Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

NAJNOVIJE

KO SU ZAPRAVO VEHABIJE U SRBIJI? Jedan ogranak je posebno OPASAN, a evo koji je njihov CILJ i kako se OBUČAVAJU

Nakon napada na Dedinju pojavile se nove informacije o vehabijama

Objavljeno: 29.06.2024. 17:03h > 17:20h

Miloš Žujović (25) koji je samostrelom danas ranio žandarma ispred ambasade Izraela u Beogradu najverovatnije je bio pripadnik Vehabija.

Prema prvim informacijama Miloš je pre dve godine otišao da živi u Novi Pazar.

Ministar Dačić je naveo da je u Miloš konvertit iz Mladenovca, koji je iz pravoslavne vere prešao i Islam.

Miloš Žujović (25)foto: Printscreen

Ko su vehabije?

Vahabizam ili vehabizam je verski pokret odnosno fundamentalistički pravac islama koji je utemeljen u 18. veku.

Njegov duhovni izvornik je Muhamed Abdul Vahab, muslimanski teolog sa područja današnje Saudijske Arabije koji je zagovarao "čišćenje" islamskog nauka od svih "nečistoća" ili inovacija.

Vahabizam ili vehabizam je verski pokret foto: AP Photo Khalil Hamra

Vehabizam se razlikuje od drugih islamskih pravaca kao što su sunizam, sufizam i šijitizam.

Vehabizam nastoji zadržati muslimane na izvornoj interpretaciji islama bez daljnjih naučnih, teorijskih i sl. posredovanja u interpretaciji. Samim tim vehabizam je interpretativni tok koji nema svoju literaturu, koji nema svoje mišljenje i duhovni tok koji zagovara krajnje reduciranje čoveka kao pojedinca i muslimana kao zajednice.

U modernom vremenu vehabizam je najprošireniji u nemoderniziranim delovima Azije i u manjoj meri u Evropi i mnogi okrivljuju za podsticanje i ideološku osnovu današnjim terorističkim grupama u Avganistanu, Siriji i Iraku. Takođe, smatra se da su pojedini poklonici vehabizma sa svojim vehabijskim ideološkim uverenjima podržali terorističke napade u SAD-u i Evropi (uključujući i Balkan).

Na prostoru bivše Jugoslavije se za sledbenike vehabizma koristi izraz vehabije, vahabije ili vahabiti.

Vehabizam u Srbiji i Balkanu

Poznavaoci islama tvrde da na vehabije, koje pripadaju radikalnom islamskom pokretu, ne treba gledati kao na religijsku, već kao na kriminalnu grupu koja zloupotrebljava religiju radi ostvarivanja svojih ciljeva.

U Bosni i Hercegovini deluju dve frakcije vehabijskog verskog pokreta.

Vehabije su u Srbiji najbrojnije na području Novog Pazara i Priboja, ali ih ima i u Sjenici i južnom delu Kosovske Mitrovice.

FOTO: Borislav Zdrinja/ZIPAPHOTO/ATAImages
FOTO: Borislav Zdrinja/ZIPAPHOTO/ATAImages
FOTO: Borislav Zdrinja/ZIPAPHOTO/ATAImages
FOTO: Kurir
FOTO: Borislav Zdrinja/ZIPAPHOTO/ATAImages
FOTO: Kurir

Prema operativnim podacima Vojno-bezbednosne agencije koji su pre nekoliko godina objavljeni u medijima, na području raško-polimske oblasti i na severu Crne Gore deluju "islamske ekstremističke organizacije Vehabija - Tarikat i Crvena ruža".

Tačan broj pripadnika tog pokreta nije poznat. Oni često prave probleme u džamijama, ometaju verske obrede i pokušavaju da nametnu svoj način molitve.

Velika akcija hapšenja vehabija u Sandžaku izvedena je 2007. godine na planini Ninaji u blizini Novog Pazara kada je otkriven teroristički kamp i uhapšena grupa od 14 pripadnika tog pokreta, a jedan pripadnik ovog pokreta je poginuo u okršaju sa policijom.

Svi uhapšeni su osuđeni na višegodišnje kazne zatvora zbog podrivanja ustavnog poretka Srbije.

Tačan broj pripadnika tog pokreta nije poznat.foto: EPA BILAWAL ARBAB

Prema proceni poznavaoca prilika, njihov najveći centar na Balkanu se nalazi u Prištini i u njemu je oko 20.000 punoletnih Albanaca i svi oni zajedno predstavljaju veliku pretnju ne samo za Srbiju, već i za ceo Balkan.

Najopasnijom se smatra grupa u selu Gornja Maoča kod Brčkog gde su svi stanovnici pripadnici ovog pokreta.Ovaj radikalni islamski pokret deluju u BiH, Srbiji, Crnoj Gori i nekoliko evropskih gradova.

Na teritoriji naše zemlje dešavalo se da izazivaju incidente u džamijama.

Bonus video:

(Espreso/Telegraf/Prenela:M.S.)