Bubrezi, Foto: Printscreen, Ilustracija

pažnja

Ako patite od ove bolesti izbegavajte da jedete orahe: Doktorka upozorila da mogu da naprave veliku štetu

Međutim, orasi mogu biti opasni za određenu populaciju – onu koja uključuje otprilike jednu od sedam odraslih osoba

Objavljeno: 18.08.2024. 18:58h

Lekari se slažu da su orasi prepuni prednosti, napominjući da su bogati alfa-linolenskom kiselinom (ALA) – vrstom esencijalne omega-3 masne kiseline – i da imaju antiinflamatorna svojstva.

„Jedenje oraha podržava zdravlje nekoliko sistema u vašem telu, uključujući kardiovaskularni, gastrointestinalni i endokrini sistem. Orasi promovišu zdravlje creva i mozga, a njihova antiinflamatorna svojstva takođe smanjuju rizik od raka“, kaže nefrolog dr Čidozi Odigve za Parade. .

Lekarka za gojaznost dr Dženi Stenford ističe da omega-3 masne kiseline u orasima mogu da poboljšaju holesterol, a antioksidansi mogu da smanje oksidativni stres. Osim toga, dodaje da orasi sadrže vlakna i doprinose kognitivnim funkcijama.

Međutim, orasi mogu biti opasni za određenu populaciju – onu koja uključuje otprilike jednu od sedam odraslih osoba.

foto: Profimedia

Reč je o osobama sa bolestima bubrega.

Znaci bolesti bubrega uključuju često mokrenje, suvu kožu, krvavu ili penastu mokraću, grčeve u mišićima i otečene noge. Ako primetimo ove znake, važno je da se što pre obratite lekaru. On može da uradi test krvi i urina, što je jedini način da saznamo da li imamo bolest bubrega, kaže dr Odigve.

Orasi su bogati sa dva hranljiva sastojka koja mogu biti toksična ako se konzumiraju u velikim količinama Dakle, dr Odigve želi da jasno stavi do znanja da ne moraju svi pacijenti sa oboljenjem bubrega da izbegavaju ili ograničavaju orašaste plodove. „Samo pacijenti sa uznapredovalom hroničnom bolešću bubrega (CKD), kao i pacijenti na dijalizi, moraće da se usredsrede na ograničavanje, ako ne i potpuno izbegavanje konzumiranja oraha“, rekao je on.

Orasi su bogati dve hranljive materije koje mogu biti toksične ako se konzumiraju u velikim količinama: fosforom i kalijumom.

Čak i ako se ne konzumiraju u velikim količinama, bubrezi ljudi sa CKD ne mogu dobro da obrađuju kalijum i fosfor, što predstavlja problem.

„Ključna stvar je da bubrezi pomažu da se nivoi fosfora i kalijuma drže pod kontrolom. Međutim, pacijenti sa uznapredovalom hroničnom bolešću bubrega, nažalost, nemaju taj luksuz, pa su u velikom riziku od preterano visokog nivoa ova dva elementa“, objasnio je. dr Odigve.

Ali to je samo jedna od zabrinutosti. „Orasi, kao i bademi, takođe sadrže oksalate, koji mogu da izazovu kamen u bubregu ako se jedu u velikim količinama. Pacijenti sa hroničnom bolešću bubrega treba da obrate pažnju na ishranu kako bi kontrolisali svoju bolest“, napominje dr Stenford.

Međutim, osim ove specifične grupe ljudi, orasi su pametna užina ili dodatak salati. Dr. Odigve ih preporučuje svima ostalima jer su prednosti oraha „ogromne“.

Bonus video:

(Espreso/Krstarica/Prenosi A.M.)