morate znati
U JAPANU ŽIVE NAJDUGOVEČNIJI LJUDI NA SVETU: Ovih sedam namirnica jedu svaki dan - tvrde da produžavaju život
Odrastajući u Nari u Japanu, Mičiko Tomioka je bila okružena prirodnim lepotama, istorijskim mestima, dugom tradicijom i autentičnom, ukusnom hranom
Kada se kao odrasla osoba preselila u SAD, mnogo se borila sa kulturom brze i prerađene hrane.
- Bila sam zaposlena, a zaposleni roditelji stalno se osećaju bolesno ili nesposobno zbog svoje ishrane. Dakle, kada sam postala nutricionista, odlučila sam da svoj rad usmerim na razmenu japanskih navika u ishrani.
Kad god se vratim kući, zapanjena sam živahnošću starijih u mojoj zajednici. Njihove tajne dugovečnosti su da jedu sa namerom i drže Ikigai, japanski koncept koji se prevodi kao pronalaženje svoje svrhe, prenosi MakeIt.
Evo sedam namirnica koje uvek drži u svojoj kuhinji i jede svakog dana kako bi živela duži i srećniji život:
- Moja 99-godišnja tetka počinje svaki dan sa mačom, a isto tako i ja. Obavezno je poslužim u nekoj od specijalnih činija koje mi je poklonila.
Zeleni čaj ima mnoge zdravstvene prednosti. Sadrži vitamin C, vitamin B, vlakna i proteine, kao i antiinflamatorne polifenole koji se bore protiv bolesti. Ta prirodna jedinjenja su bogata antioksidansima, hranljivim materijama koje štite od oštećenja ćelija.
Neke od najpopularnijih namirnica u Japanu su miso (fermentisana sojina pasta, koja se često koristi u supi), natto (fermentisana soja) i nukazuke (fermentisano povrće ukiseljeno u pirinčanim mekinjama).
Fermentisana hrana je takođe prepuna probiotika koji pomažu u varenju i apsorpciji i mogu smanjiti rizik od bolesti.
U Japanu možete pronaći morske alge - poznate kao kaiso - u toliko jela i grickalica.
- Mislim da je sigurno reći da sam konzumirala barem jedan zalogaj morske alge uz svaki obrok otkad znam za sebe.
Ova ukusna i održiva namirnica ima mnoge zdravstvene prednosti. Ima malo kalorija i puno vlakana. Takođe sadrži niz esencijalnih minerala i vitamina, uključujući jod, gvožđe, kalijum, magnezijum, vitamin B12 i omega-3 masne kiseline.
- Veliki sam obožavatelj tofua jer obezbeđuje proteine, kao što biste ih dobili od mesa i mlečnih proizvoda, ali bez ikakvog holesterola. Takođe je prilično svestran. Uvek je na mojoj listi za kupovinu jer se može koristiti u toliko različitih vrsta jela.
- Susam je moj kulinarski superheroj! Pečene smeđe ili crne semenke susama su za mene glavna namirnica u kuhinji, kao i tahini. Obično ću pržiti povrće i prženi pirinač sa mlevenim susamom ili pastom umesto ulja, da dobijem sve prednosti.
Susamovo seme je bogato vitaminom B i E, proteinima, vlaknima i mineralima poput magnezijuma, kalcijuma i fitosterola, koji mogu pomoći u kontroli holesterola.
Šitake su osnovni sastojak mnogih japanskih jela. Pečurka je prepuna proteina i vitamina D i B. Takođe sadrži lentinan, polisaharid koji može pomoći u borbi protiv upale.
- Koristim sušene šitake za noćni daši (supa) sa kombu algama, miso supom, prelivima, sirćetom, karijem — u suštini sve. Obično ću kupiti organske pečurke sa lokalne pijace, staviti ih na tanjir od bambusa i ostaviti na prozoru. Nisam jedina koji uživa u njima. Na teži način sam saznala da ih i moje komšijske veverice vole.
Ne samo u Japanu, već i širom sveta, đumbir je poznat kao lekovita hrana. Pomaže u jačanju imuniteta i metabolizma.
- Često je moj izbor za ublažavanje tegoba i ublažavanje prehlade. Đumbir poboljšava ukus jela i štiti hranu od kvarenja. Dodam izdašnu količinu đumbira u miso supu i koristim ga u prelivima, sosevima, marinadama i slatkišima. To je savršen preliv za nukazuke, nato, ribu i rezance.
Bonus video: