zdravlje dece
KAKO VRUĆINE UTIČU NA PLUĆNE BOLESTI KOD DECE? Ovo su najčešće posledice, stručnjak za Espreso sve objasnio!
Kašljanje je jedan od glavnih simptoma kod dece koja imaju bronhitis
Bronhijalna astma predstavlja javno-zdravstveni problem. Prema poslednjim rezultatima, u Srbiji oko 200.000 ljudi ima neki oblik astme. Astma je hronično upalno oboljenje bronhijalnih puteva i simptomi ovog oboljenja su teško disanje, kašalj, stezanje u grudima i kratak dah. Od bronhijalne astme oboljevaju i deca.
Pedijatar i pulmolog dr Saša Milićević objasnio je za portal Espreso koji su najčešći uzročnici bronhijalne astme kod dece tokom letnjeg perioda, kakav je tretman lečenja i kako roditelji mogu da uoče simptome ovog oboljenja.
"Bronhitis se ranije kao oboljenje najčešće javljao tokom jeseni i zime, međutim ta granica se sada izgubila i bronhitis se masovno javlja kod dece tokom velikih vrućina. Postoji alegijski i infektivni bronhitis. Ranije su bakterije "posustajale" tokom letnjeg perioda, ali to više nije tako. Tako da infektivni bronhitis kod dece izazivaju bakterije i grinje. Sa druge strane usled visokih temperatura mi smo primorani da koristimo klima uređaje, tako da treba biti pažljiv sa time jer dugotrajna izloženost dece klima uređajima takođe može da izazove bronhitis", priča dr Milićević.
Kašljanje je jedan od glavnih simptoma kod dece koja imaju bronhitis, a tu je i otežano disanje, kao i promena raspoloženja.
"Bronhitis se kod dece najviše manifestuje kašljanjem i otežanim disanjem koje se manifestuje kratkim dahom, a može biti prisutna i temperatura. U takvom stanju dete odbija da jede, malo teže spava i neraspoloženo je. Na osnovu takvog ponašanja roditelj može lako da zaključi da detetu jednostavno nije dobro", tvrdi dr Saša Milićević.
Kako kaže, potrebno je napraviti razliku između alergijskog i infektivnog bronhitisa:
Kod alergijskog bronhitisa se javlja suvi kašalj, do kod infektivnog je najpre suvi kašalj, a posle je vlažan, pun sekreta koje dete izbacuje iz svojih pluća".
Posebnu grupu pacijenata predstavljaju astmatičari koji su osetljivi na klima uređaje i na nagle promene vremena.
"Posebnu grupu čine pacijenti koji imaju astmu i koji reaguju na klima uređaje. Problem je što se kod nas klima uređaji redovno ne servisiraju pa je čest slučaj da se na njega nakače razne bakterije i virusi. Sa druge strane astmatičarima ne odgovara promena temperature. Recimo ukoliko padne kiša, a nakon toga odmah nastupi sunce, događaju se isparenja vlage i to kod njih može da izazove otežano disanje. Pored toga od astme i od bronhitisa ne oboljevaju samo deca već i odrasli. Tako da su ova oboljenja česta pojava tokom letnjeg perioda", naglašava on.
Ukoliko dete ima bronhijalnu astmu neophodan je boravak u prirodi, čisti vazduh i zelenilo. Šetnja se preporučuje, ali samo u onim satima kada nisu jake vrućine i treba voditi računa o polenu.
"Preporučuje se šetnja kroz zelene površine, recimo kroz obližnju šumu ili park, sve u zavisnosti gde dete živi sa roditeljima i dete treba prošetati predveče kada nema jakih vrućina i kada temperatura opadne ili rano ujutru. Ukoliko deca imaju alergijski bronhitis i koja su alergična na polen, preporučuje se šetnja uveče, a ne ujutru jer je tokom jutra prisutna velika koncentracija polena. Međutim, deci koja imaju alergijski bronhitis najviše godi šetnja pored reke", tvrdi dr Saša Milićević.
Takođe, neophodno je da deca stalno unose tečnost u određenim vremenskim razmacima i bolje je za njihovo zdravlje da svoje slobodno vreme provode napolju, a ne u zatvorenom prostoru.
"Što se tiče hrane, dete treba da jede koliko može, ali najbitnije je da u organizam svakodnevno unosi tečnost. Na svakih petneast minuta bi dete trebalo da uzme nekoliko gutljaja vode. Ne treba odjedanput uzeti veću količinu jer će onda putem znoja to da izbaci. I naravno u takvim situacijama detetu mnogo više prija da bude napolju, nego u stanu pod klimom", zaključuje dr Milićević.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
(Espreso/Miloš Dojčinović)