javno zdravlje
Deca u Beogradu se masovno zaražavaju BRNU virusom: Epidemiolog za Espreso otkriva kako da ih zaštitite!
Pacijenti kod kojih se pojavljuje krv u stolici ili prilikom povraćanja trebaju odmah da se jave lekaru...
Epidemiolog Gradskog zavoda za javno zdravlje Slavica Maris izjavila je za portal Espreso da prema podacima s kojima raspolaže Gradski zavod za javno zdravlje, tokom jula u Beogradu nije registrovan povećan broj gastroenteritisa uzrokovanih stomačnim virusima, ali da su tokom letnjeg perioda najčešći stomačni virusi Rotavirus, Norovirus, Adenovirus.
Slavica Maris tvrdi da su najčešči simptomi koji se javljaju kod pacijenata mučnina, povraćanje, dijareja, bolovi u stomaku i povišena telesna temperatura.
"Simptomi su najizraženiji prvih nekoliko dana, nakon čega bi trebalo da počnu da se smiruju, mada moguće je da traju i do deset dana", kaže ona.
Pacijenti kod kojih se pojavljuje krv u stolici ili prilikom povraćanja trebaju odmah da se jave lekaru.
"Sem uobičajenih simptoma nekada se kod obolelih može pojaviti krv u stolici ili prilikom povraćanja, može doći do pojave masnih stolica neprijatnog mirisa i tada je neophodno da se obolele osobe obrate lekaru, kao i ako simptomi ne prolaze nakon par dana ili se čak pogoršavaju", objašnjava Prim. mr sc. med. dr Slavica Maris.
Za pacijente koji imaju stomačni virus preporučuje se da piju lekove za temperaturu, veću količinu vode, supe i čajeve kako bi sprečili dehidrataciju organizma.
"Lekovi koji deluju na same viruse ne postoje, ali postoji simptomatska terapija koja može da ublaži tegobe i ubrza vreme ozdravljenja. Zato se preporučuje odmor, lekovi za spuštanje temperature, voda, supe i čajevi da bi se sprečila dehidratacija, prilagođena ishrana (pirinač, kuvani krompir, tost, banane), kao i probiotici.Tokom trajanja tegoba treba izbegavati masnu, prženu, slanu i začinjenu hranu, alkohol, mleko i mlečne proizvode", kaže dr Maris.
Najviše od stomačnih virusa razboljevaju deca, kao i starije osobe i osobe sa slabijim imunitetom.
"Najrizičnije grupe za obolevanje su mala deca, starije i iscrpljene osobe, osobe sa oslabljenim imunitetom, oni koji provode dosta vremena u velikim kolektivima, kao i osobe koje žive u nehigijenskim uslovima ili ne vode dovoljno računa o higijeni", tvrdi ona za naš portal.
Što se tiče pojave BRNU virusa kod dece, dr Slavica Maris kaže da je broj ovih slučajeva u porastu:
"Centar za kontrolu i prevenciju bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd, podatke o obolevanju dece od bolesti šaka, stopala i usta dobija od odgovornih osoba iz dečijih vrtića. U poslednjih mesec dana među decom predškolskog uzrasta registruje se veći broj obolevanja od ove bolesti. U periodu od 01.juna do 12.jula ove godine u dečijim vrtićima u Beogradu je prijavljeno 9 epidemija bolesti šaka, stopala i usta u kojima je ukupno obolelo 86 dece predškolskog uzrasta."
Najbolja prevencija protiv ovog virusa jeste redovno pranje ruku kod dece i održavanje higijene.
"Deca bi trebalo da peru ruke odmah po dolasku u vrtić, pre uzimanja obroka ili hranjenja i posle obavljanja toaleta. Za pranje ruku koristiti tečni sapun i papirne ubruse", zaključuje dr Slavica Maris.
Bonus video:
(Espreso/Miloš Dojčinović)