rimski bunar
Najveća misterija Kamelegdana: Tajanstveni bunar inspiracija za brojne mitove i legende
Za Rimski bunar vezuju se brojne legende, među kojima je i ta da je kroz njega Orfej silazio u podzemni svet, a verovalo se i da su ga gradile Flavijeve rimske legije
Na Gornjem gradu Beogradske tvrđave nalazi se tajanstveni bunar iz 18. veka, turistička lokacija koja krije legende.
Bunar je izgrađen u prvoj polovini 18. veka za potrebe vodosnabdevanja austrijske vojske, a zbog svoje tajanstvenosti i starosti Beograđani su ga u 19. veku nazvali „Rimski”.
Zanimljiva arhitektura doprinosi neobičnosti ovog bunara, a oko njegovog unutrašnjeg zida postoji dva reda spiralnih stepenica koje vode do dubine od 35 metara. Stepeništa su povezana polukružnim hodnikom, što je u prošlosti olakšavalo kretanje kroz bunar prilikom uzimanja vode.
U blizini Rimskog bunara nije pronađen nijedan izvor, a njegova namena bila je da skladišti vodu.
Dubok je čak 51 metar i ukopan je na Kalemegdanu ispod platoa Gornjeg grada. Bunarsko dno proučavano je pred početak Drugog svetskog rata i tada je pobijeno verovanje da je bunar hodnikom povezan sa rekom Savom.
Za Rimski bunar vezuju se brojne legende, među kojima je i ta da je kroz njega Orfej silazio u podzemni svet, a verovalo se i da su ga gradile Flavijeve rimske legije.
U Rimskom bunaru snimljen je domaći film „Lavirint” reditelja Miroslava Lekića iz 2002. godine.
Čuveni reditelj Alfred Hičkok posetio je Rimski bunar prilikom potrage za lokacijom za snimanje filma 1964. godine, a iako nije snimio nijedan kadar u bunaru, izjavio je da mesto predstavlja „pravu poslasticu” za njega.
Rimski bunar danas predstavlja spomenik kulture i simbol Beograda, koji je turistička atrakcija Gornjeg grada Beogradske tvrđave.
Bonus video:
(Espreso / gradonacelnik.beograd.rs / Prenela: J.N.)