Košarkaši Srbije, Foto: Panoramic / Sipa Press / Profimedia

BRAVO momci!

Srbija u dramatičnoj završnici nakon produžetka srušila Australiju za plasman u polufinale!

Košarkaška reprezentacija Srbije sastaće se sa selekcijom Australije od 14:30 časova u okviru četvrtfinala Olimpijskih igara u Parizu. Tok duela možete ispratiti na našem sajtu Espreso.rs

Objavljeno: 06.08.2024. 16:01h > 18:45h
16:42h

Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Australije posle dramatične završnice nakon produžetka 95:90 i plasirala se u polufinale Olimpijskih igara u Parizu.

Izabranici Svetislava Pešića su jako loše ušli u meč. Odbrana nije ni postojala u redovima ''orlova'', dok su rešenja u napadu izostajala...

Detalj sa meča Srbije i Australijefoto: Aris MESSINIS / AFP / Profimedia

Sve je to eskaliralo u jednom trenutku, pa su ''kenguri'' vodili sa čak 24 poena razlike, a glavni predvodnik ekipe bio je neverovatni Peti Mils, koji je pogađao sve što je hteo, dok košarkaši Srbije nisu imali rešenja kako da ga zaustave.

U drugom kvartalu se nastavila dominacija Australijanaca, igrali su se na terenu sa izabranicima Svetislava Pešića, koji su delovali kao da nisu došli na utakmicu.

Detalj sa meča Srbije i Australijefoto: Dado Đilas

''Blumersi'' su napravili seriju 6:0, pa je selektor Pešić morao da zatraži tajm-aut. Potom je usledila trojka Bogdana Bogdanovića, ali, to je bilo sve. Australijanci su nastavili da ''plešu'' po terenu, pa su u jednom trenutku druge četvrtine imali prednost od 22 poena razlike.

Srbija se pred kraj drugog kvartala probudila, prednost se polako topila, a posle trojke Marka Gudurića, ''orlovi'' su se približili na 11 poena razlike, bilo je 48:37.

Naši košarkaši su konačno počeli da igraju onako kako znaju, sve je krenulo da funkcioniše na terenu. Odbrana se znatno poboljšala, našla se dobra konekcija u napadu među saigračima, a trojke Ognjena Dobrića i Bogdana Bogdanovića, Srbiju su dovele na samo -4, na šest minuta do kraja treće četvrtine - 60:56.

Usledila je trojka fenomenalnog Dobrića, pa je Australiji dodatno ušla voda u uši, koja je u tom trenutku imala samo poen zaostatka pred kraj treće deonice.

Bogdan Bogdanović na malo manje od četiri minuta do kraja trećeg kvartala doneo je ''orlovima'' totalni preokret i vođstvo nakon dužeg vremena 61:60. Početak poslednje deonice prezentovao je veliku dramu na meču.

Gledali smo rezultatsku klackalicu, prednost se smenjivala, a najviše uzbuđenja, videli smo u poslednjem minutu duela gde su izabranici Svetislava Pešića ušli sa prednošću od jednog poena razlike - 81:80.

Vasilije Micić je bio je polovično precizan sa linije slobodnih bacanja, pa je Srbija imala jedan posed prednosti. Usledio je tajm-aut Australije, nakon čega su ''kenguri'' imali poslednji napad na meču.

Kada je bilo najpotrebnije za ''blumerse'', pojavio se nestvarni Mils koji je pogodio dvojku na 1,4 sekunde pre kraja duela i odveo utakmicu u produžetak. Dobrić je doneo prve poene svom timu odmah na početku produžetka sjajnom trojkom, ali je već u sledećem napadu isto merom uzvratio Mekvejt.

Australija je potom povela trojkom Gidija, koji je ostao sam i iz ćoška doneo reprezentaciji prednost - 90:87Jokić je vratio Srbiji vođstvo, bilo je 91:90, a onda je još jednim potezom u nizu najbolji košarkaš na svetu doneo nove poene ''orlovima'' - 93:90.

Detalj sa meča Srbije i Australijefoto: Kamaryt Michal / ČTK / Profimedia

Usledila je sjajna reakcija Petruševa u odbrani, potom je lopta bila u rukama Bogdanovića, koji je na nekoliko sekundi do kraja meča bio fauliran za dva slobodna bacanja.

Srpski bek je oba puta bio precizan sa linije penala za konačan rezultat meča 85:80 i plasman Srbije u polufinale Olimpijskih igara u Parizu.

Ognjen Dobrićfoto: Aris MESSINIS / AFP / Profimedia

Najzapaženiju partiju imao je Jokić sa 21 postignutim poenom, Bogdanović ga je pratio sa 17, Micić je ubacio 14, Gudurić 11, a Aleksa Avramović - 10.

Sa druge strane, Džoš Gidi je bio najefikasniji sa 26 postignutih poena, dok je fenomenalni Peti Mils zabeležio 21. Džek Mekvej je utakmicu završio sa 14 koševa.

