Ognjena Marija, Foto: Wikipedia/Javno vlasništvo

spc

Danas je veliki praznik, a Ognjena Marija jedno nikako ne prašta: Strogo je zabranjeno jer jezivo verovanje kaže...

Svi običaji i verovanja na Ognjenu Mariju

Objavljeno: 30.07.2024. 06:30h

Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas obeležavaju veliki praznik - Svetu velikomučenicu Marinu, u narodu poznatu kao Ognjenu Mariju.

Rodom je bila iz Antiohije, krstila se u dvanaestoj godini i zbog vere u Isusa Hrista stradala za vreme vladavine cara Dioklecijana. Nakon što je primila hrišćanstvo, zavetovala se da se nikada neće udati i da će svojom krvlju da strada za Isusa Hrista. Zbog tog njenog stava otac je se odrekao i nije je više smatrao ćerkom.

Ognjena Marijafoto: Wikipedia/Javno vlasništvo

Jedno predanje kaže i da je carski namesnik želeo da oženi svetu Marinu kada je prešla u hrišćanstvo. Kada je ipak odbila, on je od nje zahtevao da se pokloni i idealima carstva. Odbijanjem da to uradi, pod izgovorom da neće prineti žrtvu mrtvim idolima, sveta Marina bila je bačena na muke, pa je krvava završila u tamnici. Tamo se molila Bogu posle čega ju je osvetlila nebeska svetlost. U njoj su iščezli zidovi i ukazao joj se krst sa golubicom na vrhu.

Tri dana nakon toga pogubljena je i, kao takva, ostala je upamćena kao mučenica koja je dala život za hrišćansku veru.

U tradiciji Sveta Marina je predstavljena kao sestra Svetog Ilije, čiji se dan proslavlja 2. avgusta. Priča se da ona od brata krije kada je njegov praznik da se on ne bi od sreće i slavlja zaboravio i gromovima uništio ceo svet. Ali i Marija pali i kažnjava ognjem, po čemu je i dobila naziv Ognjena.

Ljudi u crkvifoto: Tamara Trajković

Upravo zbog toga se na današnji dan ništa ne radi. Ova zabrana poznata je i kao "ni konac u iglu udenuti". Veruje se da će se svetiteljka uvrediti ako se ovo ne ispoštuje, te će poslati vatru i gromove.

- Ko slavi Ognjenu Mariju, siguran je u letinu – kaže poslovica.

Narodno predanje pamti mnoge nesrećne slučajeve koji su se dogodili na današnji dan, kada su se plivači udavili u rekama i jezerima. Zato se veruje da na Ognjenu Mariju treba izbegavati kupanje u "velikim vodama". Uprkos sparini i visokim temperaturama, osveženje u bazenima, rekama i drugim većim vodama treba ostaviti za sutrašnji dan.

Čovek pali svećufoto: Tamara Trajković

Postoji i verovanje da ako danas sevaju munje i ako se čuju gromovi to nije dobar znak i da može doći neka kazna.

U nekim krajevima Srbije postoji običaj među devojkama da onim muškarcima koji im se sviđaju poklone ogledalo, te će ih oni do kraja života gledati kao "u svoj odraz u ogledalu".

Bonus video:

(Espreso/Srbija Danas/Milan Aranđelović/Prenela: N.J)