Radnik, Foto: Csaba Deli / Panthermedia / Profimedia

plate

Ovo su novi uslovi za sezonski rad u Nemačkoj: Plate za sezonce ogromne, za ovo zanimanje satnica i do 20 evra!

Trenutno je najpogođeniji visokokvalifikovani sektor.

Objavljeno: 18.07.2024. 20:43h

Nedostatak radnika već neko vreme muči poslodavce u Nemačkoj. Trenutno je najpogođeniji visokokvalifikovani sektor. Tokom prošle godine upražnjenih radnih mesta bilo je oko 570.000, a stručnjaci strahuju da će ih do 2035. godine biti oko 7 miliona. Zbog zabrinutosti koju je prouzrokovao manjak radnika, Nemačka je odlučila da uvede brojne olakšice za strane radnike.

Radnici fale skoro u svim sektorima: poljoprivreda, turizam, gastronomija i maloprodaja. Ova ekonomska sila odlučila je da regrutuje studente tokom sezone koji su zainteresovani za sezonski rad.

Study in Germany objavio je podatke o uslovima koje je podelio sa "Blic Biznisom", a tu je i detaljan vodič prijave za studente.

Neki od osnovnih uslova za prijavu na radu Nemačkoj su: da ste upisani na akreditovani fakultet. Sezonski posao odvijaće se za vreme semestra tokom pauze na vašem univerzitetu. Ono što je bitna informacija jeste da se radi najviše 90 dana u roku od 12 meseci. Uslov je i da niste stariji od 35 godina.

Evo kako da se prijavite, ova dokumenta je potrebno da imate, kažu iz inquero.com:

Ugovor o radu ili obavezujući sporazum.

Kandidatima starijim od 45 godina potreban je ugovor o radu sa minimalnom godišnjom platom od 49.830 evra bruto (ili 4.152,50 evra mesečno) za svoju prvu boravišnu dozvolu u Nemačkoj prema ovom pravilu, sa mogućim izuzecima za regionalne ekonomske potrebe.

Ostali uslovi za vizu uključuju, ali nisu ograničeni na važeći pasoš, biometrijske fotografije za pasoš, dokaz o dovoljnim finansijskim sredstvima, zdravstveno osiguranje i bilo koju specifičnu dokumentaciju koju je navela diplomatska misija.

Proseče plate za poslove koje obavljaju međunarodni studenti

  • Građevinski radnik: 12 evra
  • Usluge dostave: 12 evra
  • Konobar u restoranu: 13 evra
  • Domaćin restorana: 13 evra
  • Pomoćnik kuvara: 13 evra
  • Pranje sudova: 13 evra
  • Čistač (čuvanje): 14 evra
  • Čuvanje dece: 14 evra
  • Radnik u fabrici: 15 evra
  • Prodavac (prodavnice prehrambenih proizvoda, prodavnice odeće, itd.): 15 evra
  • Nastava engleskog: 16 evra
  • Farma useva: 18 evra
  • Radnik u vinariji: 20 evra

Karta šansi

Od 1. juna Nemačka je odobrila dolazak duplo više radnika sa Zapadnog Balkana u odnosu na prethodne godine. Novina u nemačkom zakonu je uvođenje karti šansi koje funkcionišu tako što se radnicima dodeljuju bodovi po različitim kriterijumima, kao što su znanje jezika, radno iskustvo, starost.

Prema ovom pravilu, radnici iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije i Albanije mogu znatno lakše da odu na neodređeno vreme u Nemačku, i to do 50.000 njih godišnje, što je duplo više nego do sada, navedeno je na sajtu Ministarstva.

Nova pravila, poznata kao "karta šansi" za traženje posla u Nemačkoj, važe za one sa najmanje dve godine stručne obuke ili univerzitetskom diplomom priznatom u zemlji u kojoj je kvalifikacija stečena.

Takođe je potrebno poznavanje nemačkog ili engleskog jezika.

Kada se karta odobri, podnosilac zahteva može da uđe u Nemačku i traži posao do godinu dana, što znači da više ne mora da podnosi ugovor sa nemačkom kompanijom pre nego što mu bude dozvoljeno da uđe u Nemačku da radi.

Manji porez za strance

Nemačka vlada namerava da smanji poreze za strance koji rade u deficitarnim zanimanjima u toj zemlji. Tome se protive mnogi političari, bez obzira na partijsku pripadnost.

Poreske olakšice za kompanije, beneficije za najduži radni vek starijih zaposlenih, mere za smanjenje birokratije, samo su neke od stavki koje nemačka vlada namerava da iskoristi za jačanje nemačke privrede.

Bonus video:

(Espreso/Blic/Prenela T.Š.)