U polufinalu, ''orlove'' čeka bolja ekipa iz duela Brazil - Sjedinjene Američke Države, a taj meč biće na programu u utorak sa početkom od 21:30 časova.

Izmena: 17:53h
16:30h

PRODUŽETAK:

KRAJ MEČA - POBEDA SRBIJE 95:90.

Fauliran Bogdanović na 13,6 sekundi do kraja meča. Dva slobodna bacanja 2/2.

25 sekundi do kraja meča. Napad za Australiju.

93:90 za Srbiju.

Jokić pogađa iz okreta.

4.minut - Jokić pogađa dva poena.

Fauliran Petrušev, dva slobodna bacanja za Filipa, 1/2.

Vodi Australija 90:87.

Gidi pogađa trojku preko Jokića.

3. minut - Pogađa Bogdanović.

2. Rit pogađa preko Micića.

Mekvej pogađa trojku.

Ne pogađa Dobrić u kontri.

1. minut - Dobrić pogađa trojku.

16:00h

ČETVRTA ČETVRTINA:

Mils pogađa dvojku u poslednjem napadu i vodi meč u produžetke!

Vodi Srbija 82:80.

Fauliran Micić pri ofanzivnom skoku. Dva slobodna bacanja za Vasilija na 9,8 sekundi do kraja duela. Micić 1/2 sa linije penala.

Još 32,3 sekunde do kraja meča.

Defanzivni skok Jokića i napad za Srbiju sa strane.

Vodi Srbija 81:80.

9. minut - Gidi poentira preko Petruševa sa jedne noge. Nezaustavljiv je...

Fauliran Dobrić pri defanzivnom skoku. Vodi Srbija 81:78.

8. minut - Micić fauliran na šutu za tri poena. Tri slobodna bacanja za Vasu 3/3.

Gidi pogađa iz ugla za tri. Rezultatski egal 78:78.

7. minut - Odlično je Bogdanović izbio loptu Gidiju.

Detalj sa meča Srbije i Australijefoto: Federico Pestellini / imago sportfotodienst / Profimedia

Ognjen Dobrić nije stigao na vreme da šutira na isteku napada.

6. minut - Pogađa Micić dvojku.

Napad za Srbiju. Vode ''orlovi'' 76:75.

5. minut - Odličan Jokić u odbrani.

Egzum ne pogađa otvorenu trojku iz ćoška.

Detalj sa meča Srbije i Australijefoto: Peter Dovgan / imago sportfotodienst / Profimedia

4. minut - Micić pogađa tešku trojku. Vodi Srbija 76:72.

Približila se Australija - 73:71 za ''orlove''.

3. minut - Novi poeni za ''kengure'' i taj-aut Pešića.

Mekvej ''prošetao'' do koša i doneo poene ''blumersima''.

Detalj sa meča Srbije i Australijefoto: Luis TATO / AFP / Profimedia, Peter Dovgan / imago sportfotodienst / Profimedia

2. minur - Micić dva poena u kontri. Vodi Srbija 73:67.

Odlično se ubacio Gudurić i na kraju laki poeni na obruču.

Mekvej pogađa dvojku.

1. minut - Poentira Petrušev.

15:34h

TREĆA ČETVRTINA:

Vodi Srbija. Veliki povratak naših košarkaška i na kraju treće četvrtine vođstvo  68:67.

Faul u napadu Gidija, odlično se postavio u odbrani Ognjen Dobrić. Napad za Srbiju.

10. minut - Nikola Jokić fauliran od strane Gidija. Dva slobodna bacanja Jokić 2/2. Vodi Srbija 67:65.

9. minut - Dve otvorene trojke maši Nikola Jokić.

Nerešeno je - 65:65.

8. minut - Dante Egzum fauliran od strane Avramovića. Dva slobodna bacanja 1/2.

Gidi dva poena. Gledamo rezultatsku klackalicu.

Pogađa Jokić dva poena nakon ofanzivnog skoka.

61:60 za ''orlove''.

7. minut - Bogdanović dva poena, vodi Srbija!

6. minut - Faul u napadu. Aleksa Avramović se odlično postavio u odbrani. Napad za Srbiju. Samo poen prednosti za ''blumerse''.

Dobrić pogađa trojku.Vodi Australija 60:59.

Lopta za Srbiju, odlična odbrana Alekse Avramovića.

5. minut - Bogdanović pogađa trojku, Srbija na samo - 4.

Mils pogađa dbojku. Vodi Australija 61:50.

4. minut - Pogađa Dobrić trojku.

3. minut - Avramović poentira preko Lendejla.

Petrušev maši čist zicer... Vodi Australija 58:46

2. minut - Aleksa Avramović pogađa dva poena nakon dvokorka.

Pogađa Mils.

1. minut - Petrušev pogađa dva poena, 54:44 za ''blumerse''.

14:51h

DRUGA ČETVRTINA:

Kraj prvog poluvremena: Vodi Australija 54:42.

Faul nad Jokićem. Slobodno bacanje Nikola 1/2.

Vodi Australija 54:39.

10. minut - Gudurić pogađa iz koraka za dva poena.

Egzum pogađa u kontri pod faulom Bogdanovića. Imaće dodatno slobodno bacanje. Slobodno bacanje 1/1.

9. minut - Lopta za Srbiju.

51:37 za ''kengure''.

Pogađa Gidi trojku.

8. minut - Pogađa Gudurić trojku iz ugla.

48:34 za Australiju

Avramović u kontri postiže dva poena.

Gudurić do kraja pogađa za dva.

7. minut - Mils preko Milutinova pogađa dvojku. Vodi Australija 48:30.

6. minut - Sjajna asistencija Jokića za Milutinova i laki poeni Nikole na obruču. Sve vidi Jokić na terenu.

Jokić pogađa.

46:28 za Australiju.

5.minut - Greška u koracima Lendejla.

Sjajan Avramović u odbrani. Vodi Australija 46:26.

Pogađa Jokić iz koraka.

4. minut - Poentira Avramović na dvokorku.

Totalno rasulo igra reprezentacija Srbije.

Duop Rit tri poena - 44:20 za Australiju.

Faul u napadu Milutinova.

3. minut - Trojka Micić.

Mils dva poena preko ruke. 39:17 za Australiju.

2. minut - Australija se poigrava sa košarkašima Srbije, nije dobro... Vode ''kenguri'' 37:17.

Mils opet pogađa, dva poena.

1. minut - Pogađa Mils preko Milutinova. 14 poena za Milsa.

Izmena: 15:23h
14:23h

I ČETVRTINA

Kraj prve četvrtine - 31:17 za Australiju!

Mils tri poena. Australija dolazi do lakih poena iz reketa.

Australija mnogo ćvršća u odbrani.

10. minut - Sve otovrene trojke sem one Bogdanovićeve smo promašili.

9.minut - Pogađa Mils trojku iz ugla. 26;17 za ''kengure''.

Vodi Aaustralija 21:17.

8. minut - Mekvej pogađa trojku

Sjajan potez Jokića i dva poena. 16:15 za Australiju.

7. minut - Gidi dva poena

Jokić iz odbojke dva poena. 14 -13 za Australiju.

6. minut - Bogdanović pogađa trojku.

Lendejl dva poena - 12:8 za Australiju

5. minut - Gidi dva poena.

4. minut - pogađa Bogdanović iz ugla trojku.

Kidi u kontri pogađa.

3. minut - Ne pogađa Mils, skok u napadu Avramovića i faul nad Aleksom.

Petrušev pogađa pod faulom. Dodatno slobodno bacanje Filip 0/1.

2. minut - Dobrić donosi prve poene Srbiji na meču

1. minut - Meč je počeo!

Izmena: 14:51h
14:11h

Loše vesti: Nikole Jovića nema na zagrevanju - vrlo verovatno bez njega na ovom duelu.

Podsetimo, Svetislav Pešić je u ponedeljak rekao da igrač Majamija nije odradio trening sa saigračima iz reprezentacije, već da je ostao u hotelu, jer mu nije bilo dobro. Ipak, iskusni stručnjak je tada naglasio da će mladi košarkaš biti spreman za duel protiv ''kengura''. Ali, kao što vidimo, situacija se iskomplikovala...

12:57h

Biti ili ne biti za izabranike Svetislava Pešića, povrtak kući praznih šaka ili borba za medalju, kojim će putem naši momci - videćemo uskoro.

Pritisak je ogroman, a popravnog nema nakon ovog meča - najtežeg za ''orlove'' na ovom turniru.

Skoro smo se sastali sa ''blumersima'' u pripremnoj utakmici pred Igre u Parizu gde smo poraženi rezultatom 84:73 .

Naravno, to ne može da bude merilo kvaliteta i toga ko je favorit u ovom duelu, jer je Srbija bila uskraćena za Bogdana Bogdanovića, a i jasno je da selektor Svetislav Pešić nije hteo da otkriva sve karte.

Australija je započela učešće na Olimpijadi pobedom nad Španijom, da bi potom usledio ''šamar'' od Kanade i Sjedinjenih Američkih Država, pa je jasno da izabranici Brajana Gordžinija neće ući sa nekim velikim raspoloženjem u meč koji će odrediti dalju sudbinu jedne i druge ekipe u Parizu.

Sa druge strane, Srbija je pretrpela poraz od drim-tima, a trijumfe je beležila nad Portirikom i Južnim Sudanom.

Ako naši košarkaši izađu kao pobednici iz duela protiv ''blumersa'', Brazil ili Sjedinjene Američke Države biće naredni rival ''orlovima''.

Taj meč na programu je u utorak sa početkom od 21:30 časova.