SIMBOL BEOGRADA
Vredna umetnička dela deo su riznice Saborne crkve: Pogledajte kako izgleda unutrašnjost (FOTO)
Unutrašnjost crkve čine dekorativni elementi, kao što su tronovi i crkveni nameštaj
Spomenik kulture od izuzetnog značaja nalazi se na opštini Stari grad, u centru Beograda i jedan je od glavnih simbola našeg grada.
Saborna crkva u Beogradu je smeštena u blizini Konaka Kneginje Ljubice, u Ulici kneza Sime Markovića i predstavlja glavnu crkvu u našem gradu. Ovo impoznatno zdanje građeno je u periodu od 1837. do 1840. godine na mestu stare crkve iz 1728. godine. Hram je u potpunosti završen 1845. godine.
Crkva je posvećena arhanđelu Mihailu, a njenu gradnju inicirao je knez Miloš Obrenović. Sakralna građevina je sazidana po uzoru na evropski stil gradnje verskih zgrada. Najpoznatiji srpski slikari izradili su slikarsku i drvorezbarsku dekoraciju crkve.
Ikonostas u Sabornoj crkvi rad je vajara Dimitrija Petrovića.
Unutrašnjost crkve čine dekorativni elementi, kao što su tronovi i crkveni nameštaj. Posebnost crkve je ta što se u njoj čuvaju stare ikone, zlatarski predmeti, stare štampane knjige i drugi predmeti iz 17. i 18. veka.
Tokom 19. veka u Sabornoj crkvi su miropomazani svi srpski vladari pre stupanja na presto.
Beogradska Saborna crkva posebna je i po tome što ima značajnu ulogu u istorijskim događajima vezanim za našu zemlju. Grobnice kneza Miloša i kneza Mihaila Obrenovića smeštene su uz zidove naosa, a ispred glavnog ulaza u hram nalaze se grobovi Dositeja Obradovića i Vuka Karadžića.
Krajem 2003. i početkom 2004. godine nad zapadnim pročeljem postavljeni su mozaici na kojima je predstavljen patron crkve. Saborna crkva danas je jedna od najznačajnijih građevina u Beogradu u kojoj se nalaze umetnička dela i predmeti velike vrednosti, a svojom arhitekturom doprinosi upečatljivom šarmu glavnog grada.
Bonus video:
(Espreso/Gradonačelnik.Beograd.rs)