć zaista i poseduju određeno pravo, kada je institucionalna zaštita neblagovremena ili nedelotvorna kada je samopomoć potrebna i kada se vrši na primeren način, kada ne postoji očigledna nesrazmera kao i prirodna volja da se zaštiti svoje pravo.
Deci fali razgovor, ohrabrenje i podrška
O ovoj temi razgovarali smo sa dečijim psihologom, od kog smo čuli da je srž problema u nedostatku razgovora sa decom, zbog čega postaju "zbunjena, agresivna i asocijalna."
"Kada bi dete imalo ohrabrenje i podršku da menja svoje ponašanje, svakako bi menjalo. Ja zaista ne znam nijedno dete da želi da bude loše. Sva deca žele da budu dobra i prihvaćena. Međutim, ukoliko se osećaju loše, a nemaju kompetencije kako da se nose sa tom burom emocija, često rade i neke stvari koje jesu loše i mogu narušavati granice i discipline", rekla je za Mondo Nikolina Milosavljević, diplomirani psiholog i psihoterapeut.
Otvoreno pismo ministru Dačiću - kaznite vlasnika pumpe
Udruženja građana Manjinska inicijativa pozvalo je danas u otvorenom pismu MUP i ministra Ivicu Dačića da preduzmu pravne korake protiv vlasnika pumpe u Opštini Bela Crkva i članova njegove porodice koji su uzeli zakon u svoje ruke.
Jedan od dečaka je državljanin Nemačke, pa Udruženja građana Manjinska inicijativa istovremeno apeluje i da Ambasadu Republike Nemačke pruži pravnu zaštitu svom maloletnom građaninu, šestnaestogodišnjaku koji je učesnik tog događaja.
Od međunarodnih organizacije za zaštitu dece UNICEF, Save the children, Eurochild, zatraženo je da preduzmu se korake u praćenju ovog slučaja.
Manjinska inicijativa će, kako navodi, dostaviti saopštenje i institucijama u Evropskoj uniji s obzirom na to da je jedan od dečaka državljanin države članice EU.
Bonus video: