Donald Tramp, Foto: ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimedia

istraga

OBJAVLJENI NAJNOVIJI ŠOKANTNI DETALJI KRVAVOG NAPADA NA TRAMPA: Da čoveka prođe jeza! To što je radio atentator...

Napadač na Trampa se zanimao za položaj Li Osvalda kad je pucao na Kenedija

Objavljeno: 24.07.2024. 21:17h > 21:36h

Nedelju dana pre no što je pokušao ubistvo bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, 20-godišnji Tomas Metju Kruks je u Gugl pretraživač, veruje se, uneo upit "Koliko je bio udaljen Osvald od Kenedija", rekao je danas u Kongresu direktor Federalnog istražnog biroa Kristofer Rej.

Otkrivajući nove detalje u slučaju atentata na Trampa, Rej je rekao da je Kruks - koji je likvidiran posle napada, pažljivo proučavao detalje iz života javnih ličnosti, ali da nije za sobom ostavio jasne tragove ičeg što bi upućivalo na ideološki motiv za napad na prvog čoveka republikanaca i ponovnog republikanskog kandidata za predsednika države.

Onlajn pretraga od 6. jula, koja je otkrivena u Kruksovom laptopu, referenca je na Lija Harvija Osvalda koji je 22. novembra 1963. godine u Dalasu uz snajpera ubio tadašnjeg predsednika SAD Džona Kenedija dok se u koloni automobila vozio kroz grad.

Li Harvi Osvaldfoto: CBW / Alamy / Alamy / Profimedia

"Ova pretraga je značajna u smislu stanja njegovog uma. Istog tog dana se, kako se čini, prijavio za prisustvo" na Trampovom predizbornom skupu zakazanom za 13. jul u Batleru u državi Pensilvanija, rekao je Rej pravosudnom komitetu Predstavničkog doma Kongresa SAD.

FBI istražuje Kruksov oružani napad kao akt domaćeg terorizma. Pošto je Trampa ranio u desno uvo, usmrtio jednog posetioca skupa i teško ranio još dvojicu, Kruks je poginuo tako što ga je pogodio snajperista Tajne službe.

Ovaj čin je najozbiljniji pokušaj ubistva šefa američke države ili kandidata za šefa države otkako je 1981. godine izvršen napad na tadašnjeg predsednika SAD Ronalda Regana. FBI je procenio da je Kruks delovao sam. Prema Rejevim rečima, agencija je izradila detaljni vremenski tok Kruksovog kretanja uživo i na internetu, ali precizan motiv - zašto je Tramp, republikanski pretendent na predsedničku kandidaturu izabran za metu - ostaje neuhvatljiv.

Tomas Metju Kruksfoto: Printscreen NBC News

Rej je ukazao da je u Kruksu bilo naraslo interesovanje za javne zvaničnike, pa je osim Trampovih on u svom telefonu imao i fotografije predsednika SAD Džozefa Bajdena i drugih viđenih fitura, ali da se u danima pred napad činilo da je naročito obuzet Trampom.

Veruje se da je Kruks posetio mesto budućeg Trampovog mitinga nedelju dana ranije, i da je tamo ostao dvadesetak minuta, pa se vratio 13. jula, na dan napada, rekao je Rej.

Prema rečima šefa FBI, Kruks je, nekih dva sata pre no što je pucao, lansirao dron sa oko 180 metara od mesta mitinga, pa je tako 11 minuta osmatrao teren sa daljine, obezbedivši sebi "retrovizor" za ono što se dešavalo iza njega.

Korišćenje drona, koji je zajedno sa kontrolama pronađen u Kruksovom automobilu, i to tako blizu održavanja predizbornog skupa, nekoliko sata pred izlazak Trampa na pozornicu, samo je doveo do novih pitanja o bezbednosnim propustima.

Donald Tramp nakon napadafoto: Rebecca DROKE / AFP / Profimedia

Pred sam napad, Kruks je privukao pažnju obezbeđenje jer se čudno ponašao dok se nalazio na obodu mesta mitinga. Nosio je, naime, ranac i kroz okular daljinometra osmatrao krovove iza pozornice na koju će se Tramp popeti sat vremena kasnije. ; Koristeći, kako je Rej objasnio, mehaničku opremu na zemlji i vertikalno postavljen cevovod, Kruks je uspeo da se uzvere na krov napuštene zgrade na 135 metara od pozornice. Potom je ispalio osam hitaca iz poluautomatske puške pre no što je likvidiran.

FBI smatra da je Kruksu uspelo da izbegne da bude otkriven iako je bio naoružan jer je njegovo oružje imalo sklopivi kundak, rekao je Rej, koji je obećao poslanicima Kongresa da će "prevrnuti sve" u svojoj istrazi.

"Već neko vreme govorim da živimo u okruženju pojačanih pretnji i, što je tragično, pokušaj atentata u okrugu Batler (u Pensilvaniji) još jedan je primer - naročito gnusan i javan - onoga o čemu pričam", rekao je Rej.

Njegov istup pred pravosudnim komitetom zakazan je poodavno pre pokušaja atentata - kao deo regularnog kongresnog nadzora nad FBI-jem i Ministarstvom pravde.

Iako ga je na funkciju imenovao upravo Tramp dok je bio predsednik, Rej se uobičajeno suočava sa antagonističkim pitanjima komiteta na čijem su čelu republikanci. To je odraz stalnog nezadovoljstva FBI-jevom istragom potencijalnih veza Rusije i Trampove predsedničke kampanje iz 2016. godine.

FBI je do sada izbegavao isti nivo nadzora s kojim se suočila Tajna služba zbog bezbednosnih propusta uoči oružanog napada na Trampa. Direktorka Službe Kimberli Čitl juče je podnela ostavku.

Bonus video:

(Espreso/Beta/Preneo D.M.)