PAŽNJA
Ovako ćete znati da li vašoj klimi treba freon: 5 znakova posle kojih pod hitno treba da zovete majstora
Sad, klima može da radi i sa malo freona, ali to izaziva posledice koje su udar na kućni budžet.
Osvežavajući hladan vazduh iz vaše klime uglavnom je posledica freona, rashladnog sredstva koje je odgovorno za apsorbovanje i disipiranje toplote. Nivoi freona u vašoj klimi moraju biti optimalni; u suprotnom, može doći do problema poput pregrevanja kompresora, što može skratiti vek trajanja klime, piše georgebrazilhvac.com.
I zato, ako niste uradili servis pre početka ove pakleno vrele sezone, a čini vam se da klima možda ne radi kako treba, predstavljamo vam par signala koje vam uređaj šalje uz poruku da mu je neophodna dopuna freona.
Sad, klima može da radi i sa malo freona, ali to izaziva posledice koje su udar na kućni budžet.
Zavojnice mogu da se zamrznu, što dovodi do neadekvatnog hlađenja kuće, gubljenja energije i povećanja računa za struju. Nizak nivo freona može da ošteti kompresor, što može biti skupo za zamenu.
Vaša klima može ima malo freona ako primetite ove znake:
- Klima radi neprekidno, ali ne hladi kuću.
- Vazduh iz ventilacionih otvora nije hladan.
- Imate neobično visoke račune za struju (jer sistem neprestano radi).
- Na linijama za freon se formira led.
- Čujete mehuriće ili šuštanje kada klima nije uključena.
Vazduh iz ventilacionih otvora nije hladan
Funkcija vašeg klima uređaja je da održava vaš dom hladnim, pa ako ne uspeva u tome, nešto nije u redu. Važno je napomenuti da različiti problemi mogu uzrokovati da iz ventilacionih otvora izlazi topao vazduh. Na primer, ako je filter vaše klime zapušen, to može ograničiti količinu hladnog vazduha koju uređaj puše u vaš dom. Međutim, ako ste nedavno zamenili filter i i dalje primetite da izlazi topao vazduh, trebalo bi proveriti nivoe freona. Niski nivoi freona sprečavaju uređaj da dovoljno apsorbuje toplotu po ciklusu, što ograničava količinu hladnog vazduha koji može proizvesti.
Klima radi neprekidno, ali ne hladi kuću
Baš kao što niski nivoi freona mogu uzrokovati izlazak toplog vazduha iz vašeg klima uređaja, oni takođe mogu ograničiti kapacitet hlađenja sistema. Obratite pažnju na snagu vazduha koji izlazi iz ventilacionih otvora vaše klime. Ako primetite slab ili nizak protok vazduha, verovatno je da vam nedostaje freon. Pre punjenja freona, obavezno isključite druge potencijalne uzroke. U suprotnom, dobra je ideja da što pre zakažete dopunu freona sa stručnjakom.
Na linijama za freon se formira led
Svaki led ili inje na vašem klima uređaju obično ukazuju na niski nivo freona. Kada ovaj fluid dostigne nivo koji je niži od normalnog, može dovesti do opasno niskih temperatura. Kao rezultat toga, počeće da se formira led na isparivačkoj zavojnici i linijama freona. Pošto vaš klima uređaj nije dizajniran da podnese takve niske temperature freona, važno je organizovati dopunu freona što pre, kako biste sprečili da vaš sistem bude ozbiljno oštećen.
Uvećani računi za struju
Logično je, ako klima radi dugo i bez prestanka, da bi dostigla zadatu temperaturu, da će račun za struju biti veći.
Čujete mehuriće ili šuštanje kada klima nije uključena
Nema mnogo mogućih uzroka šuštanja ili mehurića iz vašeg klima uređaja. Ako naiđete na ove zvukove, najverovatniji krivac je nizak nivo freona. Šuštanje ili mehurići obično ukazuju da freon počinje da iscuri iz klima uređaja kroz curenje. Ako čujete mehuriće, tečnost curi kao tečnost. Ako čujete šuštanje, freon curi kao gas. Važno je da zapamtite koji zvuk čujete kako biste bili spremni da objasnite HVAC tehničaru. To će im pomoći da pruže optimalno rešenje za vaše potrebe.
Kako proveriti nivo freona:
Nivo freona ne možete da proverite sami. Neophodno je da pozoveta majistora koji će: Isključiti klima uređaj i pronaći servisne ventile. Prikačiti manometarski set na servisne ventile. Uključiti klima uređaj i posmatrati pritisne očitaje, koji bi trebalo da budu između 30-40 PSI za većinu sistema (mada neki sistemi mogu zahtevati više ili manje pritiske).
(Espreso/danas online/prenela P.V)