Zgrada, Foto: Aleksa Petrović, RGZ

provera vrednosti nekretnine

Od sada i sami možete proveriti vrednost svoje nekretnine: Sve možete obaviti u par klikova putem eKatastra

Građani će od sada putem portala e- katastra moći samostalno da provere vrednost svoje nekretnine

Objavljeno: 05.08.2024. 14:49h

Republički geodetski zavod (RGZ) objavio je podatke o procenjenim vrednostima svih garažnih mesta i stanova u porodično-stambenim zgradama. Kako je saopšteno, podaci o vrednostima stanova su već dostupni, a proširenje na garažna mesta i stanove u porodično-stambenim zgradama dodatno povećava nivo transparentnosti i poverenja u tržište nepokretnosti.

Vrednost svoje imovine moguće je proveriti putem portala, eKatastra.

Podatke je moguće pretraživati preko broja parcele u okviru katastarske opštine, kao i preko adrese nepokretnosti (ulica i kućni broj u okviru opštine). Građani Srbije moći će da vide procenjenu vrednost svojih stanova potpuno besplatno samo za stanove koji su u njihovom vlasništvu upisani u Katastru nepokretnosti, objasnili su ranije iz RGZ-a.

1. Otvorite portal eKatastra koji se nalazi na sajtu RGZ-a.

RGZfoto: Screenshot/RGZ

2. Kliknite dugne EKATASTAR JAVNI PRISTUP.

RGZfoto: Screenshot/RGZ

3. Pretražite podatke preko katastarske opštine ili adrese.

RGZfoto: Screenshot/RGZ

Kako biste pretražili prema adresi, pritisnite dugme "Pretraga prema adresi" nakon čega unosite podatke u prozoru koji izgleda ovako (slika dole):

foto: Screenshot/RGZ

Potrebno je da u označena polja unesete ulicu, zatim kućni broj i nasumični kod sa slike.

4. Pritiskom na dugne "Pretraži" dobićete rezultate pretrage

RGZfoto: Screenshot/RGZ

Pokretanje masovne procene nepokretnosti, komentarisali su sudski procenitelj za nekretnine, Milić Đoković i Katarina lazarević, agent za nekretnine.

"To je sistem masovne procene, malo je premabiciozno najavljeno sve. Ne može mašina da proceni vaš stan. Koliko god se mi trudili da to modernizujemo, mora čovek da dođe da obiđe taj stan, mora da se vide prednosti i mane, kakav vam ja parket, kakav je pogled, kakvo je kupatilo...kakva je dimenzija prostora, ako vam je oblik stana kao voz, kao kocka...Taj sistem može dobro da služi za masovnu procenu, za Poresku upravu, kao neka draft verzija. Pojedincima to znači da budu u temi, da orijentaciono znaju koliku vrednost može da ima njihova nekretnina....Međutim i do sada se znalo kolike su cene kvadrata na određenim lokacijama", kaže sudski procenitelj za nekretnine Milić Đoković i dodaje:

"Nijedna banka neće dati kredit, ako procenitelj to nije video, slikao, snimio, i dao procenu na osnovu komparativne analize", kaže on.

Katarina Lazarević smatra da će najavljene masovne procene zbuniti građane. koji se ne mogu na ovo osloniti.

"Masovne procene su dobre za plansku gradnju, kada neki investitor želi da zna koliku cenu može da formira, ali se ovo ne može primeniti na sudu, niti banci", istiće Lazarević.

Oboje su saglasni da na cenu utiče čitav niz faktora, kao i da je najvažnija lokacija, opremljenost i organizacija samog prostora.

Bonus video:

(Espreso/ Mondo/ Prenela M.L.)