Koronavirus, Foto: Profimedia, RINA

koronavirus

Oglasila se direktorka "Batuta" o novom soju korone: Evo da li je FLiRT prisutan u Srbiji

U Srbiji se beleži povećan broj pozitivnih slučajeva na koronu

Objavljeno: 31.07.2024. 09:54h

Profesorka dr Verica Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" istakla je jutros da je u Srbiji povećan broj zaraženih kovidom, ali da za sada nema registrovanog novog soja FLiRT.

U Srbiji se beleži povećan broj pozitivnih slučajeva na koronu, i ovaj virus je prisutan u svim starosnim dobima, ali za sada nema rizika po javno zdravlje, ističe dr Verica Jovanović gostujući na "RTS".

- Beležimo veći broj pozitivnih slučajeva, koji ne utiču na promenu epidemiološke slike koja bi nas sve dovela u rizik. Mi podsećamo na značaj primene zaštitnih mera, pogotovo kada je u pitanju pre svega stanje neke hronične bolesti kod osoba koje su starije životne dobi - ističe dr Jovanović.

Ističe da je važno i da se na prvi simptom javimo lekaru.

- Nema potrebe za dodatnim merama, osim individualne zaštite. Apelujem na sve one koji imaju hronične bolesti ili hronična stanja da obrate pažnju ukoliko se javi neko stanje prehlađenosti da odmah pomisle i na kovid - upozorava dr Jovanović.

Kod nas još uvek nije zabeležena "FLiRT" varijanta korone, već cirkulišu drugi oblici kovida, kaže dr Jovanović.

Bolnicafoto: Profimedia

Podvarijanta koja zahteva određenu pažnju prema klasifikaciji Svetske zdravstvene organizacije, ta "FLiRT" varijanta ima karakteristiku da se veoma brzo prenosi, da zaobilazi imunitet koji smo stekli bilo da je neko preležao kovid ili bilo da smo vakcinisani - kaže dr Jovanović.

Ističe da se simptomi "FLiRT" varijante manifestuju simptomima koji podsećaju na jedno gripozno stanje i počinju pet do šest dana nakon kontakta sa zaraženom osobom.

Ako osetite sledeće simptome neophodno je da ostanete kod kuće i odležite nekoliko dana, savetuje dr Verica Jovanović:

bolove u zglobovima

bolove u grlu

povišenu temperaturu

Testiranje je potrebno samo ukoliko dođe do komplikacija, ističe dr Verica Jovanović.

- Ako je neko u težem stanju usled hroničnih bolesti treba posetiti lekara i prema njihovim indikacijama potrebno je da se obavi testiranje. U ostalim slučajevima ono nije potrebno, ali je potrebno ostati kod kuće i malo odmoriti u cilju povećanja imuniteta - kaže dr Jovanović.

Nema potrebe za kovid ambulantama

U ovom momentu ne postoji potreba za kovid ambulantom, pa se za sve probleme treba javiti izabranom lekaru.

- Na raspolaganju su i domovi zdravlja i tamo će se postaviti indikacija da li je testiranje potrebno ili ne. Posebna pažnja obraća se na pacijente koji su na bolničkom lečenju, zbog slabosti organizma - kaže dr Jovanović.

Ne zaboravite na virus Zapadnog Nila i obaveznu vakcinaciju dece protiv bolesti koje mogu biti sprečene

Direktorka Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" dr Verica Jovanović navodi da ne treba zaboraviti ni virus Zapadnog Nila, koji je prisutan i u popularnim letovalištima Srba, ali i kod nas.

- Pojačan je nadzor nad virusom Zapadnog Nila, redovno registrujemo nove slučajeve, a imamo i one koji nam dolaze iz inostranstva zaraženi - kaže dr Jovanović.

Napominje i da je jako važno da mislimo i na vansezonske bolesti poput malih boginja i velikog kašlja.

Nikako ne smemo zaboraviti i na obavezu i potrebu za vakcinacijom kada su u pitanju male boginje i veliki kašalj, kako bismo dostigli željeni imunitet i sprečili sve one bolesti koje se mogu sprečiti imunizacijom - ističe dr Jovanović za "RTS".

Bonus video:

(Espreso/Blic/Sofija Vulićević/Preneo D.M.)