Konobar, Foto: Profimedia

obratite pažnju

Ovo piće ni u ludilu ne naručujte po kafićima, ima više baterija nego wc šolja: Infekcije samo vrebaju iz njega

Po vrućini nema ništa boljeg od pića sa ledom.

Objavljeno: 27.08.2024. 19:31h

Međutim, koliko god vam ovo zvučalo kao sjajan predlog, time rizikujete svoje zdravlje jer istraživanja su pokazala da se gomila opasnih bakterija nalazi u kockicama leda. Zato u kafićima nikako ne naručujte piće sa ledom, naročito leti.

Čak i kada se voda zaledi to ne znači da će sve bakterije biti ubijene. Naprotiv, kako se kockice leda tope, pojavljuju se bakterije koje su još žive, navodi dr Džoan Santini. A to znači da iz osvežavajućeg letnjeg koktela vreba ešerihija koli, pa čak i kolera, piše Daily Mail.

Sprovedena istraživanja o kvalitetu leda pokazala su da je čak 77,2 odsto uzoraka bilo pozitivno na prisustvo koliformnih bakterija, čije je poreklo fekalno. Reč je o mikroskopski sitnim česticama, koje su u led dospele zbog prljavih ruku. Samim tim, najveća zabluda koja vlada kod ljudi jeste ta da na ledu ne mogu da se zadrže bakterije.

Kockice leda su pune bakterijafoto: Printscreen/Youtube/Mistermezss Kitchen

- Uobičajeno je da bakterije koje se sakupljaju u ledomatima kontaminiraju i kockice leda. U ovakvim situacijama kontaminirani led je problem sam po sebi, a još veći ako dođe u dodir sa mesom i drugom hranom, jer je tada mogućnost za širenjem zaraze veća - naglašava dr Debra Hofman, specijalista mikrobiologije sa Univerziteta u Južnoj Floridi.

Po svaku cenu izbegavajte pića sa ledom i limunom

Plesan, takođe, vrlo često može da se nađe u restoranskim ledomatima, ali i u kućnim uslovima. Da bi se izbeglo njeno prisustvo neophodno je više puta godišnje čistiti prostore u kojima se drži led, a pogotovo kod kuće, prenosi koha.net.

Led u kafićima i restoranima brze hrane je najveće leglo bakterija i u proseku ih ima više nego u WC šolji, što je posledica retkog čišćenja ledomata. Još jedno istraživanje je pokazalo da se najviše bakterija krije u čaši vode ili gaziranom soku sa kriškom limuna. Istraživači su testirali 76 krišaka limuna iz 21 restorana i otkrili su da je 70 odsto, odnosno 53 kriški zaraženo bakterijama.

To nije ni čudno budući da su kriške limuna unapred isečene, a da se te kriške drže u plastičnim posudama na sobnoj temperaturi, što je ujedno i idealno okruženje za bakterije. Istraživanje nije jasno otkrilo izvor ovih bakterija, ali je otkrilo da ove bakterije ne mogu da prežive i razmnožavaju se u alkoholnim pićima.

Bonus video:

(Espreso/srecnarepublika/T.M.)