Vlasotince, Foto: Printscreen/Youtube/paw_little

lepote srbije

I kralj Milan ga je obožavao: Ovo mesto na jugu Srbije je skriveni biser i ima jednu od najlepše uređenih plaža

Vlasotince ima jednu od najlepše uređenih plaža u celoj zemlji

Objavljeno: 08.07.2024. 21:34h

Putujemo Srbijom i uživamo u njenim predelima. A više puta smo govorili da čak i to što naša zemlja nema more nije mana, naprotiv, ima predivnih plaža na rekama i jezerima, a jedna od njih se nalazi i na jugu.

Naime, reč je o plaži u Vlasotincu.

FOTO: Printscreen/Youtube/paw_little
FOTO: Printscreen/Youtube/paw_little
FOTO: Printscreen/Youtube/paw_little

Vlasotince ima dugu istoriju

Iako mesto nije bilo od prevelikog značaja u antici, stvari su se promenile nakon prvog talasa naseljavanja Južnih Slovena na Balkansko poluostrvo.

Po turskim izvorima 1516. godine bilo je kulturno i poljoprivredno sedište. Naselje se pominje pod turskim nazivom „Vlašotinac” i u sastavu je Sofijskog sandžaka, a zanimljivo je i to da su Vlasotinčani u 19. veku dizali čak 4 bune protiv Turaka - zbog čega u Vlasotincu nije sagrađena ni jedna džamija.

Kralj Milan je bio posebno oduševljen Vlasotinčanima i boravio je čak 3 puta u njemu, tačnije prve godine oslobođenja, za vreme Srpsko-bugarskog rata, i 1887. kada posećuje vlasotinačku crkvu.

Vlasotince je okruženo predivnom prirodom, a može da se pohvali i plažom na Vlasini. U njegovoj blizini je i Manastirište, za koje se vezuje predanje koje seže u srednjovekovno doba, u vreme Stefana Nemanje, naime, postojao je manastir sa školom, posvećen Prenosu moštiju Sv. Nikole kod ušća potoka Brezovice (u narodu manastirski potok) u Vlasinu, za koji se smatra da je najstarija bogomolja u okolini Vlasotinca. Veruje se da su manastir srušili Turci, verovatno u 17. veku, a da su ostatke manastira prebacili u Ćustendil.

Po predanju u manastiru su živela tri brata monaha: Dušan, Uglješa i Stajko. Dušana i Uglješu su mučki ubili Turci, a Stajko je pobegao i osnovao obližnje selo Stajkovce. Staro selo se pominje 1516. godine bez žitelja i 1526. godine, kada broji 5 domaćinstva. Smatra se da su prvi stanovnici Srbi bili prinudno dovedeni da kao predstražarske jedinice (derbendžije) obezbeđuju slobodan prolaz turskim karavanima pored reke Vlasine u klancima planine Bukovik, sve do Carigrada.

Vlasinafoto: RTS Printscreen

Takva naselja osnivana su samo sa hrišćanskim stanovništvom, a bilo je i nasilnog naseljavanja. Pošto je bio težak život raje pod Turcima u tim naseljima, onda su se ljudi tada odmetali u hajduke.

Ako boravite u ovom kraju, možete da uživate u čarima Vlasine, da posetite vodopad "Čarobna dolina" ili da se provozate do Vlasinskog jezera, a u neposrednoj blizini je i magična Grdelička klisura, te na svakom kutku možete da pronađete nešto što će vas oduševiti i učiniti da zaista uživate u prirodnim lepotama.

Bonus video:

(Espreso / BlicŽena / Prenela: J.N.)