Politički lider
Otkriveni novi detalji ubistva ključne figure Hamasa: Evo ko je zapravo bio Ismail Hanije zbog kog danas gori svet!
Njegova uloga smatrana je ključnom u diplomatskim naporima da se obezbedi prekid vatre u Gazi
Politički lider Hamas Ismail Hanije ubijen oko dva sata ujutru u rezidenciji za ratne veterane u Teheranu gde je boravio povodom inauguracije novog iranskog predsednika, objavili su iranski mediji.
Lokalni medij Nour News piše da je zgrada pogođena „vazdušnim projektilom“. Najavljena je istraga ubistva Hanijea, ali Hamas je prst krivice već uperio ka Izraelu, koji je prethodno obećao da će ubiti vođe te greupe zbog napada te grupe 7.oktobra.
Ko je bio Ismail Hanije?
Ismail Hanije dugo je služio kao šef Hamasovog politbiroa i smatran je umerenom figurom unutar pokreta. Njegova uloga smatrana je ključnom u diplomatskim naporima da se obezbedi prekid vatre u Gazi.
Hanije je rođen u izbegličkom kampu Šati u Gazi 1962, nakon što su njegovi roditelji pobegli iz grada Askalana posle stvaranja države Izrael 1948. godine. Studirao na institutu Al-Ažar u Gazi, a kasnije na Islamskom univerzitetu u Gazi, gde je diplomirao arapsku književnost, piše Al Džazira.
Dok je bio na univerzitetu 1983. godine pridružio se Islamskom studentskom bloku, preteči Hamasa. U grupi je blisko sarađivao sa suosnivačem Hamasa, šeikom Ahmedom Jasinom, a na funkciju političkog lidera izrabran je 2017. godine, zamenivši Haleda Mešala.
Izraelske vlasti nekoliko puta su hapsile Hanijea, a 1992. godine prognan je zajedno sa drugim liderima Hamasa. U Gazu se vratio godinu dana kasnije.
Palestinski premijer postao je 2006. nakon što je Hamas osvojio najviše mesta na palestinskim parlamentarnim izborima. Vladao je Gazom do 2017. godine, kada je izabran za šefa Hamasovog političkog biroa. Imao je glavnu ulogu u izgradnji Hamasovih borbenih kapaciteta, delom negovanjem odnosa sa Iranom. Hanije je 2022. godine rekao za Al Džaziru da je Hamas dobio 70 miliona dolara vojne pomoći od Irana.
Gazu je napustio 2019, nakon nekoliko pokušaja atentata i od tada živeo u egzilu u Kataru i povremeno je boravio u Turskoj.
Izrael čitavo rukovodstvo Hamasa smatra teroristima i optužio je Hanija i druge lidere izvan Gaze da nastavljaju da „vuku konce terorističke organizacije Hamas“. Godine 2018, američki Stejt department proglasio ga je za teroristu, rekavši da je bio „zagovornik oružane borbe, uključujući i borbe protiv civila“ i da su aktivnosti Hamasa odgovorne za „procenjeno 17 američkih života ubijenih u terorističkim napadima“.
U izraelskom vazdušnom napadu na severnu Gazu 10. aprila, ubijena su njegova tri sina (Hazem, Amir i Mohamed) i četvoro unuka, tri devojčice i jedan dečak. Tada je lider Hamasa rekao da napad neće promeniti zahteve grupe za trajnim prekidom vatre i povratkom raseljenih Palestinaca u njihove domove.
„Sav naš narod i sve porodice Gaze platili su visoku cenu u krvi, a ja sam jedan od njih“, rekao je Hanije.
Bonus video: