Foto: ap felipe dana, Printscreen/Youtube/BBC News

azil

Halil je od Sirije do Srbije putovao jedanaest godina: Dom je pronašao u Beogradu, ovo je njegova priča (VIDEO)

Kad je izašao iz zatvora odlučio se da, sa celom porodicom, napusti Siriju i ode u potragu za boljim sutra

Objavljeno: 24.07.2024. 11:56h

Halil je imao samo šest godina kad je otišao iz Sirije, gde je živeo sa ocem taksistom, majkom i dve mlađe sestre.

Živeo je u gradu Homs, trećem najvećem gradu u Siriji, koji je bio ključno bojno polje u pobuni protiv predsednika Bašara Al Asada, nakon što su se stanovnici početkom 2011. godine odazvali pozivu za njegovo svrgavanje s vlasti.

„Moje selo se nalazilo između dve planine i okršaji su se vodili svake noći", priseća se Halil.

Krajem 2015. godine, pobunjeničke snage su napustile Homs, a grad je dospeo u ruke režima. Pobunjenici su bili privedeni, a među njima se našao i Halilov otac, Ibrahim. Kad je izašao iz zatvora odlučio se da, sa celom porodicom, napusti Siriju i ode u potragu za boljim sutra.

Prva stanica im je bila Liban, država u kojoj se porcenjuje da živi 1,5 miliona Sirijaca, pa je Liban ujedno i zemlja sa najvećim postotkom izbeglica na svetu.

Halil je sa porodicom ostao oko godinu dana u kući porodičnog prijatelja Sirijca, ali su ipak odlučili da moraju da nastave dalje. Sledeća stanica je bila Turska, gde su došli legalno, avionom.

Halilov putfoto: Printscreen/Youtube/BBC News

Produžili su do Turske, legalno, avionom. Halil i njegova porodica su se našli u Istanbulu, najvećem turskom gradu u kom živi više od 500.000 Sirijaca.

Ovde su živeli pune 4 godine, ali nije bilo jednostavno, jer su postojale velike tenzije muđu izbeglicama i meštanima.

„U Istanbulu bi mi turska deca prilazila i govorila: 'Zašto se ne vratiš u Siriju?' Suočavao sam se sa brojnim problemima. Ali sam pomislio, ništa se neće promeniti ako samo budem plakao. Morao sam da nastavim sa životom", ispričao je Halil.

foto: Printscreen/Youtube/BBC News

Sredinom 2019. godine, počele su da pristižu vesti da Turska deportuje stotine Sirijaca nazad u domovinu, protiv njihove volje.Uplašena, Halilova porodica je odlučila da napusti Tursku.

Stigli su do luke Bodrum kako bi pokušali da stignu u susednu Grčku preko Egejskog mora. Međutim, bilo je bezuspešno.

Tek iz četvrtog pokušaja, na brodu sa još pedesetak ljudi, Halil i njegova porodica su uspeli da kroče na grčko ostrvo Kos.

„Mislili smo da sanjamo. Bili smo srećni i bezbedni, i zahvaljivali smo Bogu. 'Uspeli smo', mislili smo", kaže Halil.

„Sada možemo da počnemo da gradimo budućnost."

Međutim, ni ovde nisu imali sreće, počele su da kruže priče o deportovanju izbelica, i lošem ophođenju vlade prema ljudima koji traže azil

Halilov otac Ibrahim se plašio da će doći red na njih i da će biti deportovani nazad u Sirju.

Halil je predložio da se razdvoji od porodice i krene sam ka Evropi.

foto: Printscreen/Youtube/BBC News

„Isprva je moj otac odbio. Ali pošto je razmislio, pitao me je: 'Sine, da li si siguran?' 'Da', odgovorio sam. 'U redu', rekao je. 'Poći ćeš uskoro. Budi spreman'", govori Halil.

Halil, tada trinaestogodišnjak, je 2020. pošao sam za Albaniju sa grupom drugih izbeglica.

Pešačili su više od 165 kilometara, bez hrane, sem malo tunjevine i čokolade za obnavljanje energije.

Posle dve nedelje na putu, stigli su u Prištinu, a potom su prešli u Srbiju, a u novembru 2020. godine, Halil je stigao u Beograd.

Halilov cilj bio je da iz Srbije ide ka zapadu, do Austrije ili Holandije.

Više puta je probao da pređe granicu Srbije sa zemljama Evropske unije: 11 pokušaja da uđe u Mađarsku, tri u Hrvatsku i jednom u Rumuniju. Nijednom nije uspeo. Posle četiri meseca pokušaja, morao je da odustane i skrasi se u Beogradu.

„Ne osećam kao da je Beograd moj grad, ali sam veoma srećan ovde", kaže Halil u snimku.

foto: Printscreen/Youtube/BBC News

Halil je u Beogradu je počeo da ide u školu, naučio je engleski i srpski jezik i stekao prijatelje, a tri godine je bio njegov dom.

„Bio sam veoma umoran posle svega što se desilo u Grčkoj, Albaniji, na Kosovu. Došao sam ovde i pomislio: 'Hvala Bogu, moći ću malo da se odmorim.' Moj život je sada savršen. Mogu da spavam. Mogu da idem u školu." ispričao je Halil 2023. godine.

Dok je Halil bio u Srbiji, a otac i sestre još u Grčkoj, njegova majka je uspela da stigne do Holandije i stekne status izbeglice.

U septembru 2023 dobili su priliku da se ponovo spoje a za samo nekoliko meseci, Halil je mogao da im se pridruži u Holandiji.Svi su dobili azil.

Nije video najmilije blizu četiri godine.

„Moja iskustva u životu su me naučila da verujem u sebe i budem jak da bih postigao sve što želim."

Bonus video:

(Espreso/T.Š.)