Voda, Foto: Printscreen / Youtube / Cam25Zoo

OBRATITE PAŽNJU

Evo koliko tačno litara vode smete da popijete na dan: Ako premašite, mogu da vam stradaju bubrezi

Sa tečnošću nije dobro ni preterivati. To opterećuje bubrege, tera srce da radi brže i povećava rizik od trovanja vodom, piše Index.hr.

Objavljeno: 09.08.2024. 11:42h

Često možemo da čujemo da u danu moramo da popijemo dva litra vode, ali količina zapravo zavisi od više faktora. Neki od faktora koje treba uzeti u obzir su pol, godine, telesna težina, nivo fizičke aktivnosti i podneblje u kojem živimo. Prema nutricionistkinji Marini Makiši, ključno je da se izračuna količina tečnosti koju trošimo.

„Svoju težinu pomnožite sa 30. Dobijeni broj podelite sa hiljadu i dobićete broj koji okvirno pokazuje koliko je tečnosti potrebno vašem telu“, pojasnila je.

Sa tečnošću nije dobro ni preterivati. To opterećuje bubrege, tera srce da radi brže i povećava rizik od trovanja vodom, piše Index.hr.

foto: Oleksii Akhrimenko / Panthermedia / Profimedia

„Prevelike količine tečnosti dodatno opterećuju bubrege koji moraju više da filtriraju. Osim toga, ako redovno prelazite normu, možete da povećate volumen cirkulirajuće krvi, što dovodi do pojačanog rada srca i povećanja krvnog pritiska“, objasnila je Makiši.

Ako sumnjate da pijete previše vode, neki simptomi koji na to ukazuju su nadutost, oticanje ruku i stopala, mučnina, glavobolja i grčenje mišića.

Centri za kontrolu i prevenciju bolesti savetuju da nikako ne pijemo više od 1.4 litre vode (ali ni bilo kojeg drugog pića) u sat vremena. U suprotnom može da dođe do hiponatrijemije. Naime, majka dvoje dece, Ešli Samers, umrla je nakon što je popila dve litre vode u samo 20 minuta. Tridesetpetogodišnjakinja je posumnjala na to da je dehidrirala, zbog čega je htela da utoli žeđ. Kolabirala je i više nije došla svesti, piše Index.hr.

(Espreso/n1/index.hr/Prenela PV.)