auu
Posle ovoga će mnogi odahnuti: Evo koliki je optimalni nivo krvnog pritiska, studija posle koje su doktori zanemeli
Bolesti srca i krvnih sudova su vodeći uzrok smrti širom sveta, a očekuje se da će do 2030. godine broj smrtnih slučajeva porasti sa sadašnjih 17,5 miliona na 23 miliona
Kada spomenemo bolesti srca, većina prvo pomisli na srčani udar, ali postoji još mnogo stanja koja su povezana s tim pojmom. Bolesti srca obuhvataju akutni reumatizam, hronične reumatske srčane bolesti, hipertenzivne bolesti, ishemijsku (koronarnu) bolest srca, bolesti pluća srca i plućne cirkulacije, cerebrovaskularne bolesti, bolesti arterija, arteriola i kapilara, kao i bolesti vena, limfnih sudova i limfnih čvorova.
Bolesti srca i krvnih sudova su vodeći uzrok smrti širom sveta, a očekuje se da će do 2030. godine broj smrtnih slučajeva porasti sa sadašnjih 17,5 miliona na 23 miliona. U Evropi, oko 4 miliona ljudi godišnje umre od kardiovaskularnih bolesti, što čini 45% svih umrlih. U Srbiji zbog smrtnih slučajeva od kardivaskularnih bolesti nestane jedan grad veličine Zaječara.
U studiji objavljenoj u junu 2024. godine, istraživači su otkrili da je optimalan raspon krvnog pritiska između 120 i 139 mmHg. Ovaj zaključak su doneli proučavajući 68.000 osoba starijih od 65 godina koje imaju hipertenziju.
"Analizirali smo srednji sistolički krvni pritisak učesnika i utvrdili da su oni sa vrednostima između 120 i 139 mmHg imali niže stope smrtnosti povezane sa srčanim udarom, zatajenjem srca, moždanim udarom i smrću", objasnila je kardiologinja Mary Branch za Parade.
S obzirom da je studija sprovedena među odraslim Korejcima, važno je imati na umu da visok krvni pritisak ima mnoge uzroke, uključujući genetiku, ishranu, stres i okolne faktore. Prema istraživanju sprovedenom u SAD-u 2015. godine, optimalni krvni pritisak je između 120 i 140 mmHg.
"Pacijenti sa hipertenzijom bi trebalo da razgovaraju sa svojim lekarom o ciljnom krvnom pritisku koji je odgovarajući za njih", savetuje kardiolog Wallace R. Johnson.
Većina bolesti srca može se sprečiti izbegavanjem faktora rizika kao što su pušenje, nepravilna ishrana i nedovoljna fizička aktivnost.
Bonus video: