velika odluka
Američki saveznik i jedna od najvećih svetskih sila podnela zahtev: NATO zemlja ulazi u BRIKS, prst u oko Zapadu!
Turska je u pregovorima o pridruživanju EU od 2005. godine, ali je naišla na niz zastoja
Turska je formalno zatražila da se pridruži grupi zemalja BRIKS kako bi ojačala svoj globalni uticaj i proširila odnose i sa drugim zemljama mimo tradicionalnih zapadnih saveznika, prenosi Blumberg.
Prema navodima izvora koji je tražio da ostane anoniman vlada turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana smatra da se ;da se geopolitičko težište pomera od razvijenih ekonomija ka drugim globalnim regionima.
Novi diplomatski iskorak Turske odražava njene težnje da neguje veze sa svim stranama u multipolarnom svetu, dok i dalje ispunjava svoje obaveze kao ključna članica NATO saveza.
Turska veruje da bi pridruživanje BRIKS moglo pomoći zemlji da unapredi ekonomsku saradnju sa Rusijom i Kinom i da postane trgovački most između EU i Azije, kao i da bude čvorište za izvoz gasa iz Rusije i Centralne Azije.
Kako navodi Blumberg, odluka Turske da pristupi BIRKS-u delimično dolazi nakon izvesnog zahlađenja u odnosima sa Zapadom, do kojeg je došlo nakon što je Turska odlučila da ostane u dobrim odnosima s Rusijom.
Erdoganova vlada dugo je optuživala Zapad da sprečava težnje Turske za samostalnom odbrambenom industrijom i jakom ekonomijom.On je izrazio interesovanje za pridruživanje Šangajskoj organizaciji za saradnju, koju su osnovale Rusija i Kina kao rival NATO.
Turska je u pregovorima o pridruživanju EU od 2005. godine, ali je naišla na niz zastoja, uključujući ono što EU opisuje kao loše stanje domokratije i sloboda u toj zemlji.
BRIKS koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, uključuje neke od najvećih ekonomija u usponu. Početkom ove godine dobila je četiri nova člana kada su joj se pridružili Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija i Egipat. Saudijska Arabija je pozvana da se pridruži, iako to ona tek treba da učini.
O daljem proširenju grupe moglo bi se razgovarati tokom samita u Kazanju, u Rusiji, od 22. do 24. oktobra. Malezija, Tajland i bliski saveznik Turske, Azerbejdžan su među zemljama koje žele da se pridruže.
BRIKS sebe predstavlja kao alternativu onome što njegove članice vide kao institucije u kojima dominira Zapad, kao što su Svetska banka i Međunarodni monetarni fond. Nove članice mogu potencijalno dobiti pristup finansiranju preko BRIKS razvojne banke, kao i da prošire svoje političke i trgovinske odnose.
Bonus video:
(Espreso/Beta/Preneo: V.Š)