neprijatnost
Splićanka otišla u prodavnicu, pa doživela šok: Smučio joj se život kad je iz nje izašla!
Iz HNB-a ističu da su u određenim slučajevima dozvoljena ograničenja u načinu plačanja, uključujući i situacije u kojima je određeni način plačanja posebno regulisan
Splićanka je ostala neprijatno iznenađena kada je u prodavnici videla prizor gde je druga žena, nakon skeniranja njenih artikala, morala da promeni novčanicu od 100 evra. Naime, u objavi na društvenoj mreži, Splićanka je napisala kako žena nije imala izbora i morala je da ostavi sve artikle i ode. "Zna li neko zašto ne primaju novčanice od 100 evra i da li je to zakonito?" upitala je zbunjeno.
Na njenoj objavi pojavilo se mnoštvo komentara sugrađana, od kojih neki tvrde da trgovci moraju primiti sve novčanice, dok drugi kažu da je to uobičajena praksa i da je trgovački lanac čak izdao obaveštenje da ne primaju određene novčanice, piše Slobodna Dalmacija. Pored toga, poslali su upit Hrvatskoj narodnoj banci.
"Zakoni i drugi primenjeni propisi u Republici Hrvatskoj ne propisuju način na koji će se izvršiti plaćanje gotovim novcem evra, tj. ne propisuju može li primalac plaćanja usloviti apoensku strukturu gotovog novca evra koji prima pri takvom plaćanju. Mišljenja smo da bi trgovci trebali prihvatati sve apoene evra pri izvršavanju plaćanja gotovim novcem, osim ako pritom ne postoje objektivne okolnosti vezane za praktičnu primenu u poslovnoj praksi," navode iz HNB-a. "Na primer, nedostatak gotovog novca evra u blagajni za uzvrat, slučaj disproporcije uobičajenog iznosa koji se plaća kod tog trgovca i nominalne vrednosti novčanice kojom se plaća, ili ako tehničke mogućnosti prodajnog mesta ne omogućavaju prihvat svih apoena, poput samoposlužnih uređaja za naplatu roba i usluga," dodaju.
Prihvaćanje evro-novčanica i kovanica kao sredstva plaćanja u maloprodajnim transakcijama trebalo bi biti standard, navode iz HNB-a. Odbijanje plačanja moguće je samo u situacijama koje su opravdane "načelom dobre vere", na primer, kada trgovac nema dovoljno sitnog novca za uzvrat.
Iz HNB-a ističu da su u određenim slučajevima dozvoljena ograničenja u načinu plaćanja, uključujući i situacije u kojima je određeni način plaćanja posebno regulisan. Tako je, na primer, propisano da osim ovlašćenih tela i osoba, nijedan trgovac nije dužan prihvatiti više od 50 kovanica pri jednom plaćanju. Smatraju važnim ukazati i na Zakon o zaštiti potrošača kojim je propisano da trgovac može odbiti sklapanje ugovora o kupoprodaji proizvoda samo ako to proizlazi iz okolnosti slučaja. "Pritom napominjemo da inspekcijski nadzor nad sprovođenjem toga zakona kod trgovaca obavljaju tržišni inspektori središnjeg tela državne uprave nadležnog za inspekcijske poslove (tržišni inspektori Državnog inspektorata). Napominjemo da u slučaju mogućih nepravilnosti u postupanju trgovaca koji na prodajnim mestima ne prihvataju plaćanje novčanicama od 100 evra, potrošači mogu podneti predstavku Državnom inspektoratu Republike Hrvatske," zaključili su.
Bonus video:
(Espreso/Večernji.hr/Preneo D.M.)