obratite pažnju
Ovo su prvi znakovi da se u nozi stvorio tromb: Ako ih primetite odmah idite kod lekara, može se završiti kobno
Znaci koji mogu ukazivati na tromb
Krvni ugrušci mogu biti posebno opasni ako putuju do srca ili pluća, uzrokujući plućnu emboliju ilisrčani udar. Ovo su opasna stanja koja zahtevaju hitnu medicinsku pomoć. Nakon što se akutno stanje reši, lekar će vam preporučiti da pijete lekove za razređivanje krvi ili za rastvaranje ugrušaka (antikoagulansi) koje treba redovno uzimati.
Znaci koji mogu ukazivati na tromb
1. Iznenadni nedostatak daha
To može biti znak da se ugrušak formirao ili da putuje u pluća. Ugrušak u plućima može teško opteretiti kardiovaskularni sistem i čak dovesti do srčane insuficijencije.
2. Grčevi i otok butina nakon duge vožnje automobilom
Ako vam se jedno od butina grči i otiče nakon duge vožnje automobilom, to bi mogao biti znak da se u nozi stvorio ugrušak, posebno ako se krv nakupila i ne cirkuliše dobro.
3. Kašljanje krvi
To može biti znak da je povećanje pritiska u plućima zbog putujućeg ugruška izazvalo pucanje krvnih sudova. Jedno od najčešćih mesta za putovanje krvnih ugrušaka su pluća. Bronhiole su mali disajni putevi koji pomažu u razmeni vazduha i mogu lako zarobiti krvne ugruške i dovesti do plućne embolije.
4. Bol u grudima ili promene u pulsu
Krvni ugrušak koji putuje do srca može da se zaglavi u delikatnim tkivima koja kontrolišu otkucaje srca. Kada krvni ugrušak putuje do srca, obično je praćen jakim bolom u grudima ili otežanim disanjem. Ako primetite novi bol u grudima, bol u ramenu ili ruci, kratak dah ili neočekivane promene u otkucaju srca, odmah potražite medicinsku pomoć.
5. Bol ili crvenilo
„Nežni znak“ krvnog ugruška je da imate simptome na jednom udu, a ne na drugom, na primer, desna noga može imati crvenilo, bol ili otok koji nije prisutan na levoj nozi potražiti hitnu medicinsku pomoć.
Prevencija
Životne navike igraju veliku ulogu u sprečavanju krvnih ugrušaka. Pre svega, treba izbegavati sedeći način života, prerađenu hranu i hronični nedostatak sna, važan faktor rizika za razvoj metaboličke i endokrine disfunkcije. Ali istraživanja sugerišu da određeni sastojci nekog voća mogu prirodno rastvoriti krvne ugruške. Naime, određene supstance koje se nalaze u biljkama mogu inhibirati stvaranje krvnih ugrušaka ili rastvoriti postojeće. Iako bi to moglo da smanji rizik od budućih ugrušaka, treba imati na umu da se voće ne koristi umesto propisane terapije, odnosno ne zamenjuje lečenje.
Prema Britanskom institutu za vene i vaskularne bolesti, najmoćnija biljna hrana za prirodno rastvaranje krvnih ugrušaka sadrži bromelin i rutin. Pokazalo se da uzimanje rutina, koji se može naći u jabukama, limunu, luku, čajevima od pomorandže i suplementima, sprečava nastanak tromba nakon povrede u studiji iz 2012. objavljenoj u International Current Pharmaceutical Journal. Iz sličnih razloga, Institut za vene i vaskularne bolesti podstiče konzumaciju ananasa ili uzimanje dijetetskog suplementa sa bromelainom.
Međutim, nikako se ne savetuje da prestanete da uzimate propisanu terapiju jer krvni ugrušci povećavaju rizik od komplikacija koje su potencijalno opasne po život.
Bonus video: